AK Partili kadın kolları başkanı halk eğitimde işe başladı

AK Partili kadın kolları başkanı halk eğitimde işe başladı
AK Partili kadın kolları başkanı halk eğitimde işe başladı
AK Parti Ödemiş İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Duman'ın, Ödemiş Halk Eğitim Merkezi'nde hizmetli olarak çalışmaya başladı.

RADİKAL-AK Parti Ödemiş İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Duman'ın, Ödemiş Halk Eğitim Merkezi'nde hizmetli olarak çalışmaya başladı. Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Devlet kurumlarında görevli memurlara siyaset yasağı varken bir parti yöneticisinin kamu kurumunda görev yapması etik kurallarla bağdaşır mı?" diyerek, bu duruma tepkisini dile getirdi.

AK Parti Ödemiş İlçe Teşkilatı Başkanı Halil Demir de hangi partiden olursa olsun kimsenin çalışma hakkının engellenemeyeceğini belirtip, "Serpil Hanım'ın da Halk Eğitim Merkezi'nde 9 ay gibi geçici bir süre hizmetli olarak çalışmasında bir sakınca görmüyoruz" dedi.


Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hizmet alımı yöntemiyle okullarda hizmetli olarak çalıştırılmak üzere 43 kişi istihdam edilip, ilk ve ortaokullara ihtiyaçlarına göre dağıtımı yapıldı. Bazı kalabalık ve ikili eğitim yapılan okullara birden fazla görevlendirme yapıldı. Liselere ise kendi ödenekleri olduğu gerekçesiyle hizmetli personel verilmedi. Hizmetli ihtiyacı karşılanamayan okullar için ise İŞKUR'dan gelecek 10 personel dağıtıldı. İŞKUR'dan gelen 10 personelden 2'si Ödemiş İmam Hatip Lisesi'ne, bazıları ortaokullara ve 2'si de Ödemiş Halk Eğitim Merkezi'ne gönderildi. Halk Eğitim Merkezi'ne gönderilen personellerden birinin AK Parti Ödemiş İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Duman olduğuna dikkati çeken Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, yaptığı yazılı açıklama ile bu duruma tepki gösterdi. Demir, açıklamasında Duman ile ilgili olarak , "Halen AK Parti Ödemiş İlçe Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptığı iddiaları doğru mudur? Devlet kurumlarında görev yapan memurlara siyaset yasağı var iken bir parti yöneticisinin kurumda görev yapması etik kurallarla bağdaştırılabilir mi? Siyaset eğitim kurumuna sokulmuş olmakta mıdır? Hizmet alımı yapılan personelin okullara dağıtımında hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Okulların ihtiyaçlarına göre adaletli bir dağılım yapılmış mıdır? Halk Eğitim Merkezi kendi imkanları ile hizmetli personel istihdam edebilecek durumda değil midir? Ödemiş ilçesindeki diğer liselere personel dağılımı yapılmış mıdır?" sorularının yanıt bulması gerektiğini belirtti.


"ZARAR GÖRECEK OLAN GELECEĞİMİZDİR"
"Eğitim kurumları adama göre iş mantığı ile yürütülür bir duruma getirilecek olunursa bu durumdan zarar görecek olan geleceğimizdir" diyen Demir açıklamasında, "Ülkemizde özellikle eğitim yöneticileri ile ilgili yapılan değerlendirme sonucu kamuoyunun malumu iken ve müdürlük atamalarının yapılan mülakat sonucu ne şekilde oluştuğu bilinirken iktidar partisine mensup bir yöneticinin kurumlarımızda istihdam edilmesinin kurumlarımıza getirecekleri ve götüreceklerinin hesabının doğru yapılması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

"KİMSENİN ÇALIŞMA HAKKI ENGELLENEMEZ"

AK Parti Ödemiş İlçe Teşkilatı Başkanı Halil Demir de hangi partiden olursa olsun kimsenin çalışma hakkının engelenemeyeceğini belirtip, "Serpil Hanım'ın da Halk Eğitim Merkezi'nde 9 ay gibi geçici bir süre hizmetli olarak çalışmasında bir sakınca görmüyoruz" dedi.
Demir'in siyaset yapmasının Ödemiş Halk Eğitim Merkezi'nde çalışmasına engel olmadığını belirtip, "Ayrıca çalışmışta ne olmuş. Ordan partimize birini mi üye yapmış. Ya da orada çalışıp, siyaset mi yapmış? Yaptığı ne? Temizlik. Bunun neresi etik değil. Kaldı ki ilçedeki pek çok kişinin kamu görevlisi olmasına rağmen siyasetçi gibi çalıştığı örnekleri varken tek gayesi çalışmak olan bir kişi için bu tün imalarda bulunulması yanlış. İhtiyacı var ki çalışıyor. bundan daha doğal bir şey olamaz" diye konuştu.

İZMİR/DHA