Akdamar'a kilise zammı

Akdamar Kilisesi'nin anıt müze olarak açılmasının ardından Van'ın Akdamar Adası ziyaretçi akınına uğradı. Adayı iki günde 3 bine yakın kişi ziyaret etti.

VAN - Akdamar Kilisesi'nin anıt müze olarak açılmasının ardından Van'ın Akdamar Adası ziyaretçi akınına uğradı. Adayı iki günde 3 bine yakın kişi ziyaret etti. Adaya tekneyle ulaşım fiyatı da 3 YTL'den 5 YTL'ye çıktı. 12 tekneyle vızır vızır çalıştıklarını belirten Recep Avcı, "Henüz turizm sezonu açılmadığı halde adaya günde 20 sefer düzenliyoruz. Geçen yıl günde ancak bir ya da iki sefer düzenlerdik" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevre düzenlemesiyle birlikte yaklaşık 4 milyon YTL'ye restorasyonu yaptırılan kiliseye gidenler, iskeleden geçerken de Akdamar Anıt Müzesi'ne giriş ücreti olarak 2 YTL ödüyor. Ziyaretçilere müze gezisi sırasında yine müze müdürlüğü elemanları tarafından kilisenin tarihi hakkında bilgi veriliyor.
Bu arada adaya gelen ziyaretçilerden bazılarının, Akdamar Anıt Müzesi'nin manastır duvarlarına Ermenistan bayrağı dikip gitmeleri dikkat çekti.