Akaydın: Suç varsa cezalısı da olacaktır

Akaydın: Suç varsa cezalısı da olacaktır
Akaydın: Suç varsa cezalısı da olacaktır
Antalya Kültür ve Sanat Vakfı'nda görevli 3 yöneticinin hakkında kişisel harcamalarını vakfa fatura ettikleri suçlamasıyla ilgili bir değerlendirme yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, "Eğer suç varsa cezalısı da olacaktır" dedi.

ANTALYA – Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP ’li Mustafa Akaydın, Antalya Kültür ve Sanat Vakfı’nda (AKSAV) görevli 3 yönetici hakkında kişisel harcamalarını vakfa fatura ettikleri suçlamasıyla dava açılmasını değerlendirirken, “Eğer suç varsa cezalısı da olacaktır” dedi.
Başkan Akaydın, konunun savcılığa intikal ettiğini birkaç ay önce öğrendiğini anlatırken, kendi tespitlernde suçlanan Birol K., Hüseyin Ş. ve Göksel K.’yı töhmet altında bırakacak bir olumsuzluk görünmediğini belirtti. Akaydın, “Ama basına servis edilmesini hiç etik bulmadım. Normalde gizli kalması gereken bir konu basına servis edilmiş” dedi. AKSAV’ın belediye başkanından tamamen bağımsız çalışan bir kurum olduğunu aktaran Akaydın, şöyle devam etti, “Eskiden AKSAV’ın yönetim kurulu başkanıydım, istifa ettim. Tabii arkadaşlarımla görüşeceğim. Antalya’yı ilgilendiren önemli bir konu. Bu konuda bir tasarrufları olur mu AKSAV yönetiminin, bu onların takdiridir” diye konuştu.
Olayla ilgili kendi tasarruflarını uygulayacağını vurgulayan Başkan Akaydın şöyle devam etti:
“Bir yanlışlık varsa halının altına süpürme gibi bir huyum yoktur. Daima üzerine giderim. Ama artık yargıya intikal etmiş bir süreçte bundan daha fazla konuşmak etik olmaz. Bununla ilgili AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Arif Bulut ile henüz konuşmadım. Çünkü dün akşam duydum. Tabii ki mahkeme sürecinin sonunda ne çıkarsa ortaya, eğer suç varsa cezalısı da olacaktır.”

“BULGULAR BENDE DE VAR” 

Olayda adı geçen 3 isimle ilgili soruşturmanın kendisine AKSAV Genel Müdürü tarafından bizzat “Hakkımızda böyle iddialar var” diye bildirildiğini anlatan Başkan Akaydın, “AKSAV’ı denetleme gibi bir fonksiyonum olmamasına rağmen denetlettirdim, inceleme başlattım. Tabii bulgular bende var. Mahkeme sürecine girdiği için bunu açıklamayı doğru bulmuyorum. Ama ben ortada kişisel olarak bir suç olmadığı inancındayım” diye konuştu.

DAVA AÇILDI 

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen AKSAV yöneticileri Göksel K., Hüseyin Ş. ve Birol K. hakkında, festival için gittikleri İstanbul ’da konakladıkları otelde, birlikte oldukları Türk ve Ukraynalı kadınların otel, içki ve yemek ile kadınlarla ilişki esnasında kullandıkları prezervatif (kondom) paralarını AKSAV’a fatura ettikleri iddiasıyla Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı Osman Şanal’ın hazırladığı iddianamede, sanıkların 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. (Özgür ÖZTÜRK/DHA)