AK Parti'li Metiner'e HADEP cezası

AK Parti'li Metiner'e HADEP cezası
AK Parti'li Metiner'e HADEP cezası
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’lilerle siyasi arenada sık sık karşı karşıya gelen AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’e, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan HADEP yöneticiliği döneminden yüklü borç çıktı. HADEP’in 2003 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından, 2829 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 107. maddesi gereğince partiye ait malvarlığının Hazine’ye aktarılmasına karar verildi. Ayrıca 1999, 2000 ve 2001 yılı mali denetiminde saptanan 4 milyar 862 bin 250 TL’nin de Hazineye gelir yazılması kararlaştırıldı. Ancak parti kapatılmadan önce yapılan mali denetimlerde parti kasasında saptanan 4 bin 862 TL 25 kuruşun (partinin kapatıldığı dönemde 4 milyar 862 milyon 250 TL) kasadan çıkmadı.
Maliye Bakanlığı, 26 Eylül 2011’de Ankara 11. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dönemin HADEP MYK üyeleri Mehmet Metiner, Mehmet Naci Kutlay, Hamit Geylani, Ahmet Türk, Ahmet Turan Demir, Filiz Uğuz, Kemal Peköz, Mehmet Işıktaş, Nurhayat Altun, Mehmet Salih Yıldız, Murat Bozlak, Osman Özçelik ve Feridun Yazar hakkında alacak davası açtı. Dava geçen aylarda karara bağlandı. Mahkeme, paranın kaybolmasından partinin MYK’sını sorumlu tutup, ‘kayıp’ paranın içlerinde Mehmet Metiner, Murat Bozlak, Ahmet Türk gibi isimlerin yer aldığı 14 kişi tarafından yasal faiziyle ödenmesine hükmetti. Dava açılması üzerine Metin Metiner, ‘açılan davanın reddine karar verilmesini’ talep etti. Mahkeme talebi geri çevirdi.


  http://www.radikal.com.tr/113847311384732

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  varlığı bile bir hakarettir yurduma... - lastikordek

  akp özellikle bu ve bunun gibi adamları toplumu cezalandırmak için milletvekili yapıyor. parti içi muhalfetin önünü kesmek için bu tür kapıkulları alıyor ki aykırı sesleri baoğsun. muhalefete her türlü çirkinliği yapsınlar diye bu ve bunun gibi onlarca adamı var başbakanın. kendi önünde yerlere eğilen, siyasetçiliğinin kaynağı meçhul kürtlerin yüz karası bedeviler. bu ülkede yaşanan tüm çatışmaların ve toplumsal uzlaşısızlığın nedeni bunlar. bu galaksinin dışına gönderip dünyayı başka bir galaksiye taşımak lazım. geldiklerinde bulamasınlar diye.

  Lütfen anlatırmısınız - ALP ER

  Türkiye de nasıl bir parti eski hadep li bir milletvekili ile Alparslan Türkeş in oğlunu aynı anda barındırabiliyor. Ülkenin kuzeyinde milliyetçi oluyor, doğusunda herkesle din kardesi oluyor, batısında da Avrupa ideali peşinde koşuyor ve herkes buna inanıyor. Bence birleştirici bir güç lazım. Ne söylemiş Napolyon ?