Akdağ: Kanser ilacı ve kan ürünleri ucuzlayacak

Sağlık Bakanı, hazırladıkları ilaç kararnamesinin hayata geçmesiyle kanser ilaçları ve kan ürünü fiyatlarının ucuzlayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hazırladıkları ilaç kararnamesinin hayata geçmesiyle kanser ilaçları ve kan ürünü fiyatlarının ucuzlayacağını söyledi.
Akdağ, Turizm Ekonomi Bilimsel Araştırma ve Tanıtım Merkezi'nce düzenlenen 'Türk Sağlık Sisteminin Geleceği Açısından Sağlıkta Dönüşüm' toplantısına katılmak üzere geldiği Abant'ta, gazetecilerin sorularını yanıtladı. hazırlanan ilaç kararnamesinin hayata geçmesiyle ilaca 3 ila 6 ay arasında zam yapılmayacağını belirten Akdağ, şunları söyledi:
"Bu kararname, ilaç fiyatını belirleme yetkisini İlaç Fiyat Belirleme Komisyonu'na devretmeyi planlıyor. Komisyonda, DPT, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur temsilcileri yer alacak. Sağlık Bakanlığı da iki üye ile temsil edilecek."
Komisyonun döviz kurlarındaki değişikliğe bağlı olarak ilaç fiyatlarını düşürebileceğini veya artırabileceğini söyleyen Akdağ, "Komisyon, ithal ilaçların fiyatını belirlerken, bu ilaçların Avrupa'daki emsalinin en ucuz satış fiyatını emsal alacak. Kanser ilaçlarıyla kan ürünleri gibi pahalı ilaçların fiyatları ucuzlayacak" dedi.

'GRİP SALGINI YOK'

Akdağ, Türkiye'de grip salgını olmadığını, Sars ve Kuş Gribi ile ilgili de her türlü önlemin alındığını açıkladı. Akdağ, bir gazetecinin "Her gün gazetelerde grip salgını haberleri yer alıyor. Türkiye'deki grip vakalarında bir artış var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Türkiye'deki griple ilgili sağlık kuruluşlarına yapılan başvurular, günü gününe izleniyor. Bize gelen verilere göre, Türkiye'de grip salgını söz konusu değil. Sağlık kuruluşlarına yapılan başvuruların büyük bölümünü, üst solunum yolları enfeksiyonları oluşturuyor. Buna rağmen biz bu konuda her türlü tedbiri aldık. Ayrıca Asya'da ortaya çıkan SARS ve Kuş Gribi konusunda da her türlü tedbir alındı."