Akdağ kot taşlama işçilerine yeşil kart önerdi

Akdağ kot taşlama işçilerine yeşil kart önerdi
Akdağ kot taşlama işçilerine yeşil kart önerdi

Akdağ?a göre Sağlık Bakanlığı kot işçileri için geç kalmış değil.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kot taşlama işinde çalışırken silikozis hastalığına yakalananlardan sigortalı olanların malulen emekli olacağını, diğerlerininse yeşil kartla tedavi edilebileceğini söyledi
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Kot taşlama işinde kum kullanılmasını yasaklayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuma bağlı olarak silikozis hastalığına yakalanma riski olanlardan sağlık güvencesi olmayanlara ‘yeşil kart’ ile tedavi önerisinde bulundu.
Radikal, ölümcül silikosiz hastalığının pençesine düşen işçilerin mücadelesi ve bunun sonunda kot taşlamada kum kullanımının Sağlık Bakanlığı’nda yasaklanmasını 5 Nisan Pazar günü ‘Bu karar için 40 işçinin ölmesi mi gerekiyordu’ başlığıyla duyurmuştu. 
Haberi manşetten duyuran Radikal için “Radikal iyi yaptı” diyen Sağlık Bakanı Akdağ, yasaklamanın geç geldiğine ilişkin eleştiriyi ise şöyle yanıtladı:
“Bunların böyle bir hastalık yükü olarak ortaya çıktığı haberini alır almaz, arkadaşlarıma talimat verdim. Aslında normalde bizim bunun için özel olarak yasaklamamıza da gerek yok. Her işyeri kendi işçisinin sağlığını mevcut kanunlara göre zaten korumak zorunda, özel olarak yasaklamaya zaten gerek yok. Bu hususta yapılması gerekenlere çok radikal bir yaklaşım getirmiş olduk.”
Kot taşlama işi nedeniyle hastalığa yakalananların tedavilerinin karşılanmasına ilişkin genel hükümlerin de yeterli olduğunu savunan Akdağ, “Kişi eğer malulse bu maluliyetiyle ilgili emekli edilir geçmiş sigortası varsa. Sigortası yoksa yeşil karttan tedavi edilir. Her halükârda sağlık giderleri devlet tarafından karşılanır” diye konuştu.