Akademisyenlerden Sedat Peker hakkında suç duyurusu

Akademisyenlerden Sedat Peker hakkında suç duyurusu
Akademisyenlerden Sedat Peker hakkında suç duyurusu
"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir bildiriye imza attıktan sonra adeta bir cadı avına maruz kalan akademisyenler, geçen hafta bir internet sitesinden bu bildiriye ilişkin tehdit içerikli bir mesaj yayınlayan Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL – Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından hazırlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attıktan sonra siyasetin, YÖK’ün ve yargının hedefi haline gelen akademisyenler, kendilerini, "Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" sözleriyle tehdit eden Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarını ve sivil can kayıplarını eleştiren “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bir bildiriye imza atan 1128 akademisyen, geçtiğimiz hafta gündemin ilk sırasına oturmuş, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümet yetkililerinin ağır eleştirileriyle karşılaşmıştı. YÖK ve bazı üniversitelerin idari soruşturma başlattığı akademisyenler hakkında savcılıklar da harekete geçmiş, Kocaeli, Bolu, Erzurum gibi kentlerde evlerinden gözaltına alınan akademisyenler olmuştu.

Akademisyenlerin bildirisine karşı kendisine ait internet sitesinde bir ‘karşı bildiri’ yayınlayan yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Sedat Peker ise imzacıları açıkça ölümle tehdit etmişti.

Akademisyenler, “Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak” başlıklı bildiride "Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" gibi ifadeler kullanan Peker hakkında bugün topluca suç duyurusunda bulundu. İstanbul Adliyesi’ne gelerek suç duyurusu dilekçelerini bizzat veren akademisyenler, Peker için “Hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” fiilleriyle ilgili işlem yapılmasını talep etti.

Sedat Peker'den akademisyenlere: Akan kanlarınızla duş alacağız

ABD'den akademisyen gözaltılarına ağır eleştiri: Türkiye'deki rahatsız edici bir trendin parçası

Serbest bırakılan akademisyenler: İmzamızın arkasındayız

Ankara Barosu'ndan akademisyenlere destek