Akdağ: Her aşıda olan risk bunda da var

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AKP’li milletvekillerine domuz gribine karşı alınan önlemleri anlatırken, ‘öpüşmeyin, tokalaşmayın’ diye uyardı. Domuz gribi aşısıyla ilgili iddialara da değinen Akdağ, “Her aşıda olan risk bunda da var” dedi.
Sağlık Bakanı Akdağ dün AKP Grubu’nun basına kapalı bölümünde domuz gribi konusunda bilgi verdi. 
Domuz gribi aşasına yönelik iddialara da değinen Akdağ, “Her aşıda olan risk bu aşıda da var” dedi.  Dünyada çocuk felcinin sadece bazı Afrika ülkelerinde görüldüğünü anlatan Akdağ, bunun nedeninin de bu ülkelerde de kanaat önderlerinin ‘aşı kısırlık yapıyor’ şeklindeki açıklamaları olduğunu söyledi.  
Domuz gribi aşısının ilk partisinin Türkiye’ye geldiğini, ay sonuna kadar diğer partisinin de geleceğini vurgulayan Akdağ, aşılamanın yılbaşına kadar tamamlanacağını belirtti. Akdağ, aşı olmak istemeyenlerden de imzalı belge alınacağını ifade etti.
Grupta milletvekillerine, ‘öpüşmeyin, tokalaşmayın, ellerinizi sık sık yıkayın’ diye seslenen Bakan Akdağ, herkesin kendi önlemlerini almasını istedi.  

24 yaş üstüne aşı yok
Sağlık Bakanı, aşıların çocukların yanı sıra üst düzey görev yapanlar, görevi icabı insanlarla temasta olanlar, bu kapsamda da milletvekillerinin de öncelikle aşılanacağını söyledi. Akdağ, 24 yaş üzerindekilere da aşı yapılmayacağını açıkladı. (Radikal)