Akademisyene polis dayağına 'bu basit yaralama' diye soruşturma yok!

Akademisyene polis dayağına 'bu basit yaralama' diye soruşturma yok!
Akademisyene polis dayağına 'bu basit yaralama' diye soruşturma yok!
Gezi eylemlerinde polislerce dövülerek gözaltına alınan akademisyen E. Osman Erden'in suçduyurusu savcılık tarafından "basit müdahale gerektiren yaralanma" olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi.

 

Cumhuriyet'ten Murat İnceoğlu'nun haberine göre Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. E. Osman Erden, Gezi eylemleri sırasında 13 Temmuz günü TMMOB tarafından yapılacak basın açıklamasını izlemek için gittiği İstiklal Caddesi'nde gözaltına alınmıştı.

Erden o gün yaşadıklarını, "Açıklamaya yetişemedim, cadde üzerinde hareketlilik vardı. Polisin akrep denilen araçtan attığı plastik mermilerden biri bana isabet etti. Bir arkadaşımın cafesine girdim. Çıktığımda ise gözaltına alındım. Polis tarafından hastaneye götürüldüğümde dudağım patlamıştı ve vücudumda morluklar vardı. Ama orada düzenlenen raporu ben görmedim bile" diyerek anlatıyor. Serbest bırakılmasının ardından Erden kendisini gerekçesiz olarak gözaltına alan ve döven polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği'nın Türkiye Şubesi Başkanlığı görevini de yürüten Erden'in şikâyeti ile yürütülen soruşturmada savcılık önceki gün kendisine kovuşturmaya gerek olmadığını iletti. Savcılık Erden ile birlikte, Gökhan İrez, Gökhan Tanrıverdi, Şevket Tokdabayev, Okan Ersoy ve Onur Karataş'ın şikâyetleri karşısında, "basit tıbbi müdahale ile giderilecek nitelikte yaralandığı, bir kısmında ise herhangi bir harici travmatik lezyon bulunmadığı" şeklindeki doktor raporu nedeni ile polisler hakkında kovuşturmaya gerek duymadı.

ERDEN'E DAVA AÇILDI

Yolda yürürken gerekçesiz bir şekilde ve uyarı yapılmadan dövülerek gözaltına alındığını dile getiren Erden, savcılık tarafından yazılan karar metninde polise taş ve sopalarla saldırıldığı şeklinde ifadelerin gerçek olmadığını söyledi. Erden, "Sadece slogan atılıyordu, taş atan, sopa ile saldıran filan yoktu. Sığındığım cafeden çıkarken de gözaltına almadan önce uyarı filan yapılmadı" dedi. Polisler hakkında şikâyette bulunmasının ardından hakkında "izinsiz gösteriye katıldığı ve polislere mukavemet gösterdiği" gerekçesiyle dava açılan Erden 25 Şubat 2014 günü 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.


  http://www.radikal.com.tr/1164851116485111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi parkinin resmidir! - sarkis232

  Gezi olayini bundan daha iyi hic bir sey ozetleyemezdi. Agzi burnu dagitilmis, ensesinden suruklenerek goturulen bir akademisyen; Onu surukleyen polisler! Ve tabii isin daha da trajik kismi: Dava polis'e degil, agzi burnu dagitilmis akademisyen'e aciliyor. Gezi parkinin hatta belki Turkiye'nin icler acitan resmidir!!!

  Basit veya zor - Atölye

  Yaralamanın basit ve zor kategorize edilmesi ifadesini veya deyimini 50 yaşına geldim yeni duydum adaletin bu mu desek ne olacak? İnsan oğlunun en önemli organizasyonu devlet ile en önemli kavramı bu ülkede ne hale geldi bir bakarmısınız. Zordan basit bir açıklama

  Kimi kime şikayet ediyorsun ? - İsimsizlerden

  Eskiden kimi kime şikayet ediyorsun diye bir laf vardı devleti tanımlamak için söylenen. Sen mağdur oluyorsun ama sen zaten kafadan düşman olduğun için öldürülsen bile haklı olamıyorsun üstüne bir de suçlu konumuna düşüyorsun. Normalde Hukukçuların adil olabilmesi için entelektüel bir birikime ihtiyacı vardır ancak bu savcı gibi bizim savcılar/hakimler sadece düz hükümet memuru olmaktan ileri gidemiyorlar ve işini yapmaktansa kendi düşüncelerini kanun yerine koyuyorlar. Şimdi yapılacak en iyi şey görevini yapmadığı için savcıya dava açmak olacak.

  Adaletin Tartacı - msu

  Kerelerce böyle durumlarda Ünlü Ozan Hasan Hüseyin Korkmazgil'in bu dizesiyle tepkimi dile getirmiştim. Tekrar yazıyorum. "KİRLENMİŞSE ADALETİN TARTACI, BİR KEFESİNDE SİNEKLER ÇİFTLEŞİR ÖBÜR KEFESİNDE GÜVERCİNLER AĞLAŞIR."

  //// - Al Capone

  hemen Savçiya 2 kilo Makarna, ve 5 kilo Kömur/ hemen gönderin

  Böyle bir kovuşturma kararı verebilmek! - zafkir

  İki vatandaş birbiri ile kavga edip diğeri basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek durumda yaralanınca iddianame düzenlenip buna sebebiyet veren kişi hakkında dava açılıyor ama ne yazık ki desten yaratan polislere karşı açılamıyor! Polislerle ilgili Kovuşturmaya yer olmadığı kararlarına daha ne gerekçeler göreceğiz acaba? Komedi filmi gibi!

  savcı - d_bars

  yazıklar olsun, lanet olsun sizin adaletinize de insanlığınıza da, yapılanlar polisiyle savcısıyla hakimiyle memuruyla bakanıyla kokanıyla şeytanlık, haramilik... çocuklarınızın gözüne bakacak yüzünüz olmayacak ölerken, onursuzluğun utancı onların omuzlarında kalacak.