Akdağ: Çiğ et yemeyin

Sağlık Bakanı, 'trişinozis' hastalığıyla ilgili olarak, vatandaşlara çiğ et yememeleri uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İzmir'de görülen
'trişinozis' hastalığıyla ilgili olarak, vatandaşlara çiğ et yememeleri uyarısında bulundu.
Akdağ, makamında, Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Halil İbrahim Çiftçi ve Başkan Yardımcısı Talib Başak ile Trabzon Tabip Odası Başkanı Ahmet Ömeroğlu'nu kabul etti. Akdağ, kabulde yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının aylık sabit kazançlarının düşük olduğunu bildiğini belirterek, özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda kabine üyeleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmeler yaptığını söyledi. Ekonomi iyiye gittikçe bu sorunların düzeleceğini umduğunu ifade eden Akdağ, bu yıl uygulanmaya başlanan performansa dayalı döner sermaye ücretlendirmesinin payını artırdıklarını anımsattı. Akdağ, performansa dayalı ücretlendirme uygulamasıyla önemli bir adım attıklarını belirterek, bu uygulamanın diğer kurumlara da örnek olacağını söyledi.
Akdağ, bir soru üzerine, yeni ilaç fiyat kararnamesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini, kısa süre içinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi. İzmir'de görülen trişinellozis hastalığına ilişkin sorular üzerine de Akdağ, konuyla ilgili olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün ciddi çalışmalar yaptığını belirtti. Akdağ, hastalığın tedavi edilebilir olduğunu kaydetti.
Ortaya çıkan durum nedeniyle konuyla ilgili kontrollerin sıklaştırıldığını söyleyen Akdağ; Sağlık, Tarım, Çevre ve Orman bakanlıkları ve belediyelerle birlikte bir ekip oluşturduklarını söyledi. Bölgedeki çiftliklerin ruhsatsız, kaçak olarak çalıştıklarının tespit edildiğini anlatan Akdağ, şöyle konuştu:
"İllerden gelen bilgiler çerçevesinde meseleyi değerlendiriyoruz. Türkiye genelinde meselenin halk sağlığını tehdit eden yönünü ele alıp, inşallah önümüzdeki dönem içinde çözeceğiz. Bu sadece domuz etinin kullanımıyla ilgili bir sorun değil. Bu çiftliklerin hijyen şartları açısından son derece olumsuz özellikleri var. Gerekenleri yapıyoruz."
Vatandaşları çiğ et yememeleri konusunda uyaran Akdağ, "Çiğ et yememeliyiz. Çiğ et, dana etinden yapılan bir yiyecekte de kullanılsa bazı parazitleri, bazı hastalıkları getirebilir. Onun için etlerin iyi pişirilerek yenmesi tıbbi bir gerekliliktir" diye konuştu.