'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi

'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi
'Akbil basma, turnikeden atla' eylemine polis müdahalesi
Turnikeden akbil basmadan geçen Aykut Kelek'in özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmesiy üzerine Türkiye ayağa kalktı. İstanbul, Ankara ve İzmir metrolarında 'akbil basmama' protestoları yapıldı. Ankara'daki gösteriye polis müdahale etti.

Radikal.com.tr - Dün metroda Akbil basmayarak turnikeden atlayan 20 yaşındaki Aykut Kelek'in bir güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesi üzerine, bugün metroda 'Akbil basmama eylemi' düzenlendi. İstanbul , Ankara ve İzmir'de 'akbil basmayarak' metroya binen protestocular özel güvenlik şiddetini protesto etti. Ankara'da ise polis eyleme müdahale etti.

ANKARA METROSUNDA MÜDAHALE

İstanbul Metrosunda gişelerden biletsiz geçmek isteyen bir kişinin güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesini protesto etmek için Halkevleri üyeleri Ankara Metrosunda bir araya geldi. Metro gişelerine gelen grup üyeleri gişelerden atlayınca özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup adına gişelerin üzerine çıkarak yapılan basın açıklamasında İstanbul Metrosunda yaşanan olay hatırlatıldı. Ulaşımın ücretsiz olması gerektiği belirtilen açıklamada yaşanan olay protesto edildi. Açıklamanın ardından gişelerden biletsiz atlayacak olan grup üyelerine çevik kuvvet ekipleri müdahale ederek gişelerden uzaklaştırdı. Müdahalenin ardından metro içerisinde kısa süreli kovalamaca yaşandı. Grup üyeleri ile bazı vatandaşlar ise polis ekiplerine tepki gösterdi.

Taksim'de dedektörlü dehşet

İZMİR'DE DE PROTESTO EDİLDİ

İzmir'de sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen protestocular, metroda toplandıktan sonra İstanbul metrosundaki akbil tartımasına tepki gösterdi. Protestocular, turnikelerden para ödemeden geçti.

İstanbul Taksim’deki metro istasyonunda çıkan tartışmada, akbillerinde para kalmadığı için ücretsiz geçmek isteyen Aykut Kelek ve kardeşi Yasin Kelek, güvenlik görevlileriyle tartıştı. Güvenlik görevlisinin iddiaya göre elindeki demir dedektörle kafasına vurduğu Aykut Kelek yaralandı. Bu olaya tepki gösterenler, sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleştikten sonra İzmir metrosu Halkapınar İstasyonu'nda toplandı. Yaklaşık 30 kişi, ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini ve yapılan saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.

Açıklama ardından protestocular Alsancak yönüne gidebilmek için metro yerine İzban trenine binmek için o bölümdeki turnikelere yürüdü. Burada da özel güvenlik görevlilerinin müdahale etmediği protestocular, turnukilerden atlayarak ücretsiz geçti.

Bu sırada turnukelerin üzerine çıkan bazı göstericilerle, kendilerini uyaran güvenlik görevlileri arasında sözlü tartışma çıktı. Protestocular, daha sonra İzban trenine binip istasyondan uzaklaştı.