Akademili 'terfi' için yasa bekliyor

Anayasa Mahkemesi'nin Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda iptal ettiği bir madde nedeniyle sonradan rütbe alan polislerin kendilerinden hızlı terfi etmesinden rahatsız olan akademi mezunu polisler, bu durumun yeni bir yasal düzenlemeyle aşılmasını istiyor.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda iptal ettiği bir madde nedeniyle sonradan rütbe alan polislerin kendilerinden hızlı terfi etmesinden rahatsız olan akademi mezunu polisler, bu durumun yeni bir yasal düzenlemeyle aşılmasını istiyor.
Anayasa Mahkemesi, Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun askerlik süresinin terfideki etkisini düzenleyen 55. maddesindeki "ancak polis amiri olduktan sonra" ibaresini Anayasa'ya aykırı bulmuş ve 11 Haziran 2003'te iptal etmişti. Memur olarak başlayan, sonra orta kademe amir sınavına girerek rütbe alan çok sayıda polis, bu kararın ardından peş peşe dava açarak terfilerinde, askerlik süresinin de dikkate alınmasını sağlayarak erken terfi etmişti.
Terfide alaylı rütbedaşlarının gerisinde kalan polis akademisi mezunu polis şefleri, bu durumun TBMM'nin gündeminde bulunan Emniyet Teşkilatı Kanunu'na bir madde eklenerek giderilmesini istiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7416877416870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.