'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi

'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi
'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi
Turnikeden akbil basmadan geçen Aykut Kelek'in özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmesiy üzerine Türkiye ayağa kalktı. İstanbul, Ankara ve İzmir metrolarında 'akbil basmama' protestoları yapıldı. Ankara'daki gösteriye polis müdahale etti.

Radikal.com.tr - Dün metroda Akbil basmayarak turnikeden atlayan 20 yaşındaki Aykut Kelek'in bir güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesi üzerine, bugün metroda 'Akbil basmama eylemi' düzenlendi. İstanbul , Ankara ve İzmir'de 'akbil basmayarak' metroya binen protestocular özel güvenlik şiddetini protesto etti. Ankara'da ise polis eyleme müdahale etti.

ANKARA METROSUNDA MÜDAHALE

İstanbul Metrosunda gişelerden biletsiz geçmek isteyen bir kişinin güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesini protesto etmek için Halkevleri üyeleri Ankara Metrosunda bir araya geldi. Metro gişelerine gelen grup üyeleri gişelerden atlayınca özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup adına gişelerin üzerine çıkarak yapılan basın açıklamasında İstanbul Metrosunda yaşanan olay hatırlatıldı. Ulaşımın ücretsiz olması gerektiği belirtilen açıklamada yaşanan olay protesto edildi. Açıklamanın ardından gişelerden biletsiz atlayacak olan grup üyelerine çevik kuvvet ekipleri müdahale ederek gişelerden uzaklaştırdı. Müdahalenin ardından metro içerisinde kısa süreli kovalamaca yaşandı. Grup üyeleri ile bazı vatandaşlar ise polis ekiplerine tepki gösterdi.

Taksim'de dedektörlü dehşet

İZMİR'DE DE PROTESTO EDİLDİ

İzmir'de sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen protestocular, metroda toplandıktan sonra İstanbul metrosundaki akbil tartımasına tepki gösterdi. Protestocular, turnikelerden para ödemeden geçti.

İstanbul Taksim’deki metro istasyonunda çıkan tartışmada, akbillerinde para kalmadığı için ücretsiz geçmek isteyen Aykut Kelek ve kardeşi Yasin Kelek, güvenlik görevlileriyle tartıştı. Güvenlik görevlisinin iddiaya göre elindeki demir dedektörle kafasına vurduğu Aykut Kelek yaralandı. Bu olaya tepki gösterenler, sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleştikten sonra İzmir metrosu Halkapınar İstasyonu'nda toplandı. Yaklaşık 30 kişi, ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini ve yapılan saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.

Açıklama ardından protestocular Alsancak yönüne gidebilmek için metro yerine İzban trenine binmek için o bölümdeki turnikelere yürüdü. Burada da özel güvenlik görevlilerinin müdahale etmediği protestocular, turnukilerden atlayarak ücretsiz geçti.

Bu sırada turnukelerin üzerine çıkan bazı göstericilerle, kendilerini uyaran güvenlik görevlileri arasında sözlü tartışma çıktı. Protestocular, daha sonra İzban trenine binip istasyondan uzaklaştı.


  http://www.radikal.com.tr/116879411687947

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yuh Be - RadikalGokhan

  Yahu siz izlemediniz mi kamera görüntülerini? İki tane derebeyi turnikelerden atlayıp giriyor metroya, güvenlik görevlisi ne yapıyorsunuz dediğinde gariban güvenliğe kafa atıp adamı yere düşürüyor, sonra da güvenlik karşılık verince mağdur edebiyatı yapıyor. İnanılır gibi değil, akıl tutulması var memlekette.

  İŞTE BUNA - pispor

  Örgütlü halkı gücünün ne kadar iktidar olduğunun bir gerçeğidir ezilen halk ancak bu gibi örgütsel eylemler ile baskıya karşı daima zafere ulaşır

  Firsatcilara gun dogdu - Ayse Sule

  Oncelikle, o ozel guvenlik gorevlisinin darbettigi gence acil sifalar diliyorum. Onu hastahanelik eden gorevliyi de kiniyorum. Lakin, boylesi durumlarda ve zamanlarda kimin ne kadar hakli kimin ne kadar haksiz olduguna karar vermek hic de kolay degil. Ustelik, bu munferit olayi bile mazeret edip toplumsal kaos cikarmaya calisan firsatcilar yuzunden adil bir cikarimda bulunmak daha da zorlasiyor. Toplu tasimacilik gibi yuksek maliyetleri olan bir hizmetten ucretsiz yararlanmak hak degildir. Ustelik, bu hakki talep edenlerin, bir yandan da ulasim yatirimlarina (metro, kopru vs.) muhalefet etmeleri tam bir celiskidir. Eskiden mesele uzum yemek degil bagciyi dovmekti. Gorunen o ki, simdi de, hem uzum yiyip hem de bagciyi dovmek isteyen firsatcilar turedi.

  ... - noelon

  gün gelecek iktidardaki sultan, dolarların yenmeyeceğini, kefenin cebi olmadığını ve en önemlisi baskı, zulüm ve polis copu ile padişahlığını sürdürüemeyeceğini anlayacak...!

  Ya Ne Yapılmalıydı? - Clear

  Adam güvenliği göre göre ve hiçbir hakkı olmadığı halde,herkesin parayla geçtiği bir yerden,şehir eşkiyası gibi parasız geçmeye kalkıyor,güvenlik haklı olarak işini yapıp engelliyor ve dışarı çıkmamak için direneni darb ediyor.Güvenlik neden cop taşıyor? Saç taramak için mi? Demek ki zorbalık karşısında,meşru darb etme yetkisi var.Sonra protestolar yapılıyor.Ne demek bu? İsteyen para versin ama biz vermeyiz mi demek? Ne hakla? Efendim toplu ulaşım ücretsiz olmalıymış.Yok ya? Başka arzunuz? Emriniz olur efeeem. Her şeye örnek göstermede üstünüze yok,peki bu dediğinize dünyada tek bir örnek göstersenize,komünist ülkelerde bile örnek bulamazsınız.İşte Çin,Kuzey Kore,Venezuella,hadi gidin gişelerden bedava girin de göreyim.Bizdeki güvenliği mumla ararsınız,burnunuzdan fitil fitil getirirler.Siz rüyada mı yaşıyorsunuz?

  Yerim Ben Böyle Adaleti! - user1107643

  Tayyip'in colugu cocugu sirf babalari sultan, pardon basbakan diye paranin icinde yüzsünler, sonra evi-barki bile olmayan bu zavalli cocuk ücretini ödemeden metroya girdigi icin güvenlik görevlisi diye oraya konmus olan o kendini bilmezin saldirisi sonucu ölümle burun buruna gelsin! Yerim ben böyle adaleti, yerim ben buna sesini cikartmayan milleti!

  tekrar polis amca olmak için bir fırsat - emekturan

  bana kalırsa polis teşkilatı bu fırsatı iyi değerlendirecek ve turnikeden kendileri de akbil basmadan atlayarak geçecek ve görevini yapmadığı için yada içinde ki ekstra işgüzarların fazla görev yapmaya çalıştığı için utanıp halkın gönlünü almaya çalışacak.. ahanda buraya yazıyorum...