@ismailsaymaz

Akademik özgürlük Çanakkale'de battı

Akademik özgürlük Çanakkale'de battı
Akademik özgürlük Çanakkale'de battı
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'ndeki dersinde, öğrencisinin Çanakkale Savaşı'nı "cüppeli evliyaların kazandığı" yönündeki sunuma itiraz edip daha sonra Türkiye'deki Ermenilerin ezildiğinden söz eden Mukaddes Akdeniz memuriyetten atıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Mukaddes Akdeniz, bir süredir Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde ‘Yaşam Becerileri ve Sosyal Etkinlikler’ adlı dersi veriyordu. İki yıl önce, 30 Aralık 2011’de, M.Ç. adlı öğrenci Çanakkale Savaşı konulu sunumunda, “imamların ve evliyaların cüppeleriyle savaşı kazandığını” anlatınca, “Bu bilimsel değil” diyerek itiraz etti. Bir başka öğrencisi Mimar Sinan hakkında sunum yaptı. Ardından bir diğeri Tekirdağ tarihini anlatırken, geçmişte şehirde Ermeni, Rum ve Yahudilerin yaşadığını fakat artık var olmadıklarını söyledi. Akdeniz de “Ne yazık ki kültürel zenginliğimizi koruyamadık” dedi ve yıllarca Ermenilere küfreden bir arkadaşının aslında Ermeni olduğunu babaannesinin cenazesinde öğrenmesine ilişkin anısını anlattı. Ders bitti; Mukaddes Hoca’nın ‘sınavı’ başladı.

Çanakkale Savaşı’nı sunan M.Ç., geçersiz not aldığı savıyla 4 Ocak 2012’de dekanlığa verdiği dilekçede, hocasının “Onun kadar saçma savaş yok” dediğini, Ermenileri savunduğunu ve sınıfa kendi görüşünü dayattığını iddia ederek, “Ben ve bütün sınıf o gün hocamızın ailesinin Ermenilere dayandığını öğrendik” dedi. E.G. adlı öğrenci de “Bu yorumlar ülkemizin gurur kaynağı Çanakkale Savaşı’nı, birlik ve beraberliği bozacak nitelikteydi” dedi. A.K. ise “Derste çok fazla feminizm ve siyaset içerikli konu empoze etmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Akdeniz, 9 Nisan’da gazeteleri açınca; Çanakkale şehitlerine hakaret ettiğini, “Siz bu zırvalıklarla kendinizi kandırmayın. Esas savaş, Kürt halkının özgürlük savaşıdır” dediğini iddia eden haberleri okudu. Ardından Tekirdağ Terörle Mücadele Şubesi harekete geçti ve 12 öğrenciyi dinledi. Öğrenciler Mukaddes Akdeniz’in “Van Depremi’nde sonra ilk yardımı Ermeniler yaptı” dediğini, “arkadaşının Ermeniliğine ilişkin anısını anlatırken ağlamaklı olduğunu, sanki kendisinden söz ettiğini” söyledi. Fakat “Esas savaş Kürt halkının özgürlük savaşıdır” demediğini, “Asıl önemli olan bizim özgürlük mücadelemizdir” demiş olabileceğini vurguladı. Öğrencilerin tümü, “Herhangi bir siyasi ideoloji ya da terör örgütü hakkında propaganda yapmadığını ancak devletin kötü yönetiminden, adalet olmadığından, kadınların ezildiğinden ve gelir adaletsizliğinden” söz ettiğini söyledi.

ÖNCE EMNİYET, SONRA YÖK
Hal böyle olmasına rağmen emniyet fezlekesinde, Akdeniz’in Çanakkale Savaşı için “kıytırık” dediği, “Karslıyım ama Ermeni kökenliyim” diye konuştuğunu, Mimar Sinan’la ilgili sunumun ardından öğrencisine, “Ermenilerin sorunlarını anlatan slayt hazırladığın için teşekkür ederim, güzel olmuş” diye övdüğünü, “Bu ülkede sadece Türkler yaşamıyor. Ermeniler ve Kürtler de yaşıyor. Onları yok sayamazsınız” dediği savunuldu. Böylelikle Akdeniz’in “devlet aleyhine propaganda yaparak öğrencileri devlete karşı tahrik ederek kin ve düşmanlığa sevk edebileceği gibi, kamu güvenliği açısından da çatışma çıkarabileceği” iddia edildi. Ayrınca “Asıl önemli olan bizim özgürlük mücadelemizdir” ifadesiyle PKK propagandası yaptığı ileri sürüldü. Akdeniz’in 2010’da Çorlu’daki Nevruz kutlamasına katıldığı için hakkında PKK propagandası suçundan işlem yapıldığı ifade edildi. Dosya İstanbul TMK 10. Madde ile Yetkili Başsavcılığı’na gönderildi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü de emniyetten geri kalmadı. “Derslerde müfredat dışına çıkıp devleti küçük düşürücü, milli ve manevi değerleri küçümseyen, belli etnik grupları ön plana çıkarmaya çalışan, görüşlerini empoze eden söylemlerde bulunduğu, üç hafta derse gelmediği halde topluca yoklama aldığı” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İddiaya göre bir dersi başka bir güne kaydırmış; bir hafta anne ve babasının kansere yakalandığını öğrendiği için derse gelememiş, diğer derste de öğrencileri sınıfta bulamamıştı. Buna rağmen ders ücretlerini almıştı. Rektörlük soruşturma sonunda “sebepsiz zenginleştiğini” iddia ederek, görevinden çıkarılmasını önerdi. YÖK Disiplin Kurulu Raportörü Beril Dedeoğlu da 28 Şubat 2013’te sunduğu görüşünde, cezanın onanması gerektiğini, iyi hali nedeniyle ‘görevinden çekilmiş sayma’ cezasına çarptırılmasını istedi. YÖK de bu görüşü onayarak, Akdeniz’i meslekten çıkardı.


  http://www.radikal.com.tr/113062611306265

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YÖK, Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım - palil

  Haberden anlaşıldığına göre Yükseköğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliğininin 11. maddesinde düzenlenen "Üniversite Öğretim Mesleğinden veya Kamu Görevinden Çıkarma" başlıklı 11. maddesinin b bendi uygulanmış. Haberde geçen İddiaların "kıytırık van depremi ermeni..vs" den abartılı, iddiaların iftira olduğu anlaşılıyor zaten..Kaldı ki haber doğru olsa bile adı geçen öğretim görevlisi yanlış bir Üniversiteyi seçmiş ve YÖK'ün nasıl bir kurum olduğunu bilmeden biraz rahat davranmış..

  Degismeyen Turkiye - helinasi

  Hocam oncelikle baska etnikten oldugunuz icin potansiyel suclusunuz maalesef bu ulke icinde. O bolgelerde vatan millet sakarya nutuklari atmadiginiz surece, ya cezaevine atilirsiniz yada meslekten men...iste baris sureci, iste yeni bir Turkiye. Degisen ne o zaman???

  ÜNİVERSİTE ve Evliyalık - 9950018

  2013'te bu üniversitelerin bu halde olmasından utanmayalım da ne yapalım, öyle ki afrikadaki üniv. bile daha özgürlükçüdür. bir akademisyenin meslek hayatını kendini bilmez bir kaç öğrencinin mesnetsiz suçlamaları ile bitirmek bu kadar kolay olmamalı, yazık yaa...kaldı ki çanakkalede evliyaların savaşı kazanmış olduğunu savunmak da zaten ayrı bir cinnet durumu..

  özgürlük mü? - mourner2

  Sanki akademik özgürlük vardı da battı gibi olmuş. Zaten öyle bir özgürlük yoktuki. Üniversite dediğiniz yer özgür düşüncenin yeşerdiği ve bunun öğretildiği biryer olmalıdır. Fakar bu üniversitede kimse bu kadıncağıza katlanamamış malesef.

  HAVADAN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMAK - HARAYDIN

  Müslüman şehitlerin ölmediğini ve evliyanın ve meleklerin Allah istediğinde müslümanlara yardıma geldiğini bilir, ama tarih dersinde savaş tarihini anlatma yerine bunlara inanmayanlara bunları anlatarak öğrencilik yerine getirilmiş olmadığı gibi objektif ve karşılaştırmalı eşit fikirler yerine tek tarflı saplantıları da ilim diye dayatarak da öğretim üyesi olunmaz. Türkiye de kimsenin sadece Ermeni olduğu için dışlanmadığını ve dışlanmayacağını herkes bilir. Öyle olsa en güzel malları yapan ve kendileriyle ticaret yapmaktan zevk alınan Ermeniler ve Ermeni sanatkarlar olmazdı. Öyle olsa 21.yy da halen bir milyon Azeri Türk'ü soykırımla ev ve tarlalarından sürülüp ev ve tarlaları işgal altında tutulmaz tersi olurdu. Öyle olmasa nüfusun sadece yüzde 10bazı yerlerde 15'i Ermeni iken doğu vilayetleri bizim diye hayal kuran Ermenilerin ezildiğinden bahsedilemezdi.