Ak Partililer sokağa iner mi?

Ak Partililer sokağa iner mi?
Ak Partililer sokağa iner mi?
Zaman Gazetesi yazarı İhsan Dağı bugün yayımlanan yazısında Gezi Parkı eylemlerinin ve bu eylemlerinin aleyhtarlarının düşünce şeklini ele aldı

Önceki gün Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yazısında,  Başbakan Erdoğan 'ın meydana gelen olaylar hakkında yanlış bilgilendirildiğini ifade eden ve ‘Erdoğan’ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin’ diyen Dağı, son yazısında bu çabasını 'nafile' olarak nitelendiriyor. İşte köşe yazarı İhsan Dağı’nın o yazısı:

AK Partililer sokağa iner mi?

Son yazımda ‘Erdoğan’ı seviyorsanız ona gerçekleri söyleyin’ demiştim. Faydasız bir çağrıymış

Bakıyorum da, son dönemde sürekli ‘yeni Türkiye ’den söz edenler Gezi olayını hâlâ ‘eski Türkiye’ ezberleriyle konuşmaya ve yazmaya devam ediyorlar. Olayları ya ‘dış mihraklar’a bağlıyorlar, ya da ‘iç komplolara’. Sosyoloji bilenler de bunu yapıyor, siyaset bilimi okuyanlar da...

Erdoğan bunları inşallah okumamıştır Kuzey Afrika gezisinde. Yoksa dönüşünde halkına dış düşmanların ajanı, komplocuların maşası muamelesi çeker maazallah.

Bir zamanlar ulusalcı Kemalistler böyle bir ‘analiz düzeyi’ndeydiler. Her şeyin ‘kökü dışarıda’ydı. AK Parti’yi dış güçler iktidara getirmiş, 27 Nisan bile aslında AK Parti’yi iktidara taşımak için tasarlanmıştı.

Şimdi de sosyolojik veya politik analizler yerine ‘komplo teorileri’nden geçilmiyor ortalıkta. Olayları tetikleyen cuma sabahı baskınını polisin içindeki birilerine bağlayan komplocular bile var. Herkesin gözü önünde cereyan eden olaylara bakmak yerine komplo analizleriyle hem kendilerini yanıltıyor, hem de Başbakan’ı aldatıyorlar.

Düşünce tembelliği kötü bir alışkanlık. Gezi Parkı gösterilerini ellerine tutuşturulan ‘istihbarat raporları’na bakarak tümüyle ‘illegal örgütlere’ fatura etmek bir ‘eski Türkiye’ refleksi.

Doğrusu AK Parti kendi değiştirdiği Türkiye’yi anlamakta zorlanıyor. Toplumsal bir tepkiyi sadece örgütlere ve komplolara bağlayarak olayların kökenlerini anlamazlıktan geliyor. Buyurgan, halkına tepeden bakan, onu ideolojik bir kalıba sokmaya çalışan devlet anlayışına karşı sivilleşmeyi, demokratikleşmeyi, çoğulculuğu düne kadar AK Parti savunuyordu. AK Parti ‘devletleştikçe’ bu söylem ‘başkaları’na geçiyor. Paradoks tam da bu.

Şimdilerde ‘başka insanlar’, dün AK Parti’nin itiraz ettiği ‘aynı’ şeylere itiraz ediyorlar; buyurgan, topluma bir ‘proje’ olarak bakan, ona bir kimlik dayatmaya meyleden iktidara itirazları var. Kentleşen, eğitim düzeyi artan, dünya ile daha da bütünleşen bir toplum yukarıdan aşağıya hiyerarşik bir devlet düzeni altında ‘terbiye’ edilemez zaten. İnsanlar ne ‘döven’ ne de ‘besleyen,’ dolayısıyla vasilik iddia eden bir devlet istiyorlar.

Başbakan Erdoğan’ın önünde iki yol var; ya iktidarının mutlak değil sınırlı olduğunu kabul edecek ya da çoğunluğuna güvenerek azınlığı sindirecek.

Erdoğan için başında bulunduğu ülkeyi ‘yönetilebilir’ bir durumda tutmanın yolu, iktidarının ‘mutlak’ değil, başkalarının hak, özgürlük ve tercihleriyle ‘sınırlı’ olduğunu kabul etmektir. 2002 ve 2007 ruhuna döner, kimlik inşa etmek yerine demokratikleşme hamlelerine hız verirse partisi 2023’e kadar iktidarda kalır, ülke de krizden kurtulur. Yani tam bir kazan-kazan durumu. Bunun için toplumun devlet karşısında özerkliğini kabul etmesi, her toplumsal ve ekonomik aktörü kendi hegemonyası altına alma, gücü tekelleştirme eğiliminden vazgeçmesi şart.

İkinci yol, sertleşmek, mutlak hegemonyasını kabul etmeyenlerle çatışmayı göze almaktır. Bu noktada gösteriler demokratikleşme için yeni bir başlangıç olarak değerlendirilmek yerine eski tarz bir ‘güvenlikleştirme’ ve otoriterliği meşrulaştırma için bir gerekçe olarak kullanır.

Ancak şu unutulmasın; geçmişte askerî bir darbe tehdidine karşı Erdoğan’ın arkasında duran merkez sağ ve muhafazakâr kitle toplumsal bir çatışma yaratacak gerginliklere karşı AK Parti’den ürküp kaçabilir. Her ne kadar Başbakan ‘yüzde elliyi evlerinde zor tutuyorum’ dese de bu kitle toplumsal çatışmalarda sokağa çıkma eğiliminde hiçbir zaman olmadı.

Aşırı uçlarla sokakta bir gerginlik siyaseti izleyen AK Parti bazı çevrelerde bir dayanışma adresi olabilir, ama ‘merkez’den uzaklaşırsa sağ seçmenini ürkütüp çok güvendiği sandığı riske atabilir.

Menderes-Özal çizgisiyle Erdoğan arasında ilişki kurmayı sevenler bu gerçeği hatırlasalar iyi olur...


  http://www.radikal.com.tr/1136634113663413

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP`liler sokaga iner mi? AKP`liler sokaga iner mi? - urolog

  Avanta verilirse iner. Yoksa mümkün degil. Cünkü secmenlerinin %10-12`si dindar, gerisi cikarcidir, avantacidir, nemalanmak isteyenlerdir, rüsvetcidir.

  İhsan Dağı Efendi Ne Satıyor? - evet_isyan06

  Tayyip'e oy verenler sokağa dökülür mü sorusuna gelince.. Bunun için geçmişe dönüp bakmak yeter. 28 Şubattan sonra 500 hafta her hafta tekrarlamak kaydıyla yapılan müthiş bir eylem zinciri vardı. Tabi medya buna asla yer vermedi o yüzden pek kimse hatırlamıyor. HAberlerinde yer verdiği zaman ise hep suçlayıcı bir dil kullandı, haklarını siteyen bu insanlar bozguncu, İslamcı terörist imajıyla sunuldu. Üstelik bu eylemciler asla şiddete başvurmadılar, yakıp yıkmadılar, K,MSEYE KÜFRETMEDİLER tam bir medeni protesto şeklinde gerçekleştirdiler. Sayıları bazı mitinglerde yüzbinleri buldu ama asla taşkınlık yapmadılar. Üstelik 28 Şubat 1000 yıl sürecek denen zamanda, onca baskı, fişlemeye rağmen yaptılar bunu. Kafasını kuma sokup kendinden başkasının farkında olmayan megaloman solcular ve İhsan Dağı gibiler gerçekten habersiz olabilirler ama bu Akparti seçmeninin gerekirse sokağa çıkacağı gerçeğini değiştirmez. Çok isteyen sınayabilir ama bu sınayana pahalıya patlar. Burada akpartililere hakaret eden yorumlar gördüm; bu o yorumu yazanların kalitesini, seviyesini gösterir. Ayrıca eylemlerde Tayyip'e ailesine, ÖLMÜŞ ANASINA KÜFREDEN sözde kültürlü aydın gençlik de kalitesini gösterdi. Oysa 15 yıl önce beğenmedikleri dindarlar çıkıp bir cam kırmadan, bir tek küfür etmeden kendi kalitelerini göstermişlerdi. Medeniyet budur! Yakıp yıkmak, küfretmek aslında solcuların ne kadar faşist ve cahil dediklri halktan daha görgüsüz ve kaba olduklarını gösteriyor.

  Deneyin de Görün Efendi! - evet_isyan06

  İhsan Dağı efendiye gelmeden önce şu eylemlere bir değinmek lazım. Bu solcular ne yaptıkalrını zannediyorlar? Taksime AVM denildi sanırım Türkiyenin en az %70i bundan rahatsız olmuştur. Bir ara AVMleri şehir dışına taşıyacağız diyen Tayyib'in her yere AVM yapılmasına gayret etmesi yeterince rahatsız edici bir değişimdi. İlk 3 gün Allah da biliyor çevremdekiler de biliyor eylemcileri canı gönülden destekledim ama 3. günden sora yakma yıkma olayları başladı. Sonra Tayyib'e diz çöktürecez lafları başladı iş çığırından çıktı. Ekşi sözlüğe bir göz attım öyle yorumlar okudum ki sanırsınız iç savaş var, direnmekten, zafer kazanmaktan Tayyib'i devirmekten bahsedenler, akla hayale gelmedik özgürlükle, hakla hukukla alakası olmayan söylemler. En sonunda dün de isteklerini açıkladı Taksim Platformu: Taksime hiçbir şey yapılmayacak, 3. köprü yapılmayacak, kanal İstanbul yapılmayacak, 3. havaalanı yapılmayacak, enerji santralleri yapılmayacak! Yahu siz kimin düdüğünü çalıyorsunuz? Memlekete tek bir yatırım yapılmaycak efendilere kalırsa. Ne alakası var bunların hakla özgürlükle? Açıkça ülkeye yatırım yapma, dışa bağımlılıktan kurtulma deniyor.. Siz kime hizmet ediyorsunuz? öyle saçma sapan şeyler talep edilmese, yakma yıkma, cam çerçeve indirmeler olmasaydı eylemlere destek oranı asla azalmaz artarak devam ederdi. Ama solcuların ruhunda var yakıp yıkmak, anarşi yaratmak ve 10bin kişi bir meydanda buluşunca tüm türkiye bizden sanıp zafer sarhoşluğuyla çıldırmak. Yine işi zıvandan çıakrdınzı ve gerçekten Tayyip'i dizginleyecek çok büyük bir fırsat kaçtı artık halk en az%50 onunla.

  Ak Partililer Sokağa İner mi ? - unutulur

  Evet iner. Zorla tutuyoruz diyorlar ya haklılar. O kadar kömür makarna yetiştirmek çok zor.

  ne diye inecekler - kubi49

  büyük bir çoğunluğu inmeyecektir orası kesin çoğu AKP gibi pragmatist yani çıkarları için oy veren kitle.çok politize olmuş bir taban değil.demokratik bir reflekse sahip olsalar zaten eylemlere destek verirlerdi öbür türlü ne diye sokağa inecekler onu çok merak ediyorum.sloganları ne olacak orası da ayrı bir mesele.

  Sağ seçmen isyan etmez - PAN-ZEHİR

  Bence burada sizin hafife aldığınız konu Erdoğan2ın diğer sağ liderlerden çok daha güçlü olduğu gerçeğidir. Ama vatandaşlar arasında bir çatışma ortamı oluşturmayacak kadar da aklıselim bir devlet adamıdır. Sağ seçmen dediğiniz gibi hiç bir zaman devlete isyan etmedi.28 Şubat sürecinde bile yapılan haksızlıklar karşısında hep sustu hep sineye çekti...

  Tek Yöne Hitap. - Clear

  İhsan Dağı,tek yöne hitap etmiş.Madalyonun öbür yönü de var,bunu unutmuş.Ben hatırlatayım bari,evet "evinde zor tutulanlar" serbest kalıp,başbakanı karşılamaya gittiler.Kamera ve fotoğraf oyunlarına hiç gerek bırakmadan her yeri sıkı sıkı doldurdular.Ellerinde Türk bayrakları,üç büyük spor kulübünün de bayraklarıyla,yerlerini aldılar.Tıpkı Gezi Parkı'ndakilere ve destekçisi siyasilere nazire yaparcasına,ama bir farkla, hiçbir illegal örgütün bayrak ya da flamasını taşımadılar.Duvarları ve yerleri kirletmediler.Kaldırım taşlarını sökmediler.Vitrinleri kırmadılar ve yağmalamadılar.Taş,tuğla atmadılar.Dolayısıyla da polisle çatışmadılar.Sadece ve sadece,taksimde yer yer seyrek olan ama kamera ve fotoğraf oyunlarıyla sık kesimlerin resmedilip çokmuş gibi gösterilmeye çalışılan bir kaç bin ya da sonradan oluşturulan bir kaç on bin yerine, bir kaç yüz bin olup hem iç dünyaya ve hem de dış dünyaya gövde gösterisi yaptılar ve gerekli cevabı "sessiz çoğunluk" olarak verdiler.Bir ara "Yol ver geçelim,Taksim'i ezelim" sloganınıyla nazire yaptılar ama dediklerini yapmadılar.Ele güne karşı "gövde gösterisi" yaptılar,bununla da yetindiler.Bence çok daha anlamlıydı.Sizce nasıldı?