Akdamar Kilisesi'nin artık haçı var!

Akdamar Kilisesi'nin artık haçı var!
Akdamar Kilisesi'nin artık haçı var!
Van'ın Gevaş İlçesi'nde adayla aynı adı taşıyan Van Gölü'ndeki Akdamar Kilsesi'ne haç takıldı.

Murat ÇAĞLAR

VAN - Uzun tartışmalara neden olan 2 metre boyunda, 110 kilo ağırlağıdaki haçın yerine takılması için iskele kuruldu. Kubbeye takılan haç, akşam saatlerinde Van’a gelen Türkiye Ermeni Patrikhaneleri Ruhani Başkanı Başrahip Tatula Anuşyan tarafından kutsandı.

Yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı törenle 19 Eylül 2010 günü özel izinle ayin yapılan Akdamar Kilisesi’nin tartışmalara konu olan haçı dün akşam saatlerinde yerine takıldı. 2 metre yüksekliği, 110 kilo ağırlığı olan metal haç, Akdamar Kilisesi’nin restorasyonunu da yapan Kartalkaya firması tarafından kurulan iskele yardımıyla kubbeye yerleştirildi.

HAÇI BAŞRAHİP KUTSADI
Akdamar Kilisesi’ndeki haç takma ve kutsaması, gece saat 23.00’de tamamlanabildi. Ankara aktarmalı uçakla İstanbul’dan gelen Türkiye Ermeni Patrikhaneleri Ruhani Başkanı Başrahip Tatula Anuşyan, kurulan iskele yardımıyla kubbeye çıkarak haçı kutsadı.
Akdamar Kilisesi’ni 2007 yılında çevre düzenlemesi ile birlikte restorasyonunu yapan Kartalkaya Firmasının sahibi Cahit Zeydanlı, haçın yerleştirilmesine yardımcı olmak için yapılan çalışmayı ücret almadan üstlendiklerini belirtti. Zeydanlı, restorasyonu büyük bir titizlikle yaptıklarını, iskele kurulması sırasında yaşanabilecek bir olumsuzlukların da böylelikle önüne geçtiklerini söyledi.

Ermenistan Kilisesi’nin haç takılmadığı gerekçesiyle ilk ayine katılmadığı Akdamar Kilisesi, 2005 yılında restorasyon başlamış 2007’de bitirilmiş ve anıt müze olarak açılmıştı. Kilise’de 19 Eylül 2010 günü ise 95 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapılmıştı. (dha)


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Ermenistan

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara