Akdağ: Çernobil değil, sigara

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın elindeki verilerin 1986 yılındaki Çernobil Nükleer Santralı'nda meydana gelen kazayla ilişkili bir kanser artışı olduğunu kanıtlamadığını söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın elindeki verilerin 1986 yılındaki Çernobil Nükleer Santralı'nda meydana gelen kazayla ilişkili bir kanser artışı olduğunu kanıtlamadığını söyledi. Akdağ, "Kanser artışı sigara kullanım artışıyla ilişkili. Karadeniz Bölgesi'nde akciğer kanseri ilk sırada yer almakta" dedi.
Akdağ, CHP Zonguldak Milletvekili Harun Akın'ın, 'Çernobil faciasının Karadeniz Bölgesi'ndeki etkilerine ve artan kanser vakalarına' ilişkin soru önergesini yanıtladı. Akdağ, şunları söyledi: "Elimizdeki mevcut kanser kayıtlarına göre bölgede (Karadeniz) ülke genelinden farklı olarak bir kanser artışı gözlenmemekte. Bölgenin kanser dağılımını incelediğimizde diğer bölgelere paralel bir kanser dağılımıyla karşılaşmaktayız. Elimizdeki veriler Çernobil'le ilişkili bir kanser artışı olduğunu kanıtlamamakta. Kanser artışı ülkemizdeki sigara kullanım artışıyla ilişkili. Karadeniz Bölgesi'nde akciğer kanseri ilk sırada yer almakta."


    http://www.radikal.com.tr/7558797558790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.