AK Partili Orhan: Karadan müdahale hazırlığı yapılırken, havadan bombalamışlar

AK Partili Orhan: Karadan müdahale hazırlığı yapılırken, havadan bombalamışlar
AK Partili Orhan: Karadan müdahale hazırlığı yapılırken, havadan bombalamışlar
Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombalaması sonucu ölen 34 kişi için TBMM'de oluşturulan komisyonun AK Parti'li üyesi ve Van Milletvekili Gülşen Orhan, Heron görüntülerinden bombalanan grubun kaçakçı olduklarının belli olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR - Orhan, "İlk grup bombalandıktan sonra diğer üç grubun mukavamet göstermemesi, onların kaçakçı olabileceklerine delalet eder, böylece diğer gruplar bombalanmayabilirdi. Yine söylüyorum, bu kadar hata bir arada olmamalıdır" dedi. Gülşen Orhan, askeri ve sivil yetkililerle yaptıkları görüşmeleri de anlatırken, "Kendilerinin, karadan müdahale hazırlığı varken, daha yetkili, üst düzey bir kararla bombalamanın olduğu ve bu konuda insiyatifin kendilerinde olmadığı belirtiliyor"diye konuştu.

Avrupa’da Kürtçe yayımlanan ’Rudaw’ adlı gazetenin sorularını yanıtlayan Ak Parti Van Milletvekili ve Udulere komisyonu üyesi Gülşen Orhan, 34 kişinin ölümü ile ilgili hazırladıkları komisyon raporunun bu ay içerisinde yayımlanacağını söyledi. Orhan, bombalamadan kurtulanların beyanlarını anlatırken, şöyle dedi:

"Sınırda beklediklerini, daha evvel oldugu gibi, ailelerini aradıklarını ve askerler yolu tutmamışsa, bilgi alıp geçiş yapacaklarını söylüyorlar. Ancak, bu defa bombalamanın olduğunu belirtti. Aileler ise, kurtulanların söylediklerini tekrarlıyor. Böyle bir yanlışın yapılamayacağını bunun kasti olduğunu ve hükümeti zora sokacak bir plan ve sürecin ürünü olduğunu ifade ettiler."

‘ÜST DÜZEY MİLİTANLARIN DA GEÇİŞ YAPACAĞI BİLGİSİ SÖZ KONUSUYMUŞ’

Ak Partili Gülşen Orhan, görüştükleri yerel ve askeri yetkililerin beyanlarını ise şöyle anlattı:

"Olaydan 1 ay evvel başlayarak süregelen askeri istihbarat raporlarında, sınır ötesinden elde edilen telsiz kestirmelerinde ve diğer bilgilerinde, yoğun şekilde, sınırı geçmeye hazırlanan bir PKK ’lı grubun var olduğu bilgisi mevcuttur. Bu bilgilerin içinde ise üst düzey militanların da geçiş yapacağı bilgisi söz konusu. Bunu müteakip olay gecesi, büyük bir grubun geçiş hazırlığı söz konusu. Kendilerinin, karadan müdahale hazırlığı varken, daha yetkili, üst düzey bir kararla bombalamanın olduğu ve bu konuda insiyatifin kendilerinde olmadığı belirtiliyor. Kaymakam ve diğer mülki amirler, olaydan hiçbir şekilde haberdar edilmediklerini, olaydan sonraki süreci bile, vatandaşlardan öğrendiklerini belirtiyorlar. Bu da Mülki amirin emrinde olması gereken askeri yerel unsurların, fiilen kendilerini bağımsız olarak gördüğünü gösteriyor, ki bu sorunlu bir durumdur. İncelemelerimiz sonucunda, büyük bir kayıtsızlığın olduğu görünüyor; Heron görüntülerinde, ellerinde ya da yüklerinde silah olup olmadığı anlaşılmıyor, ancak, insan ve hayvan ayırt edilebiliyor. Bir kaç grup halinde tepeye ulaştıklarında, bir süre bekliyorlar. Ardından ilk bombalama gerçekleşiyor. Yine de arkadaki gruplar kaçmıyor ve mukavemet göstermiyor. O anda itibaren, kaçakçı ve militan ayrımı yapılabilinirdi diye düşünüyorum. Böylece diğer üç grup kurtulabilirdi."

AK Partili Gülşen Orhan, Heron görüntülerinde kaçakçıların kuzeyden güneye arabalara yakın bir yerde görüntülerinin bulunduğunu, bunun da kaçakçı olabileceklerini gösterdiğini ifade etti. Milletvekili Orhan, "Yüklerin aktarılmasından sonra sınıra kadar yaklaşık 3 saat geçiyor. Burada kaçakçı mı, PKK’lı mı mukayesesi köy içi istihbarat bilgileriyle desteklenebilirdi. İlk grup bombalandıktan sonra diğer 3 grubun mukavemet göstermemesi, onların kaçakçı olabileceklerine delalet eder. Böylece diğer gruplar bombalanmayabilirdi. Yine söylüyorum bu kadar hata bir arada olmamalıdır" diye konuştu.

‘BU OLAY EĞER AK PARTİ’YE KARŞI PLANLANDIYSA FAZLASIYLA AMACINA ULAŞMIŞTIR’

AK Parti Van Milletvekili ve Uludere Komisyonu üyesi Gülşen Orhan, Türkiye tarihinde Kürt meselesi ile ilgili ilk defa kendi partileri döneminde demokratik adımlar atıldığını ve sürdürülebilir bir yol izlendiğini de ifade ederek, şöyle konuştu:

"Süreç boyunca da defalarca, hükümet ve Ak Parti’nin önünün kesilmeye çalışıldığını görüyoruz. Darbe planları, e muhtıralar, Ak Parti’yi kapatma süreci, çıkarılan tolumsal olaylar, kritik kararlar sonrası toplu asker ölümler, vs. Halkın benimsediği ve umut beslediği bir iktidara karşı, zıt kutuplardaki muhalefetin ve diğer tüm statükocu odakların birlikte hareket edişi manidardır. Geçmişte, CHP ’nin iktidarları döneminde, yapılan katliamlar adına bile, Sayın Başbakan özür diliyor. 33 vatandaşın 1937’de Van-Özalp’ta öldürülmesinden sorumlu Mustafa Muğlalı’nın adı kışladan alınıyor ve yine devlet adına özür dileniyor. Tam da bu gelişmelerin arafesinde 34 vatandaşımızın katledilmesi olayı yaşanıyor. İktidar kim, AK Parti, bu olay eğer Ak Parti’ye karşı planlandıysa fazlasıyla amacına ulaşmıştır."

TBMM Uludere Komisyonu üyesi Van Milletvekili Orhan, bu olayın aydınlatılmasını en az aileler kadar kendisinin de istediğini ifade ederek, "Sonuçlanacağı güne kadar da muhtemelen Türkiye siyasetinde, bir taraf (CHP- BDP ) bunu dayak aracı olarak kullanacak, bir diğeri de (Hükümet) dayak yiyen olacaktır. Bu soruşturmanın, muhataplarını ancak yargı belirleyebilir, bizim görevimiz gördüklerimizi raporlamaktır" dedi.(dha/Ferit Aslan)


  http://www.radikal.com.tr/1116664111666410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @Efendisiz - beardfish

  Yazdığınız her şeye katılıyorum. Askeriyede ve PKK da ortak çalışan Hainlerin var olduğunu herkes biliyor. Zaten Mahkemenin görevi de bu kişileri bulmak. Siz yazdıklarınızı bir Genelkurmay Başkanının veya Başbakanın araştırdığını mı sanıyorsunuz. Eğer karar onlara ait işe onlar gelen Raporlara bakarak karar verir. Mahkemeler çok yavaş olduğu için bekleyeceğiz. Ayriyeten hangi Polis veya AKP li yargılanamıyor. Memur ve Milletvekilleri ile ilgili bir değişiklik hatırlamıyorum.

  ayrıca - Efendisiz65

  eskiden asker yargılanmıyordu şimdi de polis yada akpli biri! aradaki fark ne? iktidar istemediği kimseyi sorgulatmıyor. statüko statükodur üniformalı yada üniformasız. aynı statüko devam ediyor sadece aktörlerini değiştirdi!

  bearfish - Efendisiz65

  sayın okur haberi okursanız vekil orda birşeyden sözediyor, "görüntülerden onların kaçakçı olduğu anlaşılıyor" diyor. bakın bunu onlar çok iyi bilir. o görüntülerde ne taşındığı çok net görülür! bilmeden söylemiyorum bildiğim için söylüyorum. termallerin nasıl çalıştığını bilirim! ber kameradan kişinin taşıdığı şeyler çok net görünür ısı farkları vardır ve metal taşıyorsa metalin yayacağı ısı o camerada net görünür. heronlar gece termal alıcılarla görüntü alır. dolayısıyla bunların silah taşımadıklarını o operasyonu yönetenler çok iyi biliyordu. ayrıca varsayalım ki onlar pkkli. bu onların bombalanmalarını mı gerektiriyor? evet gerektiriyor diyorsanız o ayrı. ama devlet onları sağ yakalama imkanına sahipken direk bombalama yolunu tercih etmesi bile ayrı bi suç. hani teslim ol çağrıları vardı? bu minvalde bi görüntüyü bol bol propaganda malzemesi olarak kullanıyorlardı. bu köylülere niye bi teslim ol çağrısı yapılmamış? ayrıca önleri zaten kesilmiş bunların o yüzden geçememişler sınırın bu tarafına. yani dostum kesinlikle kasıt var..

  @Efendisiz - beardfish

  @Efendisiz Sorumlunun kim veya kimler olduğunu Mahkeme karar verecek. Emri kim verdi bilmiyorum ama bence Emir verenden çok sorumlu bilerek yanlış ihbar ile Yetkilileri kandırandır. İhbarın hatalı olduğu ve baksa bir sürü imkân varken Bombalanmasını sağlayan kişilerdir. Araştırmayı da Genelkurmay Başkanı veya Başbakan yapmayacak elbet. Onlar kendilerine gelen Bilgileri değerlendirir. Tabi daha emri kim verdi belli değil. Yine de bence esas suçlu bu kişileri yanlış bilgilerle yönelten. Kimse kim Cezasını çekmeli. Tabi maksat gerçekten sorumluları mı bulmak yoksa birilerinin cezalandırıldığını mı görmek. Yani Üzüm mü yemek yoksa Bağcıyı mı dövmek. Güzel olan ne biliyor musunuz? Eskiden ne olursa olsun Asker yargılanamazdı ama artık herkes sorgulanabiliyor. Tabi Gençler belki beni anlayamaz.

  Oy pesinde - sitocke

  Ordu vs vs AKP´ye komplo kurmusmus. Tabii Sayin Erdogan basta olmak üzere AKP yöneticileri de bir senedir yaptiklari aciklamalarla bu komploya objektif destek verdiler. Secimler yaklasiyor, AKP ile Kürtlerin arasi Roboski´den bu yana acildi, daha da aciliyor. Generalleri hapse tikmayi becerdiniz, hatta Imrali ile görüsmeye basladiniz da Roboski´ye aciga kavusturmaya mi kudretiniz yetmiyor. Bu milletvekili, AKP´ye oy pesinde.

  bearfish - Efendisiz65

  sorumlusu genelkurmaybaşkanı ve erdoğandır kim olacak. sorumlular niye çıkmıyor zannediyorsunuz. sıradan bi general olsaydı anında tutup içeri atarlardı zaten. bu kadar derdi niye çeksinler ki. hatta akp bakın sorumlusu generaldi bakın onu içeri attık diye kendine propaganda bile yapardı. bal erdoğan ve kimyasaldır sorumlu...

  bu ne yaww! - keko21

  ya başbakan görüntüleri izlediğini görüntülerden ,bunların kaçakçı olabileceği yolunda hiçbir belirtinin olmadığını söylüyor. Değişik tarihlerde komisyon başkanı dahil olmak üzere tüm ak partili üyeler aynı şeyi söylediler fakat röportaj yapan gazeteci kürt gazetesi olunca , söylem farklı oluyor. yok efendim bu girişim ak partiye karşın yapıldı falan filan zırvaları. Mesele gayet açıktır alt birimler karadan müdahale etmeye hazırlanmaları rutin benzer vakalarda yapılan uygulamadır. yukarıdan "siz durun" dendiğine göre bu istihbarat raporları hükümet ve başbakan dahil olmak üzere tüm karar mercileri ile paylaşılmıştır. Askıdaki soru şu, tepede bombalama emrini kim verdi ? bu sorunun cevabı verilmeden "doğu cephesinde yeni bir şey yok" klişesi güncelliğini koruyacaktır..rabim mazlumları korusun...