AK Partili vekillerden Topbaş'a Gezi sitemi

AK Partili vekillerden Topbaş'a Gezi sitemi
AK Partili vekillerden Topbaş'a Gezi sitemi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Gezi parkı eylemlilik sürecinde İstanbul'da biraraya geldiği AK Parti İstanbul Milletvekillerin'den sert eleştiriler aldığı ortaya çıktı.

Vatan gazetesinden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre Topbaş'ın bazı vekillerin "süreci yönetemeyerek Başbakan'ı hedef haline getirme" eleştirilerine karşı kendisini "Bana bir talimat verilmedi ki" sözleriyle savunduğu ancak bu savunmanın vekilleri daha da sinirlendirdiği öğrenildi.


Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve kısa zamanda Türkiye 'ye yayılan protesto eylemleri sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile AK Parti 'nin İstanbul Milletvekillerinin yaptığı görüşmede gergin anlar yaşandığı bildirildi.

'SINIFTA KALDINIZ'
Edinilen bilgiye göre toplantıda AK Partili vekiller görüşmede Topbaş'ı "süreci iyi yönetememekle" eleştirdiler. Olayların yayılmasına, ilk günlerdeki polisin orantısız güç kullanımının yol açtığını savunan bazı AK Partili vekiller, şu görüşleri dile getirdiler:


"Gezi Parkı'nda çevre duyarlılığı ile başlayıp, daha sonra farklı boyutlara ulaşan eylemlerde sizin ve Vali Bey'in yaptığı hataların büyük etkisi oldu. O süreçte eylemcilerle irtibat kurulup, kamuoyuna projelerle ilgili tatmin edici bilgi verilip yapılmak istenen ne anlatılsa, yatıştırıcı açıklamalar yapılsa çığrından çıkmazdı. Hem siz hem de Vali Mutlu süreci iyi yönetemediniz. Bu anlamda tam anlamıyla sınıfta kaldınız. Taksim ve Gezi Parkı'ndaki projeler doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizin yönetim ve yetki alanınıza giriyor. Çevre duyarlılığı ile oraya gitmiş, çoğunluğu apolitik o gençlerle daha işin başında diyalog kurup bir çay içseniz, dertlerini dinleseniz olaylar bu şekilde gelişmezdi. Bunu yapması gereken kişi sizdiniz. Ama yapmadınız. İşi Başbakan'a bıraktınız. Neden Başbakan'ı bu konuda muhatap ve hedef haline getirdiniz?"

'BANA TALİMAT VERİLMEDİ Kİ'
Topbaş'ın eleştiri ve tepkiler üzerine kendisini "Bana bir talimat verilmedi ki" sözleriyle savunduğu öğrenilirken, bu yanıta bazı vekillerin "Sen seçilmiş belediye başkanı değil misin ne talimatı?" sözleriyle daha sert tepki gösterdiği belirtildi.

Bu arada Bölge milletvekilleri arasında Topbaş'ın yerel seçimlerde yeniden aday gösterilme şansının azaldığı konuşulurken 3. köprüye "Yavuz Sultan Selim" isminin verilmesinin ardından başlayan tartışmalar sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi dillendirilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırımın da bu ilden adaylığa sıcak bakmadığı iddia ediliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1141325114132522

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asparagas haber gibi - dj_enkidu

  tamamen dedikoduya dayalı bir haber, bilgi nereden gelmiş, kim bu vekiller, kaynak nedir? topbaş'a x dendii söylendi, onun da y dedigi ögrenildi, böyle haberi oturdugum yerden ben de yaparım! belki dogrudur bir şey diyemem ama bu tarz "ismi açıklanmayan" kişilerin sözlerine yer veren imzasız haberler genelde 40 yılın başında şansa dogru çıkar.

  Sanki Sn.Topbaş daha aktif olsa, Başbakan konuya dahil olmayacaktı. - Zeynep Ekşioğlu

  Öyle olsaydı ilk günlerde geri planda dururdu. Tam tersi en başından itibaren direnişçilere'çapulcu, ayyaş' vs.diyerek, 'mahkemeden yapılamaz kararı da çıksa yapacağız' diyerek, Başbakan kendini konuya dahil ve hatta merkez yapmıştır. Milletvekilleri Başbakan'ı eleştirmekten tırstıkları için de dişlerine göre buldukları Sn. Topbaş'a yükleniyorlar...

  Yağdanlıklar - yazarın sonu

  Yüce Başkanlarına toz kondurmayan milletvekilleri şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını topa tutuyor ve ona neden Başbakanlarının önünde kalkan olmadığını soruyorlar. Sanki kendileri bilmiyorlar AKP içinde inisiyatif almanın ne demek olduğunu. Sanki kendileri talimatla çalışmıyorlar. Biri de çıkıp demez mi sen de benim seçtiğim vekilsin neden mecliste deve-cüce oynuyorsunuz, kendi kararlarınız düşünceleriniz yok mu? Başından beri başbakan Kamu Hukukunu hiçe sayarak Belediye Başkanına Yetki Gaspı uyguladı. Bunun için neden Başbakana bir hatırlatmada bulunmadınız. Ne o yoksa bu yönde bir talimat mı gelmemişti?

  Peki Siz? - Clear

  Siz seçilmiş değil misiniz? İki gün önce torba yasadaki "taşra sağlıkçıları" ile ilgili maddeye,sırf muhalefet "evet" dedi diye ezbere "hayır" diyen,sonra da eli ayağına dolaşan sizler,dün gece de teravih namazına gidip ya da kulis bahçesinde şen şakrak şakıyıp oylamayı kaçıran ve muhalefetin oyuyla reddedilmesine fırsat veren "daire başkanlarının atanması" maddesine, oy vermekten muaf ya da aciz kalan sizler,seçilmiş değil misiniz? Sizin,Sn.Kadir Topbaş gibi şehircilik ve mimari bilgiye sahip,bugüne dek İstanbul'a bir sürü kazanımlar sağlamış bir başkana, laf söylemeye hakkınız ve yüzünüz var mı?

  Vekiller Çelişiyor - rockas

  Sen hem başbakanı neden hedef tahtasına oturttun diye seçilmiş belediye başkanına çıkış hem de "seçilmiş kişisin ne talimatı" diye kız. Bu ikisi çelişiyor. Madem o seçilmiş belediye başkanı, başbakanı koruyup kollamak mıdır onun görevi? Doğru gözüken eleştirileriniz bile demokrasiyi nasıl da içselleştiremediğinizi anlatıyor. Gençlerle çay içip projeyi anlatacakmış. He güzelim he bütün bu direniş parktaki projeyi anlamadığımız için çıktı, haklısın, malız biz.

  derler ya - genco940

  Milletvekillerinin azarladığı belediye başkanına bakınca, tencere dibin kara seninki benimkinden kara geliyor akıllara. Siz mecliste ne yapıyorsunuz, hanginiz bir gün başbakana karşı sesinizi yükselttinizki, atanmış olmanız dolayısıyle zaten bir şey söyleme durumunda da değilsiniz. Olsa olsa buna parti içi demokrsai denir anlayışınıza göre tebamısınız tabimisiniz oda belli değil.

  Kuklalar, taklalar - mgalois

  Sanki o AKP milletvekilleri RTE'nin ve Filedelfiya'nın dedikleri dışında irade gösterebilirmiş gibi, hay Allah'ım ya. Yahu projelerinizi biliyorduk, daha nesini anlatacaksın. Taksim'e şeriatın sembollerini birer birer dikmek, meydanı da solun ve muhalefetin gösterilerine kapatmaktı sizin amacınız. Sonra Başbakan'ınız bir saniye olsun susmadı ve halkı körüklemek, gerilimi artırmaktan başka bir şey yapmadı ki Topbaş konuşsun. Gerçi konuşsa da tutup "bana gelen talimata göre" falan diyecek. Baksana, adam direktman "talimat gelmedi" demiş yahu. Sizin olayınız bu işte otomatik bürokratlar sizi.