Akçakale'den Tel Abyad'a geçişler başladı

Akçakale'den Tel Abyad'a geçişler başladı
Akçakale'den Tel Abyad'a geçişler başladı
PYD'nin, IŞİD'i Tel Abyad'dan kovmasının ardından kapanan Akçakale sınır kapısı bugün açıldı.

RADİKAL - Çatışma endişesi ve bombardıman korkusuyla evlerini terk ederek Türkiye 'ye sığınan Suriyeliler, kontrolün IŞİD'den YPG'ye ve Burkan El Fırat'a geçtiği, ancak güvenlik gerekçesiyle birkaç gündür geçişlere kapatılan Telebyad'a, bu sabah yeniden dönmeye başladı.

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Suriye 'nin Telabyad kenti geçen pazartesi günü IŞİD militanlarından YPG ve ÖSO güçlerinin denetimine girdi. Bu gelişme sonrası son zamanlarda evlerini terk ederek Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli çarşamba günü ülkesine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Bini aşkın Suriyeli evlerine dönerken, Telabyad Sınır Kapısı'nda kontrolü sağlayan YPG güçleri, perşembe gününden itibaren geçişleri durdurdu. IŞİD militanlarının boşalttığı ilçede bombalı tuzaklar kurduğunu ve buna yönelik tarama çalışması yapıldığını bildiren YPG'liler, güvenlik için geçişlere ara verildiğini bildirdi.

YPG çalışmaların tamamlandığını ve Telebyad'ın patlayıcılardan arındırıldığını belirterek bu sabah geçişlere yeniden başlanacağını bildirdi.

Bu haberi alan yüzlerce Suriyeli sabah erken saatlerden itibaren Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Polis ve askerlerin yoğun önlem aldığı sınır hattı ve çevresinde bekleyen Suriyeliler, geçişlerin başlamasının ardından Akçakale Sınır Kapısı'nda çıkış işlemini yaptırarak Telebyad'a döndü. (Ömer ŞULUL-Hadi KURT/AKÇAKALE/DHA) 


Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak

HDP'li Baluken: Türkiye, Rojava modeline destek vermeli

Dışişleri'nden Tel Abyad raporu: PYD'nin mücadelesi dünyada sempati kazandı