Akçakale sınırında çatışma

Akçakale sınırında çatışma
Akçakale sınırında çatışma
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nde, El Nusra cephesi ile PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri arasında çatışma çıktı.

AKÇAKALE - Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nde, El Nusra cephesi ile PKK 'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Silah seslerinin tedirginliğe yol açtığı Akçakale'ye çatışmalarda yaralanan 15 Suriyeli, tedavi amaçlı getirildi.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nde, geçen eylül ayında başlayan çatışmalarda yönetim Özgür Suriye Ordusu'na mensup muhalifler tarafından ele geçirildi. Yaklaşık 9 aylık sessizlik ardından dün gece ilçede bulunan El Nusra cephesine bağlı kişiler ile Aynel Arap İlçesi'nden gelen PYD güçleri arasında çatışma çıktı.

İlçenin kontrolünü ele geçirmek için Telabyad'a gelen PYD'liler ile El Nusra cephesi arasındaki çatışma sınır komşusu Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde tedirginliğe yol açtı.

Silah seslerinin Akçakale'de şiddetli duyulduğu çatışmalarda yaralanan 15 kişi, yakınları tarafından sınırdan geçirilerek Akçakale Devlet Hastanesi'ne getirildi. Acil serviste tedavisine başlanan yaralılardan, hayati tehlikesi bulunanlar çevre illere sevk edildi. Güvenlik güçleri, çatışmaların ardından sınır hattında önlemlerini arttırdı.

Telabyad'ta başlayan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü iddia edilirken, El Nusra cephesine bağlı bir komutanın PYD güçleri tarafından kaçırıldığı öne sürüldü.

DHA - Hadi KURT


  http://www.radikal.com.tr/114270111427011

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  El Kaide - msu

  Hükümet tarafından aleni desteklenen El Kaideye bağlı el nusra adlı örgüte yardım ediyor.Aleni olarak Suriye'de bir şeriat devleti kurmak istiyorlar. YPG ise buna karşı direniyor. Türk Halkı bunu iyi bilmelidir ki, güneyimiz de oluşacak Özerk Kürt Bölgesi Türkiyeye hiç bir zararı olmaz. Aksine Sürece Katkı sağlar. Peki şeriat devleti kurulsa ne olur. Onu da laik cumhuriyeti savunanlar düşünsün.