Akademisyenin ağzına fermuar

Doç. Filiz'e soruşturma

Selçuk Üniveristesi, televizyonda 'mahalle baskısı' ve 'mikro faşizm' hakkında konuşan Doç. Dr. Şahin Filiz hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturmanın bahanesi devlet memurlarına da uygulanan 'İzinsiz olarak il dışına çıkma' yasağı.

ANKARA - Yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 'Üniversitelerde tüm yasaklar kalkacak' derken Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, televizyonlarda görüşlerini anlatan Doç. Dr. Şahin Filiz hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın gerekçesi 'İzinsiz şehir dışına çıkmak ve televizyon programlarına katılmak.' Filiz'in avukatı Ali Altay ise müvekkilinin 'başörtüsü' ile ilgili değerlendirmeleri yüzünden soruşturulduğunu savundu. Filiz 'Kuran'da başörtüsü yoktur' demişti.
Selçuk Üniversitesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Selçuk Filiz, 24 Kasım'da SKY Türk ve 25 Kasım'da da Star Tv'de yayınlanan tartışma programlarına katıldı. Filiz programda şu görüşleri dile getirdi: "Başörtüsü bir Yahudi geleneğidir. Tevrat ve Talmud'da başörtüsü ile ilgili ayetler var. Yahudilerde iffet ve namusun korunmasının ölçüsü başörtüsüdür.. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır denilmektedir. Yahudi geleneği İslam'ı etkilemiştir.' İslamda başörtüsü kesinlikle söz konusu değildir." Filiz, Prof. Dr. Şerif Mardin'in gündeme getirdiği 'mahalle baskısı' tezine de göndermede bulunarak İslam'ın yanlış yorumunun günlük hayatta mikrofaşizme neden olduğunu öne sürmüştü.
Filiz'in yankı uyandıran açıklamalarından sonra İlahiyat Fakültesi Dekanlığı harekete geçti. Dekanlık 11 Aralık tarihinde Filiz hakkında 'İzinsiz il hudutları dışına çıktığı ve televizyon programlarına katıldığı" gerekçesiyle disiplin soruşturması açtı. Filiz'in avukatı Ali Altay ise, müvekkilinin programlara katılmadan önce dekanlığa yazılı bildirimde bulunduğunu söyledi. Altay, "Kaldk ki Şahin Filiz'in programlara katılacağı ulusal basında günler öncesinden duyuruldu" dedi.
YÖK Başkanı Özcan'a çağrı
Yeni YÖK Başkanı Prof. Özcan'ın 'Üniversitelerde bütün yasaklar kalkacak' diye açıklama yaptığı bir zamanda soruşturma açıldığına dikkat çeken Altay şöyle devam etti: "YÖK Başkanı bu hususu gündemine almalıdır. Selçuk Üniversitesi'nde yaklaşık beş bin akademik personel var. Akademisyenler bilimsel araştırma yapmak için sürekli il dışına çıkmak zorundalar. YÖK'ün 1982'de yayınladığı yönetmeliğe göre il dışına çıkacak personel bağlı bulunduğu birime bunu bildirmek zorunda. Bu kanunun değiştirilmesi için 2005'te TBMM'ye önerge verildi ama önerge komisyonda bekliyor. Kaldı ki Filiz de dilekçesini bağlı bulunduğu birime bildirmiş. Fakat dilekçe 27 Kasım'da işleme konulup, 28 Kasım'da kayda geçiyor."
Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere de soruşturmaya tepki gösterdi. Yeşildere, "İzin alınması çok saçma. Bunu yapanlara bilim adamı demek insanın içinden gelmiyor. Bunlar bozuk niyetli, demokrasiyi içine sindirememiş insanlar" dedi.