Akçakale Sınır Kapısı'nda polis şehit!

Akçakale Sınır Kapısı'nda polis şehit!
Akçakale Sınır Kapısı'nda polis şehit!
Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınmak isteyen Suriyeli bir grup, güvenlik görevlileri tarafından engellenince sınır kapısında yangın çıkardı. Bir polis memuru şehit olou

Saat 11.00 sıralarında Suriye 'den Türkiye 'ye geçmek isteyen kalabalık Suriyeli gruba, Akçakale Sınır Kapısı'ndan izin verilmedi. İlçesi’nin karşısında bulunan ve iç karışıklıkların sürdüğü Suriye’nin Rakka kentine bağlı Talabyad ilçesinden kaçan Suriyeliler, sınır hattına gelerek Türkiye’ye geçmek istedi. Suriyelilerin isteklerine Türk yetkililer olumsuz yanıt verince, sınır hattında gerginlik yaşandı. Suriyeliler, sınır hattında bulunan görevlileri taşlayarak tampon bölgede bulunan polis noktası ile bazı araçları ateşe verdi. Yaşanan gerginliğin ardından olay yerine çok sayıda asker ve polis sevk edildi. Suriyeliler, kendilerine engel olmaya çalışan Türk güvenlik güçleri ile sivillere uzun namlulu tüfekler ile ateş açtı.


TÜRK ASKERİ VE POLİSİ YARALANDI

Suriye tarafından uzun namlulu tüfeklerle açılan ateş sonucu 3 polis 4 asker ile 5 vatandaş yaralandı. Olayın ardından tampon bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, ilk müdahalenin ardından Akçakale Devlet Hastanesi’ne sevk edildi


BİR POLİS MEMURU ŞEHİT


Akçakale Devlet Hastanesi’nde tedavisine başlanılan yaralılar hayati tehlikeleri bulunduğu gerekçesiyle Şanlıurfa’da ki çeşitli hastanelere sevk edildi. Tedavisine başlanılan yaralılardan hayati tehlikesi bulunan polis memuru Ferhat Avcı, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Avcı yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

SINIR HATTINDA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEM

Yaşanan olaylar sonrası sınır hattında çok sayıda asker ve polis zırhlı araçlarla yoğun güvelik önlemi aldı. Türkiye’ye geçmeye çalışan Suriyeliler de Türk güvenlik güçleri tarafından sınır hattından uzaklaştırıldı. Jandarma’ya ait Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)’ya Suriye’den açılan kurşunlar isabet ettiği görüldü.


SURİYELİLER GERİ DÖNDÜ
Yaşanan tüm olayların ardından Akçakale’de yaşayan yaklaşık bin Suriyeli sığınmacı, sınırı aşarak tekrardan ülkelerine geri döndü.Çıkan olaylarda yaralanan Ferhat Avcı, İzzetin Bilkay, Ziya Turanlı, Mehmet Gelence – polis Hüseyin yazıcı Erol Baykuş, Mehmet Karagil, Deniz Kuzucu, Orhan Baker - asker Mahmut Yalçınkaya, Ahmet Sökmez ve Hüseyin Yıldız tedavisi sürüyor.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU MU?
Reuters muhabiri bir muhalif kaynağa dayanarak olaya karışanlar arasında Özgür Suriye Ordusu savaşçıları olduğunu ve bunlardan ikisinin çatışmada öldüğünü aktardı. Reuters bir yetkilinin de ölen Suriyelilerin kaçakçılar olduğunu söylediğini belirtti.  (ajanslar)

 


  http://www.radikal.com.tr/1131902113190214

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkiyenin başı gerçekten belada - muhammedaliclay

  Spartaküsü yenen Crasus bile suriyede geberip gitmiştir Asurlulara yenilmiştir. 5000 yıldır o bölgede en güçlü istihbarat,en sağlam gerilla savaşları,en büyük bağlantılar Suriyenindir. Suriyenin yıkılıp Esedin gideceğini düşünenler çok büyük gaflete düşmüşlerdir,bu aracılık onlarıda koltuğundan edeceğe benziyor.Suriyeli sığınmacıları içeriye almakla Truva atını çeriye soktunuz, ABDninde Türkiyeninde işi zor burası libya değil bu adam kaddafi değil, Rusya boru değil, ne yaptınız siz Türkiyeyi nerenin içine çektiniz çıkarınız ve ciğeri beş para etmez jonnyler için.

  Ne Diyeceksin Başbakan? - Moşe

  Suriye halkına en büyük kötülüğü siz yaptınız.Uluslararası katilleri, gözü dönmüş El Kaideciler, cihatçı denilen ucubeleri besliyorsun, para veriyorsun, silah veriyorsun; sonra Türkiyeden Suriye halklarına saldırtıyorsun. Hırsızlık,adam boğazlama, cinayet, tecavüz vs. her türlü insanlık dışı saldırılar;yalan propagandalar, yalan haberlerle kirli savaşın baş aktörü oldun. Seçimlerde bulduğun desteği bu konuda bulamayınca mezhepçiliği denedin. Olmadı, tutmadı. ABD- İsrail ile işbirliğin alenen ortada. Yani bu konuda insanlık suçu işledin.Bu ülke hiç bir dönem komşu bir ülkeye ve halklarına saldırgan tavır almadığı gibi, terörü, savaşı desteklemedi. Şimdi ne olduğunu, niye saldırıldığını anlıyor musun? Sanmıyorum. suriye halklarına yaptığın bu kötülüğün,alçaklığın yakanı bırakacağını sanmıyorum.

  Akçakale sınır Kapısı'nda hk. - fgemak

  merhamet maraz kazanırmış sözü yerinde bir söz,Bu belayı Türkiyenin başına açan AKP iktidarı ve başbakanın bu belayı Türkiyenin başına nasıl sardı ise öyle de temizlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

  besle kargayı oysun gözünü - kizil1984

  benim vergilerimi onlara harcıyorlar ya, vergilerimin tek kuruşunu dahi helal etmiyorum, başta hükümeti yönetenlere haram olsun

  ırkçılık - Efendisiz65

  Buram buram ırkçılık kokuyorsunuz. kokan bir başka yönünüz de yalancılığınız. öncelikle türkiyedeki insanların şunu çok iyi anlaması lazım! saddam döneminde türkiyeye sığınan kürtler kendi topraklarından başka bir yere gitmedi! kürdistan onların ülkesiydi. daha çok dışardan gelen yardımlarla ve buradaki kürtlerin yardımıyla ayakta kaldılar. devletinin yaptığı şeylerden biri de o kamplarda onların zehirlenmesini sağlamaktı ki yüzlercesi o kamplarda can verdi. ayrıca sizin devletinizin desteğiyle, devletin farkında olmasına rağmen geçişine izin verdiği kimyasal silahlarla o insanlar katledilmişti! ihanet diyorsan cumhuriyet tarihinden bu güne kadar gel devletinin kürtlere yaptığı ihaneti görürsün! kalleşlik kürtlerle ittifak kurup işgalci avrupayı kovduktan sonra kürtleri inkar etmektir ki tarihi okursan hainin kim olduğunu da görürsün. amerika, avrupa birliği ve israille ortaklık yapan güç de bellidir. lakin kürtlere bu güne kadar zulmeden de karşılığını almıştır. özgür suriye ordusunun çeteci kanadı da sizin devletinizin yarattığı birşeydir. törörist dediğiniz kürtlerden bir saldırı gelmiyor ama ittifaklarınızdan geliyor. artık ilişki dünyanızın ne kadar rezil durumda olduğunu da görürsünüz.

  BESLE KARGAYI , OYSUN GÖZÜNÜ.. - Düzgün Baba

  "Özgür Suriye Ordusu" denilen çetelerin niyeti belli : zorla Türkiye'yi savaşa sokmak.. Gerçi bizimkiler de fırsat kolluyor. Yakında yeni provokasyonlar yaparlarsa şaşırmamak lazım.

  ... - chuckytoy

  Özellikle Suriye'den gelen sığınmacılara dikkat edilmeli. Hristiyan bir kıza tecavüz edip Allah'tan korkmadan videolarını yayınladıklarını biliyoruz bu İslamcıların. Türkiye'ye gelip Murat Belge abilerinden aldıkları gazla Alevilere'de dil uzatıyor bu ortaçağ karanlığı. Birde ülkeme gelip ateş açıyorlar. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye 500 bin sığınmacı gelmişti. Bunları bağrına basan Türkiye karşılığında pusular, arkadan bıçaklamalar, ihanet gördü. Bu sığınmacılar PKK'nın kulu kölesi destekçisi idi. Biz kendi elimizle düşmanı ülkemize sokmuştuk. Daha sonra bu kişilerin Kuzey Irak'taki Kürt ırkdaşları ABD'nin emri altında Arap avına çıkmışlardı. Bu kişiler lanetlidir. Laneti ülkemize sokmayalım. Yaklaştıklarında bir ölü 9 yaralı oluyor. Bunlara insanlık yaramaz. Bunlar insanlıktan anlamaz.