Akarcalı vatandaştan değil polisten endişeli

Akarcalı vatandaştan değil polisten endişeli
Akarcalı vatandaştan değil polisten endişeli

BülentAkarcalı, Sağlık Bakanlığı yaptı.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Türkiye’de sigara yasağına ilişkin ilk kanun tasarısını hazırlayan ve bu doğrultuda kampanya başlatan eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, sigara yasağına uyma konusunda vatandaşlardan yana kaygısının olmadığını söyledi. Akarcalı, “Yasaya uymayan kendinde bir otorite, güç olduğunu sanan, mevki sahibi olduğunu sanan kişiler. Yani yasağa polis daha az, vatandaş daha fazla uyuyor” dedi.
Türkiye’nin daha önce bu yasaya kavuşmasının mümkün olduğunu ancak, kendisinin hazırladığı yasanın, Körfez Savaşı döneminde Amerikan Başkanı George Bush’un devreye girmesi üzerine, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından veto edildiğini anlatan Akarcalı, yasanın 1995 yılında yeniden ele alınarak kabul edildiğini ve 1996’da toplu taşıma araçlarında sigaranın yasaklandığını söyledi.  

‘İçmeyen içeni tedavi ettiriyor’
Akarcalı’nın yeni yasağa ilişkin değerlendirmeleri şöyle:  “Bu yasağın uygulamaya geçilmesi konusunda vatandaştan yana bir kaygım yok. Yasaya uymayan kendinde bir otorite, güç olduğunu sanan, mevki sahibi olduğunu sanan kişiler. Yani yasağa polis daha az, vatandaş daha fazla uyuyor. Otobüsün şoförü, muavini uymuyor, yolcu uyuyor. Bu son derece cesur bir yasadır ve siyasi irade istediği takdirde Türkiye’nin temel sorunlarını üzerine gidebilir ve halkın desteğini alabilir. Yasa bunu göstermiştir.  İlaca her yıl yaklaşık 10 milyar dolar, sigaraya da 15 milyar dolar civarında bir para gidiyor. Sigaraya, vatandaşın ve devletin bütçesinden giden paranın haddi hesabı yok. Sigaraya 15 milyar dolar harcarken, 20-30 milyar dolar da sigaradan kaynaklı hastalıkların tedavisi için harcıyoruz. Sigara içmeyenler, ödedikleri vergiyle içenleri tedavi ettiriyor. Bu, haksızlık değil de nedir? Sigarayla mücadelemi, yasa hazırlıklarını ‘Ölüm Tacirleri’ adlı bir kitapta toplayacağım.”