AK Parti'nin anayasa satrancı

AK Parti'nin anayasa satrancı
AK Parti'nin anayasa satrancı
Türkiye'nin yeni, sivil, demokratik anayasa hayalinin kaderini belirleyecek komisyon bugün toplanıyor. AK Parti anayasa satrancında, ya uzlaşma ya başkanlık restine hazırlanıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye’nin ‘yeni, sivil, demokratik anayasa’ hayalinin kaderi bugün netleşiyor. ‘Herkesin anayasası’nı yazmak üzere 20 aydır çalışan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu ,bugün ‘tamam mı devam mı?’ demek için toplanacak. AK Parti, muhalefet partilerini ‘uzlaşırsak başkanlık sisteminden vazgeçebiliriz’ diyerek en yüksek sayıda madde üzerinde uzlaşmaya zorlayacak. Uzlaşma çıkmazsa hafta sonu Kızılcahamam’ da yapılacak kampta yeni yol haritası belirlenecek.

Top Çiçek’e atıldı
TBMM Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında bugün toplanıyor. AKP Genel Merkezi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , parti kurmaylarıyla önceki gün bir araya gelerek bugünkü toplantıya hazırlık yaptı. Toplantıda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun misyonunu tamamladığı görüşü benimsendi. Ancak ‘masadan kalkan parti’ izlenimi vermemek için komisyonun çalışmalarına son noktayı TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in koyacağı belirtiliyor. Öte yandan son noktayı koymak için belli bir sürenin daha tanınabileceği de ifade ediliyor.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da dün soruları yanıtlarken bunun ipuçlarını vererek, “Sürecin sahibi TBMM Başkanı’dır. TBMM Başkanı bu süreci başlattığından bu yana bir buçuk yıl geçmiştir, bir buçuk yıl içinde dört parti mutabakat noktasında ortaya bir şey koyamamışsa, bundan sonra da koyabilecek noktada değilse, herhalde cuma günü akşam saatlerinde Sayın Meclis Başkanı sonucu açıklayacaktır” dedi. Arınç, “Bugüne kadar gelen nokta oyalama noktasıysa sivil bir anayasa yapma iddiasından bir kısım partiler vazgeçmişlerse Meclis Başkanı işinin gereğini yapacaktır. Ben şahsen kendimi onun yerine koyup da ‘Şöyle bir karar ver diyemem’. Deneyimli bir siyasetçidir, bizzat başkanıdır o kurulun, ne yapacağını sayın başkanımızın isabetli kararıyla herhalde cuma günü öğrenmiş olacağız” diye konuştu.

Gözler AKP’de
Uzlaşma Komisyonu’nun sonu AK Parti’nin yeni anayasa çalışmaları için başlangıç olacak. Bu nedenle AK Parti, gündeme getireceği kendi çalışmasında çözüm süreci ile ilgili maddelerin ne şekilde yer alacağı ve BDP ile anayasa yapılması gibi konuları bu hafta sonu Kızılcahamam’da gerçekleştirilecek kampta değerlendirecek. Kampta, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun ‘Başkanlık sistemi’ ile ilgili sunum yapacağı öğrenildi.
AK Partili bir uzlaşma komisyonu üyesi, “Başkanlık sistemi parti kararımız. Eğer Başkanlık sistemi, yeni anayasa önünde engel ise diğer maddelerde bir uzlaşma olursa parlamenter sistem ile yolumuza devam edebiliriz. Başkanlık sisteminden çekilme şartımız uzlaşmadır” dedi.

Kabul şartları için mini paket
AKP’nin, komisyon çalışmalarında üzerinde uzlaşılan maddelerin de olduğu yeni bir taslak üzerinde çalıştığı biliniyor. Taslakta yeşil yazılmış uzlaşılan maddelerin yanı sıra, dört partinin uzlaşamadığı ancak AK Parti ile diğer bir veya iki partinin uzlaştığı kırmızı yazılmış maddelerin de bulunacağı konuşulanlar arasında. AKP’nin yeni anayasa öncesi kısmi anayasa değişikliği yaparak, mevcut anayasanın 175. maddesi için önerilen ‘iki turun tek tura indirilmesi, 330-367 kademelendirilmesinin 330 olarak tek kademeye düşürülmesi’ ve ‘gizli oydan açık oy sistemine geçilmesi’ önerilerinin hayata geçirilmesi de masada. Bu plan üzerinde hemfikir olunursa yeni anayasa öncesi kısmi değişiklik içeren ‘mini anayasa paketi’ tartışmaları başlayacak. AK Parti’nin kendi önerisiyle ilgili CHP , MHP ve BDP’den de uzlaşma arayacak. Uzlaşılması durumunda destekleyen parti ile yeni taslak Meclis gündemine getirilecek. Uzlaşılamaması halinde ise AK Parti kendi taslağını Meclis’e getirmek istiyor.

Üç parti devam diyor
CHP ve MHP hafta başında Meclis Başkanı Çiçek ile bir araya geldikleri yemekli toplantıda çalışmaların devam etmesi gerektiğini savunmuş, AK Parti’nin başkanlık önerisi nedeniyle çalışmaların tıkandığını öne sürmüştü. Toplantıda sessiz kalan BDP ise önceki gün Genel Merkez’de tavrını belirledi. BDP’de bugün gerçekleştirilen toplantıda “Çalışmaların sona ermesi için henüz erken. Çalışmaların sürmesi için liderler irade beyan etsin” görüşünü dile getirecek. Bugün gerçekleştirilecek toplantıda, çalışmaların sona ermesinden önce son bir kez daha sürenin uzatılabileceği, bu süre içerisinde ‘Temel Hak ve Hürriyetler’ başlığı altında yer alan bölümden başlanarak, uzlaşılamayan maddelerin yeniden ele alınacağı kaydediliyor. AK Parti, uzatılan sürede mümkün oldukça çok madde üzerinde uzlaşma sağlanmasını hedefliyor. Çünkü AK Parti, kendi hazırladığı taslakta uzlaşılan maddelere de yer vermeyi planlıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1131987113198719

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  parlamenter sistem - lastikordek

  parlamenter sistemi işlevsiz hale getiren kim? bu ülkeyi kararnamelerle yöneten kim. yasama yürütme ve yargı erklerini tek elde toplayan kim? ileri demokrasi diye bizi kazıklayan faşistler kimler. tüm akrabalarını zengin edip kendilerine kırılmaz zırhlar yaratan kim. örtülü ödenekten bu ülkenin vergi mükelleflerinin emeğini çarçur eden kim? emek diyen, alın teri diyenleri polislere dövdürten kim? kim yahu?

  Yeni Anayasa - birdost33

  Efendiler sizler okumuş, aklı başında kişilersiniz. Herne kadar aranızda bazı kendini bilmezler varsa da kelimelerin ne manaya gelebileceğini, kelime oyunlarının nasıl yapılacağını, kötü olmasına rahmen nasıl iyi gösterilebileceğini, sağ gösterip nasıl sol vurulacağını bilen kişilersiniz. Bütün bu hasletlerinizi ufak tefek menfaatleriniz için, birbirinizi faka bastırmak için, "seni nasılda kafese soktuk!" diyebilmeniz için kullanabilirsiniz aldığınız aile ve çevre ahlâkınıza bağlı olarak. Ancak, siz aklı başında olanlar, Milletimizin kaderiyle, Cumhuriyetimizin bekasıyla, Devletimizin istikbaliyle ilgi olan,Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milletler arası saygınlığıyla çok yakından ilgisi olan ANAYASA çalışmalarında sakın ola kişisel ve partisel, kurumsal ve ideolojik yaklaşımlarınızı, özentilerinizi TÜRK MİLLETİNİN-TÜRK ULUSUNUN MÖ12.000 yılına uzanan kökleriyle tarihe ismini silinemiyecek şekilde yazdırarak bu günlere gelinceye kadar altında yaşadığı albayrağının,kanlarıyla sulayıp vatan yaptığı toprağının, savaşlarda yanında vuruşan, devlet idaresinde mes'uliyet paylaşan ve yuvasında çocuklarını yetiştiren kadınının onurunun ve şerefinin ve haysiyetinin, Türk olmanın onur ve gururunun önüne yerleştirmeğe kalkmayınız. Sakın ola ki, cehaleti besleyen, aydınlıkğa değil gecenin zifiri karanlığına kucak açan tarikat ve cemaatlere yer vermeyin. TÜRK MİLLETİNİN-TÜRK ULUSUNUN istiklâl ve bağımsızlığına halel getirecek gaflet ve delâlet içinde olmayın. TÜRK MİLLETİNİN -TÜRK ULUSUNUN bed duasını almayın, cehennemde bile yeriniz cehennemin dibinin dibi olur.

  Şantajla demokratik anayasa yapılabilir mi? - Zeynep Ekşioğlu

  İleri demokraside yapılabilir. Daha ileri demokraside, anayasaya da gerek olmaz, iki dudak arasında çıkan yasa olur.

  Tayyip beyin anayasası - kaşınan adam

  Bence ya uzlaşma ya diktatörlük..

  diktatörlük. - kaşınan adam

  Parlamenter sistem Türkiyeyi demokrasiye, başkanlık sistemi ise diktatörlüğe ulaştırır.

  baskanlik. - miskin2

  türkiye icin gecerli olmayan bir sistemdir kendimizi kandirmayalim.günlük yatirimlar degil uzun vadeli gelecekteki yatirimlar önemli olmali.baskanlik sistemi ülkenin basini simdiye kadar agritmamis olan konulardan daha cok agritir.masay yatirip kesip bicip en ince detaylariyle anlayip sonra karar vermek gerekir yoksa gelecek cok kanayan yaralara gebedir.

  demokratik anayasa demokratlarla yapılır, akp ile yapılmaz... - lastikordek

  hitlerin ruhuna fatiha okutanlar ile anayasa yapacaksak işimiz iş. Erdoğan koltuğu kaybedersem ektiğim rüzgarların fırtınasına dayanamam korkusuyla başkanlık istiyor. asıl amaç gelecekte ergenekondan balyozdan tokatladıklarının hesabını ödemeden kaçmak. diktatörlüğünü ilan edip suçu da milli iradeye atmak. yok öyle yağma. ben inanıyorum ki akp başkanlık sistemine geçemeden dağılacak. en azından öyle ümit ediyorum. tüm yaşananlara rağmen kendini bu kadar kudretli hissetmesi ağırıma gidiyor. dün 1 mayısta türkiye emekçilerine yaptığı muamele bir insanın bir insana yapacağı bir şey değil. o ve yağmacı bürokratları sırf eğlence olsun gündem dolsun diye insanlara güpegündüz saldırdılar. polis gaz bombalarını nişan alıpta atıyor insanlara. ve skandal vali de vicdanen rahatız diyor. vicdanen rahat olması doğal, çünkü öyle bir şeye sahip değil. hangi ideoloji sizleri bu kadar kinle doldurdu? hangi inancın mensubusunuz? sizin oy toplamak için kullandığınız islamiyette mi böyle yazıyor. bir kesime ve sınıfa alenen düşmanlık yapan birisi nasıl olurda yasalarla dokunulmaz ilan edilir ve korunur. o yasalar kimin için var. vatandaşı için tek bir şey yapmadan bir insan nasıl 11 yıl iktidarda kalabilir. bizler göz göre göre seni nasıl başkan yaparız?