Akademisyen Göral'a tartıştığı Öymen'den destek

Akademisyen Göral'a tartıştığı Öymen'den destek
Akademisyen Göral'a tartıştığı Öymen'den destek

CHP?li Öymen: Düşünce özgürlüğüne saygılıyız.

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Özgür Sevgi Göral’a hak ettiği kadro verilmedi.

İSTANBUL - Özel bir TV’deki tartışma programında dile getirdiği Kürt sorunuyla ilgili görüşleri yüzünden hak ettiği kadroya atanmayan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim görevlisi Özgür Sevgi Göral’a, aynı programda tartıştığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’den destek geldi. Öymen “Kişiye düşünceleri nedeniyle mesleki alanlarda kısıtlama getirilmemeli” dedi.
Geçen yıl 21 Kasım’da Sky Türk televizyonunda yayımlanan, ‘Kan Uykusundan Uyanmak’ isimli programa Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, DTP Milletvekili Hasip Kaplan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Marksist yazar Sungur Savran, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan Ali Nihat Özcan ve Göral katılmıştı.
Programda Göral, Öymen’le tartışmış ve CHP’nin Kürt sorunuyla ilgili politikalarını eleştirmişti. Bu program, daha sonra, Göral’ın sınavı kazandığı halde hak ettiği kadroya atanmamasının gerekçelerinden biri sayılmıştı. Öymen’in yanı sıra aynı programda Kürt sorunu hakkında görüş belirten diğer akademisyen ve siyasetçiler, Göral’a yönelik bu uygulamaya tepki gösterdi.  
Onur Öymen: “Düşünce özgürlüğüne saygılıyız. Gayet tabi farklı görüşler dile getirilecek. Bu gerekçeyle ataması yapılmamışsa tepki gösteririz. Kendi görüşümüzden olmayan insanların düşüncelerini de savunmalarını destekleriz. Üniversitedeki kişileri diğer devlet memurları gibi göremeyiz. Kaldı ki, onların da görüşlerini açıklama özgürlüğü olmalı.”
Hasip Kaplan: “Hassas bir konuda konuştuğu için öğretim üyeliği engelleniyor.  O program çok düzeyli bir programdı. O zaman İçişleri Bakanlığı’na Kürt sorunu ile igili görüş bildiren herkesi cezalandırmak mümkün.”
İbrahim Kaboğlu: “Göral’ın görüşleri kamu düzeni bakımından tehlikeli olsa adli koğuşturmaya tabi tutulurdu. Dava, farklı görüş nedeniyle kamu hizmetine girişte eşitlik ilkesinin uygulanmadığı, ayrımcılığa uğradığı noktasında inşa edilebilir. Üniversite mekânı fikirlerin sorgunlanması ile öğretimin yürütüldüğü, bilim ve araştırma özgürlüğünün kullanıldığı mekândır. Farklı düşünceler savunulmayacaksa, bunu gerekçe gösterebilen zihniyetin sorgulanması gerekir.”