Akademisyenler "Bugün susamayız" dedi

Akademisyenler "Bugün susamayız" dedi
Akademisyenler "Bugün susamayız" dedi
Özel Arel Üniversitesi akademisyenleri Gezi eylemlerine destek vererek bir bildiri yayınladı. Bildiride "Bugün özgürlüklerimize getirilmek istenen bu kısıtlamaya karşı sessiz kalırsak, yarın bir adım daha geride olacağız" denildi.

Özel Arel Üniversitesi akademisyenleri Gezi eylemlerine destek veren bir bildiri yayınladı. "Biz akademisyeniz. Genelde makale yazarız. Ancak son bir haftadır kolumuza kan grubumuzu yazıyoruz. "Biliyoruz ki bugün özgürlüklerimize getirilmek istenen bu kısıtlamaya karşı sessiz kalırsak, yarın bir adım daha geride olacağız" diyen akademisyenler inşaatın durmasını, şiddetin son bulmasını ve medyanın asli görevine yerine getirmesini istiyor. Bildirinin tam metni şöyle:

"Gezi Parkı direnişini başlatan ve direnişi sürdürmeye çalışan halkın bir parçasıyız. Şu an İstanbul ’da yaşayan her vatandaş gibi bizim de can güvenliğimiz yok. Kimimiz belki ilk kez biber gazına maruz kalıyoruz. Gaz maskesiyle, sirkeyle, antiasitle tanıştık, tıpkı Gezi Parkı’na sahip çıkmak için Türkiye ’nin dört bir yanında sokaklara dökülen, marjinalleştirilmeye çalışılan, çapulculukla itham edilen yüz binlerce kişi gibi.
Bizler yalnızca Gezi Parkı’nda yok edilmek istenen doğaya, tarihe, sahip çıkmıyoruz. Yaşam alanlarımızı koruyoruz. Özgürlüklerimize, haklarımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Biliyoruz ki bugün özgürlüklerimize getirilmek istenen bu kısıtlamaya karşı sessiz kalırsak, yarın bir adım daha geride olacağız.
Derslerde öğrencilerimizle paylaştığımız özgürlük, demokrasi, hak, eşitlik, ana akım medya, sermaye, siyasal iktidar ilişkileri, dezenformasyon, propaganda, ve benzeri pek çok kavramın somut halini son bir haftada yaşadık, gördük. Binlerce insan, uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış, ne olduğu bilinmeyen, kimyasal gazlara maruz kalırken; televizyon kanallarında penguen belgeseli, güzellik yarışması, diziler, evlilik programları yayınlandı. Ana akım medya, sermaye medyası, yaygın medya, alternatif medya, yurttaş gazeteciliği nedir; hep birlikte gördük. Kendi haber alma kaynaklarımızı kendimiz yarattık, kendi güvenliğimizi kendimiz sağladığımız gibi.
İstanbul, Ankara , İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında özgürlüklerine sahip çıkanlara uygulanan şiddeti kınıyor; öğrencilerimizin, gençlerimizin, evlerinden direnişe destek veren tüm halkın güvenliğinden endişe duyduğumuzu belirtiyoruz.
Bizler;
Taksim Gezi Parkı’nda yapılmak istenen yıkımın ve inşaatın durdurulmasını, kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan şiddetin son bulmasını,
medyanın asli görevini yerine getirip doğru ve tarafsız haber aktarmasını, medya ve sermaye ilişkilerinin gazeteci vicdanının önüne geçmemesini talep ediyoruz."