AK Partili Mustafa Şentop: Ciddi bir temizlenmeye ihtiyaç var

AK Partili Mustafa Şentop: Ciddi bir temizlenmeye ihtiyaç var
AK Partili Mustafa Şentop: Ciddi bir temizlenmeye ihtiyaç var
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "yasadışı dinleme" operasyonunda 25 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, Türkiye'de bu konuda ciddi bir temizlenmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

RADİKAL - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Yasadışı dinleme iddiasıyla düzenlenen operasyonda 25 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili, soruyu yanıtlayan Şentop, dinlemelerin "paralel yapılanma"ya yakın kişilerce yapıldığını söyledi. Türkiye 'de bu noktada ciddi bir temizlenmeye ihtiyaç olduğunu kaydeden Şentop, şöyle konuştu:

"2010 yılından itibaren büyük ölçüde bu tür yargıdaki yapılanma, güvenlik , özellikle istihbaratta paralel yapılanmaya yakın olan kişilerin bu tür faaliyetler sürdürdüğünü görüyoruz. Her konuyla ilgili alakalı, alakasız. Suç soruşturması kapsamında birilerini dinlemek değil mesele. Önce dinlemek istedikleri kişileri seçiyorlar, sonra bir dosya ayarlayarak bu işi sürdürüyorlar. Bu konuda ciddi bir temizliğe ihtiyaç var. Türkiye'de soruşturmalar devam ettikçe bu işlere bulaşmış olanların da yakalancağını, sorgulanacağını düşünüyorum. "

'ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİNDE ISRARLIYIZ'

Genel Başkan Yardımcısı Şentop, yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda AK Parti olarak ısrarlı olduklarını söyledi. Şentop şöyle konuştu:
"Seçimin bir çok başlığı var ama bunlardan en önemlisi yeni anayasa. Yeni anayasa konusundaki ısrarımızı 2011 seçimleri öncesinde de ortaya koymuştuk. Bu kez yine yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda ısrarlıyız. Anayasa değişikliği demiyoruz, yeni anayasa diyoruz. Çok anayasa değişikliği yapılmış ama, Türkiye'nin sorunu bitmemiş. Sorun anayasanın maddeleriyle ilgili değil. Sorun anayasanın zihniyetiyle." DHA/Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER