Ak sakallı dede suni teneffüs yaptı, kazazede kelime-i şahadet getirdi!

Ak sakallı dede suni teneffüs yaptı, kazazede kelime-i şahadet getirdi!
Ak sakallı dede suni teneffüs yaptı, kazazede kelime-i şahadet getirdi!
Trafik kazası sesiyle olay yerine koşan 72 yaşındaki Necati Öztürk, sürücünün duran kalbini suni teneffüsle çalıştırdı. Gözlerini açtığında karşısında ak sakallı bir dede gören sürücü, kelime-i şahadet getirip getirip "Hacı Dede ben öldüm mü?" dedi

Takvim gazetesinin haberine göre Kayseri'de kamyonetiyle virajı alamayarak istinat duvarına çarpan 25 yaşındaki sürücüsü Ahmet Yılmaz'ın kalbi durdu. Evinin balkonundan kazayı gören 72 yaşındaki Necati Öztürk, gence suni teneffüs ve kalp masajı yaparak kalbini çalıştırdı. Gözlerini açtığında gördüğü ak sakallı Öztürk'ü ölüm meleği zanneden Yılmaz, öldüğünü sanarak kelime-i şahadet getirdi.

BAŞINI DİZLERİNE KOYDU
Olay Talas ilçesi Mevlana Mahallesi Kertmeler Caddesi üzerinde meydana geldi. Önceki akşam 19.00 sıralarında cam yüklü kamyonetle viraja hızlı giren Ahmet Yılmaz, fren yerine yanlışlıkla gaza basınca savrularak otobüs durağına çarptı. Şans eseri kimsenin bulunmadığı otobüs durağını parçalayan kamyonet daha sonra Melikşah Üniversitesi'nin istinat duvarına çarparak ancak durabildi. Bu sırada evinin balkonundan gün batımını izleyen gurbetçi Necati Öztürk, kazayı görür görmez aşağıya inerek yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yaptı. Cebinden çıkardığı kağıt mendil parçasıyla Ahmet Yılmaz'ın burnundan solunumunu kontrol eden Necati Öztürk, sürücünün kalbinin durduğunu fark ederek suni teneffüs ve kalp masajı yaptı. Öztürk, kalbini çalıştırmayı başardığı kazazedenin başını dizlerine koyarak beklemeye başladı. Bu sırada kendine gelen Yılmaz, gözlerini açar açmaz karşısında ak sakallı Necati Öztürk'ü görünce, öldüğünü zannederek kelime-i şahadet getirdi.

'HAYIR OĞLUM ÖLMEDİN'
Hayatını kurtaran Necati Öztürk'ü ölüm meleği sanarak, "Hacı dede ben öldüm mü?" diye soran genç , "Hayır oğlum yaşıyorsun" cevabı üzerine ağlamaya başladı. Olay yerine gelen sağlık ekiplerine gencin kalbinin durduğunu ve kalp masajı yaptığını söyleyen Öztürk, daha sonra hastaneye giderek Ahmet Yılmaz'ı ziyaret etti. Doktorların kendisine, "Yerinde ve zamanında müdahale etmişsiniz" dediklerini söyleyen Öztürk, " Almanya 'da çalıştığım işyerinin kuralları gereği herkesin ilk yardımı bilmesi gerekiyor. Bize ilk yardım dersleri verildi. Yıllar önce aldığım dersler işe yaradı. Hayatının baharında bir genci kurtarmak nasip oldu" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/115061911506199

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hikayedeki en önemli cümleler: - kohrebeen

  "Almanya'da çalıştığım işyerinin kuralları gereği herkesin ilk yardımı bilmesi gerekiyor. Bize ilk yardım dersleri verildi."

  dedem benim - Blue_cafe

  recep ivedik riyasında dedem dedem benim diyorya. insan kendini bu hacı dedenin yanında güvende hisseder. hacı dedem öldü. Allah rahmet eylesin. dedesi olmak güzel şey. keşke dedem yaşasaydı dedirtti bana bu haber.

  Batı Kültürü - Sömsöm Yarim

  "Biz Batı'nın ilmini, sanatını almadık. Malesef ahlaksızlıklarını aldık." RTE Hacı Dedem Almanya'da öğrendiği ilk yardımla değil, o iman dolu nefesiyle üfleyerek hayat kurtarmıştır! Biz de İnşallah böyle iman dolu dindar/kindar nesiller yetiştireceğiz Maşallah!

  :) - vforvatandas

  insanı mutlu eden haberler bunlar. ilk yardım konusunda bilinç yeterince verilmiyor.ilkokullara ilkyardım dersi konmalı.

  .. - Dopchik

  yaa bide agzini actiniz mi gavurun sistemi dersiniz..

  :) - likapa

  dedenin nefesi kuvvetliymiş:)

  demek ki, sayın hocam - pispor

  İslam ülkelerinde öyle ilk yardım dersleri değil de ruhuna el fatih a öğretiliyormuş bak Almanya da öğrendiğin ilk yardım bir canı kurtarma vesilesi olmuş