Ak Partili vekil: Gençler demokrasi istiyor

Ak Partili vekil: Gençler demokrasi istiyor
Ak Partili vekil: Gençler demokrasi istiyor
Gezi Parkı eylemlerine destek veren tweet'leriyle dikkati çeken AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, toplumun belli bir kesiminin yaşam tarzına müdahale endişesi taşıdığını söyleyerek, "Gençler katılımcı demokrasi istiyor, kendilerine sorulsun istiyor" dedi.

İZMİR – Gezi Parkı eylemlerine destek veren tweet'leriyle dikkati çeken AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, toplumun belli bir kesiminin yaşam tarzına müdahale endişesi taşıdığını söyledi. Kalkan, "Gençler katılımcı demokrasi istiyor, kendilerine sorulsun istiyor" dedi.

Uzun yıllar CHP 'de siyaset yaptıktan sonra 6 yıl önce Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ile AK Parti'ye geçen 67 yaşındaki İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, iki gün önce Gezi Parkı eylemlerinde Hükümet'in tutumunu eleştiren tweet'leriyle dikkat çekti. Kalkan, gelişmeleri DHA'ya değerlendirdi.


'FAİZ LOBİSİNDEN ÇOK, RANT LOBİSİ' 
İktidarın tepkileri doğru algılayıp çok basit atlatabileceğini savunan Erdal Kalkan şunları söyledi:

"Gezi Parkı'nda AVM ve Topçu Kışlası yapılması konusunda bu kadar ısrarın anlamı yok. Geçmişte kışla yapıldığı zaman zaten her taraf çayırlıktı, oteller yoktu. Şimdi geldiğimiz noktada tek yeşil alan orası. Ben olsam Divan Oteli'ni de istimlak eder meydanı daha büyük hale getiririm. 'Halkım mesajı aldık yeniden değerlendireceğiz. Bize güvenin, daha çok yeşil alan yapacağız' diyerek geçiştirilebilirdi. İstanbul dikey yapılaşma nedeniyle insanın üzerine geliyor. Rant lobisini de görmek lazım. Faiz lobisinden çok rant lobisi var. Ben Başbakan'ın yerinde olsaydım daha hassas açıklama yapardım. 'Gençler hassasiyetinizi anlıyorum. Bize inanın, güvenin evinize gidin' derdim.'


'BİBER GAZI, TAZYİKLİ SU İNSANLIK DIŞI'
Gezi Parkı eylemlerinin devlet şiddeti ile büyüdüğünü öne süren Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her zaman özgürlükleri savundum. Bir günde olan bir şey değil bu. Siyaset yaptığım İzmir ve Edirne demokrat, çağdaş, aydın kentler. En büyük özgürlük talebi yaşam biçimlerine karışılmaması. Kimse kimsenin yaşam biçimine karışmamalı. Biz o dönemde türbanlı kızlarımızın da yanında yer aldık. Ben kimsenin kıyafetiyle ilgilenmiyorum, kimse de benim ne yediğimle ne içtiğimle nasıl oturduğumla ilgilenmesin. Bu Gezi Parkı eylemleri başladığında itidal, sağduyu çağrısı yaptım, barışçıl bir tavır takındım. Üçüncü günün sabahı orada devletin biber gazı, tazyikli su sıkması insanlık dışı bir tavır. Bu eylem gençlerin duyarlılığından kaynaklanıyor. Gençler katılımcı demokrasi istiyor, kendilerine sorulsun istiyor. Onların amacı terör, kavga polise saldırı değil. Orada devlet yumuşak olabilirdi. Bu olaylar da Gezi Parkı ile sınırlı kalabilirdi, ama aksine bu konuda beklenmedik şiddetli tavrılar olayı büyüttü."


'TEPKİM DUYGUSAL DEĞİL, MANTIKLI VE BİLİNÇLİ'
Mesleği avukatlık olan Erdal Kalkan, Hükümet'e karşı tepkinin sadece Gezi Parkı ile oluşmadığını, toplumun belli bir kesiminin içki düzenlemesi, 'iki ayyaş', 'toplumun yüzde 50'si' gibi açıklamalarla yaşam tarzına müdahale endişesi taşıdığını kaydetti. Kalkan şöyle dedi:

"Bunlar benim tasvip edebileceğim üslup değil. Benim siyaset anlayışıma, hukuk anlayışıma karşı. Birilerinin bir şeyler söylemesi gerekiyordu. Partide bunu söyleyecek zemin olmadı. Ben de twitter'dan söyledim. Büyük medya susunca sosyal medya devreye giriyor. İnsanlar mutlaka görüşlerini ifade edecek yer, zaman ve alan bulur. Benimki duygusal bir tavır değil mantıklı ve bilinçli."


'İSTİFA YOK, CHP'YE GEÇMEYECEĞİM'
AK Parti'den istifa etmeyi düşünmediğini vurgulayan Erdal Kalkan, bu konuda şunları söyledi:

"İstifa olmayacak, ihraca teşebbüs ederlerse istifa ederim. Ben fikirlerimi söylemeye devam edeceğim. Benim ağzımı kimse kapayamadı. İsmet İnönü, Erdal İnönü, Deniz Baykal'a, Murat Karayalçın'a Hikmet Çetin'e söyledim. Başbakan'ın yaptığı tüm doğru işlerde, demokrasi kavgasında, ekonomi kavgasında hep yanında dik durdum. Yanlış yaptığı her eylemde de fikirlerimi söylerim. Bu örgütlü bir süreç değil. B planı yok. 'CHP'ye geçecek' diyorlar. Böyle bir şey yok. Asla böyle bir şey düşünmem."


ELİF DEMİRCİ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/113756711375674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyi de - genco940

  Madem öyle ne işin var orda, birilerini ikna etmek peşindeysen yanılıyorsun. Beğenmiyor ve söylediklerin gerçekten samimi ise bas istifayı tarafsız ol. Yok ömür boyu aylık gelir, ydei sülalene kırmızı pasaport peşindeysen oda senin bileceğin iş. Bir yanlışlık olmuş seçilmişsin de, üç seneni doldurduğun için yatırım yapıyorsan geçmiş olsun. defter kapandı geç kaldın.

  herşey deşifre oldu. - tangopower

  bütün dünya olanı biteni gördü. kral artık çıplak. herşey deşifre oldu. bir ajanın deşifre olduğu anda bütün oyunun sona ermesi gibi. ve artık kaçmak zorunda kalması gibi. akp nin derdi demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, basın özgürlüğü, güçlerin ayrılığı, yani neticede ortak insanlık değerleri ve cumhuriyet değil. bu artık kesin biçimde görüldü. şakası yok. itibar da yerlerde. inandırıcılık yerlerde. avrupa ve dünya eskiden de böyleydi ama özellikle şimdi AKP ye tümüyle 2 inci 3 üncü sınıf sözde demokratlardan oluşan bir grup olarak bakıyor. bu aşağılayıcı bir durum. kesin. ben batılıları bilirim. bu kesin bir kanaat. öyle mi böylemisi artık yok. açın bakın yabancı kanallara... bu sebeple sizin gibi biri sayın vekil, AKP de ne yapıyor aydın halk bunu gerçekten merak ediyor.

  ... - kaamos

  yani ben de erdoğanın yerinde olsam kafayı yerdim açıkçası. ara sıra da empati yapmak lazım. adam icraat yapmak isterken karşısına yargı, çoğulcu demokrasi, çevre bilinci v.b. bir dolu şey çıkıyor. icraat yapmanın da bu kadar zor olmaması gerekir. başbakan icraat yapmazsa iktidarını koruması da zora girecektir. tabi iktidarını korumak için de otoriterliğini kullanmak zorunda kalacaktır. bu demokratik meseleleri jet hızında halledecek kurumların oluşturulması lazım. erdoğan'ın güçler ayrılığını yok etmek istemesi veya başkanlık sistemine geçmek istemesi ne kadar yanlışsa icraat yapılmasını engellemek te o kadar büyük bir yanlıştır. bunun da bir orta yolunu bulmak lazım. devlet te proje yaparken biraz saygılı olsun halka karşı. insanları betonların gölgesine hapsetmeyin. projeleri siyasi güç gösterisine dönüştürmek te büyük bir yanlıştır. bütün bu meseleleri çözmek için daha epeyce yol katetmek lazım. türk siyasetinin durumu hiç te iç açıcı değil doğrusu.

  vallahi bravo - rcanos

  Siyasi geçmişimiz de ve de özellikle de muhafazakar partilerde bu tür açıklamalar yapıldığı zaman ya istifa ya da parti değişikliği gündeme gelirdi. Demek ki, gezi parkı insanları ve bu toplumun vicdanı AKP'yi dahi dönüştürebiliyormuş..