Akan kan duracaksa görüşme yapılsın

Akan kan duracaksa görüşme yapılsın
Akan kan duracaksa görüşme yapılsın

İSTANBUL - İstanbul Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Güner ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar, dün yaptıkları açıklamalarla İmralı’yla başlayan müzakere sürecine destek verdiler. Açıklamalarda, “Devlet böyle bir karar aldı herhalde. Akan kanın durması için destekliyoruz” denildi.
Radikal’e konuşan Güner, PKK ’yla yıllardır mücadele edildiğinin, kanın durmadığının altını çizdi.


Binlerce hayat kaybedildi
“Herhalde burada yapılan mücadeleler sonuç verilmeyince, çare terörist başıyla görüşmeye geldi. Devlet böyle bir karar aldı” diyen Güner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taraftan ben karara şehit bir asker çocuğu olarak üzüntüyle bakıyorum. Bir bakımdan da gerçekten akan duracaksa destekliyorum. Yüzlerce binlerce insan hayatını kaybetti. Dağa çıkanlar da bu ülkenin evlatları. Kanın durması için çareyi İmralı da buldular herhalde. Bunun sonucunda kan duracaksa ben de şehit çocuğu olarak destek veriyorum. Ancak hakettiği cezayı çekmesi kaydıyla. Af gibi bir durumun gündeme gelmesi bizi üzer.”
Güluçar da, PKK’ya silah bıraktırmaya yönelik ömür boyu hapis cezasına mahkum olan ve İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan ile görüşülmesinde bir sakınca olmadığını söyledi. 2001’de Diyarbakır’da Jandarma Uzman Çavuş olarak görev yaparken, PKK’lılarla girilen çatışmada dizinden vurularak gazi olan Güluçar, şehit aileleri ve gaziler olarak kanın durmasını istediklerini belirtti.
Güluçar “Artık terör olaylarından dolayı sabahları şehit haberleriyle uyanmak istemiyoruz. Bundan ötürü artık kimle görüşeceklerse görüşsünler, kimle ne yapacaklarsa yapıp, bu terörü bir an önce bitirsinler” dedi.


Merkez’den şartlı destek
Güluçar’ın, Öcalan ile görüşülmesinde sakınca olmadığı yönündeki açıklamalarına, derneğin bağlı olduğu üst yapısından aynı tonda karşılık gelmedi. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Öcalan’ın muhatap alınmasına karşı olduklarının vurgularken, sürece şartlı destek verdiklerini söyledi: “Bizleri rencide etmeyen ve adaleti sarsmayan, terörün bitirilmesine yönelik her adımı canı yürekten destekliyoruz.”