AK Partili vekillere dershane uyarısı

AK Partili vekillere dershane uyarısı
AK Partili vekillere dershane uyarısı
AK Parti grup yönetimi, partinin dershane politikası konusunda bilgilendirildi. Vekillerden sosyal medyada da dikkatli olmaları istendi.

AK Parti grup yönetiminin, dershanelerin kapatılması konusunda ‘aykırı’ açıklamalar yapan milletvekillerini ‘arkadaşça’ uyarmaya başladığı belirtildi. Partide ‘çatlak’ görüntüsü vermemek için grup başkanvekillerinin dershaneler konusunda düşüncelerini açıklamayan milletvekillerini de bilgilendirecekleri ifade edildi.
AK Parti Kütahya milletvekili İdris Bal, ‘kesin ihraç’ talebi ile tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurul’una sevk edilirken yazılı ve görsel medyanın yanı sıra, sosyal medyada açıklama yapan milletvekilleri de yakın takibe alındı. Grup Başkanvekillerinin bazı milletvekilleri ile görüştüğü, yerel seçimler öncesinde alevlenen tartışmanın “AK Parti’de çatlak var” görüntüsüne neden olabileceği ifade edildi. Kaynaklar, söz konusu milletvekilleri ile yapılan görüşmelerin “arkadaşça” yapıldığının altını çizdi. Milletvekillerinin söz konusu açıklamaları “bilgi eksikliğinden” yaptıkları ifade edildi. “Arkadaşça konuşulan” milletvekilleri için Kütahya Milletvekili İdris Bal’da olduğu gibi bir disiplin sürecinin işlemesi ise beklenmiyor. Grup başkanvekillerinin bu konuda açıklama yapmayan milletvekilleri ile de bir araya geleceği kaydedildi. Milletvekilleri ile yapılacak görüşmeler hem düzenleme Meclis’e geldiğinde olası bir firenin önünü şimdiden kesmeyi, hem de “vatandaşı daha iyi bilgilendirmelerini” amaçlıyor.

Bilgilendirme Avcı’dan

İlk bilgilendirme toplantısını ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Meclis’te AK Parti grup yönetim kurulunda yaptı. Düzenleme hakkında bilgi veren Avcı, taslak çalışmanın tamamlanmadığını, paydaşlarla görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Avcı, “Dershaneleri kapatmıyoruz, dönüştürüyoruz” mesajı verdi. Avcı, ‘dönüşüm’ için iki yıllık süre olduğunu, bu sürenin de uzatılabileceğini anlattı. Öte yandan ihracına ‘kesin’ gözü ile bakılan İdris Bal’ın da savunmasını bir hafta içinde yazılı veya sözlü olarak vermesi gerekiyor.

Dershane düzenlemesi bize oy kazandıracak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dershanelerle ilgili düzenlemenin 2014 bütçe görüşmelerinden sonra veya ocak ayı içinde çıkabileceğini belirterek “Ben inanıyorum ki düzenleme bize oy getirecek” dedi. Elitaş, şöyle konuştu: “İnandığımız hiçbir konuda oy kaygısıyla hareket etmedik

Tartışmada kırgınlık yaratmamak önemli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ordu’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin bir soruya Gül, “Önemli olan bu tartışmaların kırgınlıklara ve üzüntülere sebebiyet vermeyecek şekilde yapılmasıdır. Herkesin kendi açısından doğrularını ortaya koyması gerekir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116240811624087

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akp'li vekiller neyi savunduklarini bilmiyor - keryil

  bir haftadir car car konusuyorlar. simdi okuyoruz ki bakan bugun bilgilendirme yapiyor ne nedir diye. yani bir haftadi akp'li vekiller bilmedikleri bir konuda, erdogan'in ne istedigini tahmin edip onun savunuculugunu yapmaya calismislar. bu esnada ekranlarda donen kavgalar, ucusan ithamlar, kotu niyet atiflari filan gozunuzun onune gelsin. bunlarin hepsini, aslinda hakkinda bilgilerinin olmadigi bir sey hakkinda, sirf liderlerinin agzindan boyle bir sey cikti diye yapmislar. diyebilirsiniz ki muhalefet icin aynisi soylenemez mi. hayir soylenemez, zira muhalefetin bir taslaga dair yegane bilgisinin akp tarafindan aciklananlar olmasi normal zaten, burada hem kendi partisini hem baskalarini bilgilendirmekle sorumlu tek odak var o da akp. ama bir partinin kendi vekillerinin bile bilmedigi bir taslak uzerinden kavga baslatmasi veya vekillerin bilmedikleri bir taslagi canla basla savunmalari, aslinda siyasi pozisyonlarinin hicbir degere, ideolojiye, dusunceye dayali olmadigini, liderin pesine takilmaktan ibaret oldugunu gosteriyor. lider bir sey diyor, takipcileri ise sanki bin yildir ayni seyi diyorlarmis gibi davranmaya basliyorlar hemen. kurt sorununda da oyle zaten. erdogan bebek katili mi dedi, herkes turk milliyetcisi. erdogan tek dil mi dedi, herkes turkce tekcisi. erdogan kurdistan mi dedi, herkeste bir "ben zaten hep kurdistan derdim" havasi. erdogan bin yillik kardeslik mi dedi, herkeste bir "biz zaten hep cogulcuyduk, tekci olan CeHaPe zihniyeti" laflari. erdogan "genel af" mi dedi? herkes genel afci. erdogan "yok genel af gelmeyecek, bu benim hayalimdi" mi dedi, e zaten kimse genel afci degilmis meger! butun bunlarin birbiriyle celismesi onlari hic rahatsiz etmiyor. cunku savunduklari fikirler hakkinda, bir ay arayla savunduklari seyler arasindaki bu cok bariz celiskileri gorecek kadar dahi derin dusunduklerinden supheliyim.

  NEREYE - HARAYDIN

  Şimdi insanlar Üsküdar'dan Avcılar kampusune gitmek zorunda. Siz dersaneye gitmeyin yasakladım diyorsunuz.Peki ne ile gitsin insanlar.Siz okul diyorsunuz ama bu çocuklar bunu yutmuyor.Çünkü bu sınavlar karşısında bu yürüyerek gidin demekle eşdeğer. Ama size inansa birisi yürüyerek yola çıksa herkes nasılsa yürüyor zannederek Avcılar'a vardığı zaman kiminin hava taksi, kiminin deniz taksi, kiminin özel taksi ile gelip içeri dolduğunu ve kapıların kapandığını kontenjanın dolduğunu görecek.Görmek için göz değil akıl lazım olduğundan üniversite yarışına giren herkeste de akıl olduğundan bunu önceden görenler soruyor dersane gitmeyelimde hangi araçtan yardım alalım.siz dersaneye yani marmaray ve metroya binmeyin diyorsunuz,oysa bu size değil CHP ye yakışır.Bu CHP nin Marmaray ve Metroya binmeyin AKP propogandası olmasın,korsan taksiye binin kampayasına benzedi.Dersaneye gitmesin de herkes sınav yardımı için bir formüle saldıracak siz neyi tavsiye edersiniz, okul demeyin herkesin karnı tok ona, zira okuıl şimdi de var, ama herkes her imkanı devreye sokup okul dışı takviye peşine düşüyor, ya sınavı kaldıracak formüller üretin ya bu yardımın en masum, en ucuz, en legal, en ahlaki, en kayıtiçi formu olan dersanelere ilişmeyin.Zira zahmete katlanan da, parayı veren de gönüllü razı bu işkenceye,sınav devam ettikçe.Çünkü alternatifleri çok daha ağır ve ezici.

  Size oyun kimden geleceği belli - gezicivekadin

  Dersaneleri kapatın ki aileler çocuklarının eğitimine harcayacakları paraları AVMler de yandaşınızın olan dükkanlarda harcasın. O kadar AVM diktiniz ne de olsa.

  Samimiyet - melalll

  Hiç bir konuda samimiyetinize inanmıyordum, bu konuda da yanılsaydım şaşırırdım zaten, dersane olayının gerçek yüzü çıktı gün yüzüne, hiç şaşırmadım...

  akp, - guvent

  kendi milletvekillerini mi kandırıyor acaba???

  SORU - HARAYDIN

  Bu konuda konuşmak artık gereksiz oldu.Zira konunun eğitim değil siyasi bir hesaplaşma olduğu ortaya çıktı.Şimdi dersaneler cemaat denen şey neyse onlar dersaneleri Milli Eğitime devretsin bizde alakamız olmayan tartışmadan zarar görmekten kurtulalım diyorlar. Hal böyle olunca şu soruya cevap verme mecburiyeti var.Siz veliye dersaneye para vermeyin, öğrenciye dersaneye gitmeyin zira yasakladım diyorsunuz.Peki nereye gidin diyorsunuz. 36 defa sınav yapacağınızı söylediğinize göre ilk 30bin içine girmek için öğrenci ve veli yardım almak zorunda.Siz nereye gidin diyorsunuz? Özel ders mi, etüt merklezi mi, okul öğretmenleri mi, terör, uyuşturucu,fuhuş aracılığı için çocuk kandırma yeraltı organizasyonlarına mı?Bu CHP nin marmaraya binmeyin,metroya binmeyin korsan taksiye binin kampanyası açması kadar abes değil mi?

  şimdi gelin - genco940

  bana ifade özgürlüğünün ne olduğunu izah edin ve ileri demokrasi hakkında açıklamalarda bulunun Allahın tutsakları. Ağzınıza bant da lazım mı?