Ak Partili Aktay ' Türk diye bir ırk yok' dedi, protesto edildi

Ak Partili Aktay ' Türk diye bir ırk yok' dedi, protesto edildi
Ak Partili Aktay ' Türk diye bir ırk yok' dedi, protesto edildi
Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof.Dr. Yasin Aktay'ın Bayburt'ta katıldığı panelde, "Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok" sözleri tepkilere neden oldu, bazı öğrenciler salonu terk etti.

BAYBURT - Bayburt Üniversitesi Düşünce Akademisi Kulübü tarafından Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu'nda önceki gün düzenlenen 'Yeni Ortadoğu Ekseninde Mısır ve Suriye' konulu konferansa konuşmacı olarak Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı ve AK Parti MKYK üyesi Prof.Dr. Yasin Aktay katıldı. Prof. Dr. Aktay, bir öğrencinin "Sosyal devlet olmak için çoğunluğu oluşturan bir milletin milliyetçiliğinin ayaklar altına alınması sizce doğru mudur?' sorusunu yanıtlarken, şunları söyledi:

"Bu ülkede sadece Türkler üzerinden giderseniz bunun masrafı ve maliyeti çok fazladır. Türkiye 'yi bölünmenin eşiğine getirirsin. Türkiye'de yaşayan diğer insanları bu şekilde memnun edemezsiniz. Diğer insanları kendine karşı kışkırtmış olursun. Onun için vatandaşlık bağına dayalı yeni bir millet tanımı yapmak çok önemli. Millet mi diyorsun? Al sana millet! Sonuçta milletin ne olduğu, siyasilerin kararı ile içeriği doldurulan bir şeydir. Milletin içeriği, muhtevası, tanımı o siyasiler tarafından yapılmış sonuçta. Sana demişler ki, 'Sen Türksün'. Ne demek Türklük? İşte Orta Asya'dan gelmişsin. Bir bakıyorsun, kaçımızın dedesi Orta Asya'dan gelmiş? Bir sor bakayım gerçekten. Var mı böyle bir şey? O milletin yavaş yavaş zaten etnografyası da işlenmeye başlanıyor. Gerçekten de böyle bir şey. Türk nedir mesela? İsmet Özel'in çok ilginç, çok güzel tahlilleri vardır. Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok."

Bunun üzerine bir öğrencinin, "Türk diye bir ırk yok söyleminizi kabul etmiyorum. Çünkü Türkler vardır. Dünya kadar imparatorluk yıkmış ve kurmuştur" tepkisi göstermesi üzerine Prof.Dr. Aktay, "Macarlar Türk müdür mesela? Ben o kadarını söyleyeyim. Türkiye'de o kadar insanın, 3 – 4 – 5 - 6 nesil öncesine baktığınız zaman, şimdi kendini zannettiğinden çok farklı çıkıyor insanlar" yanıtını verdi.

Prof.Dr. Aktay'ın bu değerlendirmeleri üzerine bazı öğrenciler salonu terk etti, konuşması öğrenciler tarafından sosyal paylaşım sitesi Youtube'a da yüklendi. (dha/Hayati YALÇIN)


  http://www.radikal.com.tr/1163770116377038

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Genetik Kodu Dİğer Türki Gruplarla Aynı Çıkan Türkler - yazmayaydım eyiydi

  Bahsedilen araştırma -vurgulandığı gibi- sadece babadan gelen genlerle ilgilidir, Y-DNA testinin sonucudur. Bir dipnot; Moğolistan'da yapılan bir kazı sonucu Asya Hunları'na ait üç iskelet bulunmuştur ve bu üç iskelet üzerinde yapılan Y-DNA testi sonucu Avrupalılarda bulunan kromozomlara (R1a-Y) büyük oranda rastlanılmıştır. Yani insanın atası ortak, Asya Hunları dediğimiz de Avrupalılarla akraba, çok doğal bir şey bu. Kurgan Hipotezi hala geçerliliğini koruyor mu bilmiyorum ama benim aklıma yatıyor. İnsanın Afrika'dan diğer kıtalara yayıldığı, beyaz ırkınsa Kafkasya'dan etrafa doğru yayıldığı benim aklıma yatıyor. Fakat bu sadece ataerkil genler, bir de anadan gelen genleri kapsayan, mtDNA testleri var.O da Avrupalılar'a nispeten Orta Asyalılar'la daha çok benzerlik gösterir. Tüm bunların üzerine, Anadolu geniş bir gen havuzudur ve Türkler de bu havuza büyük oranda katkı sunmuştur. Bu genetik meseleler(bahsigeçen konuyla ilgili birçok araştırma var, isteyen bunları inceleyebilir) ve Anadolu'nun Türkleşmesi sadece genetikle açıklanabilir mi bilmiyorum. Yüzyıllar boyunca süren göç dalgaları sonucu Anadolu Büyük oranda Türkleşmiştir. Bu diğer halkları yok saymak demek değildir.

  Genetik kodu diğer Türki etnik gruplarla aynı çıkan Türkler - pispor

  National Geografic 2007 yılında bir gen araştırması yaptı. Ataerkil yapıyı araştırmak için sadece Y-kromozomu örnek alındı. İlk insan Afrika-Kenya'ya kadar dayandı. Ne kadar doğru bilmem ama bu insana Hz. Adem diyenler bile oldu. Zamanlar Suriye, Filistin, Mısır ve Kuzey'e göçler oldu. Tabii değişik mutasyonlarda oldu. Bu süreç tam 74.000 yıl sonra. Türk genlerine gelecek olursak, Orta Asya daha baskınken bu araştırma sonucunda. Türkiye tam bir gen mozağiydi. Yani göçler ile Türkiye %20 Türk iken, %80'nin içinde Avrupa, Rusya, Arap genleri var. Türk geni olan diğer milletlerin gen haritasında Macaristan %14, Rusya %8 ile dikkat çekiyor

  CAHİLİYE KABİLECİLİĞİ 3 - HARAYDIN

  Dil,renk,kavim kabile mezhep farkı gözetmeksizin her müslümana yer vardır. Demogoji yerine o bayarağın bugün taşınma ve yarış kulvarı olan, farklılkları kültürel zenginlik olarak birarada, ortak değerler,eşit hak ve sorumlulukta yaşatan ayrıştırmayan çatıştırmayan, eğitim,üretim teknoloji finans ar gesi,sanat spor turizm üretim ve hizmet ihracına kafa yorulmalıdır.Bayrak bu bayraktır

  CAHİLİYE KABİLECİLİĞİ 2 - HARAYDIN

  Ama ellerindeki bayrak Türklerin elindeki İslam bayraktarlığı bayrağı ve takva ve dünyada nefsinin hırsları ve şeytanın rüzgarı önünde savrulmaktan cennete uçmayı marifet sayan şeytanın hırsların ve cahiliye kabileciliğinin sahiplendiği derebeylik ruhları yerine elindeki bayrağın altına toplanan dil,renk,kavim kabile,mezhep farkettirmeden her insanı ve hele her müslümanı dünya ile yarıştırma bayrağı altında toplama sevdasıdır Türk olmak. Karahanlılar,Gazneliler,Harzemşahlar,Selçuklular, Osmanlılar hep bu bayrağı taşımışlardır. Türk dünya ile yarıştırdığı bayrak altındaki müslüman demekle nerdeyse özdeşleşmiş ve elbette Macarlar bu bayrağın değerini anlamadıkları için Türk vafını kaybetmişlerdir. Bu telaş bin yıl bu bayrağı taşıyanların yeniden şahlanarak bayraktarlık görevlerine talip olamalrının kıskançlığımıdır,oysa o bayrak altında cahiliye kafatasçılığı yoktur.

  ZAVALLI KAFA - HARAYDIN

  Tüm insanlar kuzendir. Saf ırk demek insanın ne olduğunu bilmemek demektir. Yani kendisine Kürt diyen insanlar 10 neslini inceleme hakkına sahip olsalar orada Türk,Kürt,Arap,Ermeni,Süryani, Fars görmeyecekler midir. İnsanın sadece elinde taşıdığı bayrak ve hayatına yansıttığı takva ile farklılık kazandığını düşünememek zavallılık değil midir? Macarlar elbette çok büyük ihtimal Atilla devrinden kalma Türklerdir.

  laf salatası - genco940

  Sayın, Prof. ait olduğu kimlikle ortaya karışık bir şeyler koymuş, toplumca da pek anlaşılmadığının farkına vararak izaha çalışıyor. eştikcede batacağı muhakkak. Her ne hikmetse bu muhafazakarlar her defasında ya yanlış anlaşıldı veya onu kast etmedik vs. arkasına sığınıp defalarca dile getirmelerine rağmen anlaşılamıyorlar. Bu durumda özellikle de isimlerinin önündeki titır'lara bakarak ya biz de anlama veya bu arkadaşlarda ifade güçlüğü ve hatta onun ötesinde ifade kısırlığı var. Adam düşündüğünü kelimelerde zorlanarak ifade ediyor. Söylenecek şey olsa olsa: HADİ CANIM SENDE deyip geçmek. Ağzınızla kuş tutsanız inandıramazsınız yoksa akibetinin İDRİS BAL olacağını biliyor.

  nereye aitseniz gidin orda yaşayın - turan14

  siz bir kaç kişinin mantığı ile gidelim kendisine türk diyen ordu 1071 de malazgirtten bu topraklar girmiş ve zamanla yerleşmişler onlardan kaçanlar da daha batıya gitmişler o zaman şu an kendilerine rum diyenler asılında rum değil alman diyenler alman değil fransız diyenlerde fransız değil çünkü yüzyıl önce doğudan gelen bir çok ordu ve göçebe gerek anadolu üzerinden gerekse ural dağları üzerinden avrupa denilen kıtaya yönelmiş zaman zaman istila ve işgale etmiş yerleşik toplumların daha batıya kaçmasına neden olmuştur. ama avrupadaki hiç bir toplumun bugun biz almanız-değiliz fransız-değiliz kavgası yoktur çünkü ortak paydaları olan ulusual dillerini ulusal motiflerini ve ulusal kültürlerini halen yaşamakta ve yaşatmaktadırlar bizim gibi ve kendilerinide eskiden olduğu gibi şimdide öyle tanımlamaktadırlar.Biraz zorladığımız zaman kullan dil ile(öğrendiğimiz değil mesela ingilizce gibi) en az 200-300 milyonkişi birbiriyle anlaşabilecek bir dili konuşuyor Anadoluda kürtlere yer açmak için türk ırkı yok demek gelinen en son nokta şu an için herhalde KENDİNİZİ NEREYE AİT HİSSEDİYORSANIZ GİDİN ONLARLA BERABER YAŞAYIN MUTLU MUTLU bizim kafamızı ütülemeyin