Akdağ'dan ceza mesajı var

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Ankara'daki Tıp Bayramı törenlerine hükümet olarak katılmamalarının gerekçesini "Anadolu'da anlamlı bir şekilde kutlamak istedik" diye açıkladı.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ Ankara'daki Tıp Bayramı törenlerine hükümet olarak katılmamalarının gerekçesini "Anadolu'da anlamlı bir şekilde kutlamak istedik" diye açıkladı.
Akdağ, dün de 81 ile 326 ambulansın gönderilmesi dolayısıyla, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'inde düzenlenen törene katıldı. Önceki gün Ankara'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katıldığı Tıp Bayramı töreninde neden bulunmadığı sorulan Akdağ, Tıp Bayramı'nı Başbakan ile birlikte Anadolu'da, sadece sorun tartışmak değil, anlamlı bir şekilde kutlamak istediklerini, Şanlıurfa'da 13 yıldır yapımı süren 500 yataklı hastaneyi hizmete açtıklarını söyledi.
Akdağ, iş bırakma eylemi ile ilgili olarak, "Devletin kanunları, mevzuatı, yönetmelikleri var, kim bunlara aykırı davranmışsa gereği yapılacak" dedi. "Yeni alınan, 20 trilyonluk 326 tam donanımlı ambulansı 81 ile dağıtılacaklarını belirten ve "Mart 2005 sonunda 112 istasyonu olmayan ilçe kalmayacak" diyen Akdağ, bir ambulansı hastane çıkışına kadar kullandı.
Öte yandan Akdağ, valiliklere gönderdiği genelgede, hastane otoparklarının
ücretsiz yapılma-sı talimatını verdi. Bakan Akdağ, "Otoparklardan her ne ad altında olursa olsun ücret talip edilmesin, gerekli güvenlik önlemi alınsın" dedi.
(anka, aa)