Akdamar'ın açılışı haçsız ve çansız yapılacak

Restorasyonunun ardından açılışı defalarca ertelenen Van'ın Akdamar adasındaki tarihi Surp Haç Kilisesi bugün 'anıt müze' olarak 'haçsız ve çansız' açılacak.

ANKARA - Restorasyonunun ardından açılışı defalarca ertelenen Van'ın Akdamar adasındaki tarihi Surp Haç Kilisesi bugün 'anıt müze' olarak 'haçsız ve çansız' açılacak.
Kilise, Ermeni Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırıldı. Kilisenin dört kollu, haç biçiminde bir planı var. Ancak restorasyonu tamamlanan kilisede artık çan ve haç olmayacak. Kilise ibadete kapalı olacak. Haçın olmama gerekçesi olarak, 'haçın orijinalinde nasıl olduğuna ilişkin yeterli bilgi olmaması' gösterilmişti.
Koç: Haça gerek yok
Kültür Bakanı Atilla Koç, kiliseye haç ve çan takılıp takılmayacağı yönündeki tartışmaları değerlendirirken de, "Müzede haça gerek yok" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman ise haftalık basın toplantısında, Türkiye Ermenileri Patriği'nin Akdamar Kilisesi'ne haç konulmasına ilişkin bir isteği olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Dışişleri Bakanlığı'na birkaç gün önce bu konuda görüş sorduğunu belirten Bilman, "Bakanlığımız bu konu üzerinde çalışıyor, görüş oluşturma çalışmaları devam ediyor. Tarihi nitelikleri bulunan eserlerin restorasyonu uzun vadeli bir iştir, bir süreç gerektirir. Tabiatıyla etraflıca değerlendirilecek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na görüşümüz iletilecek" diye konuştu.
Karekin'den boykot
Açılış törenine Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ın yanı sıra 16 ülkeden yaklaşık 280 davetli ve çok sayıda gazeteci katılacak. Davetlilerin büyük bölümü dün Türkiye'ye geldi. Ermenistan-Türkiye sınırının da açılması gündeme gelmiş ancak bu öneri kabul edilmemişti. Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II, "Restore edilen kilisenin müzeye dönüştürülecek olmasından dolayı ve törenin laik bir tören olacağı" gerekçesiyle katılmayacağını açıklamıştı.
Davetliler dışındakilere izin yok
Açılış nedeniyle Van'da günler öncesinde çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Akdamar Adası'na davetlilerin dışında hiç kimse alınmayacak. Davetliler ve gazeteciler, kentten özel otobüslerle Akdamar Adası iskelesine götürülecek. (Radikal, dha)