Akademisyenler 'tarih' kaçırdı

Tunceli Meslek Yüksekokulu'nda görevli iki okutmanın da aralarında bulunduğu dört kişi, il dışına tarihi eser çıkarmak isterken yakalandı.

TUNCELİ -Tunceli Meslek Yüksekokulu'nda görevli iki okutmanın da aralarında bulunduğu dört kişi, il dışına tarihi eser çıkarmak isterken yakalandı. Bir ihbarı değerlendiren Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'ne bağlı ekipler, Mazgirt ilçesine bağlı bir köyden çıkarıldığı tespit edilen ve MÖ 2. yüzyıla ait olduğu belirlenen beş tarihi eseri il dışına çıkarmaya çalışan dört kişiyi yakaladı. Polisin yakaladığı kişiler arasında Fırat Üniversitesi'ne bağlı Tunceli Meslek Yüksekokulu'nda okutman
olarak görev yapan Önder Su ile Hüseyin Özçelik, serbest meslek sahibi Fethi Güneş ile ismi açıklanmayan 18 yaşından küçük bir kişinin bulunduğu belirtildi. Tutuklanan zanlıların, tarihi eserleri satmak için önce Elazığ, daha sonra da İstanbul'a götürecekleri belirlendi.
Fethi Güneş'in, Mazgirt ilçesine bağlı bir köyde yaptığı kaçak kazı sonrası çıkardığı sabuntaşından yapılmış kadın ve erkek heykeli, ayrıca öküz başı olarak tabir edilen heykel, üzerinde kadın ve geyik figürlerinin yer aldığı iki vazoyu pazarlamak üzere okutman Hüseyin Özçelik, Önder Su ile adı açıklanmayan diğer üçüncü bir kişiyle anlaştığı açıklandı.