Akdeniz çok değişecek

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), 'İklim Değişikliğinin Akdeniz Üzerindeki Etkileri' raporunu, dün Roma'da açıkladı.

İSTANBUL - Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), 'İklim Değişikliğinin Akdeniz Üzerindeki Etkileri' raporunu, dün Roma'da açıkladı. Rapora göre 2060 yılına dek gerçekleşmesi beklenen 2 derecelik sıcaklık artışı, halen dünya turizminin yüzde 30'unu ağırlayan Akdeniz'de hayatı altüst edecek. Turistler sıcak yaz günlerinde kavrulmak yerine, soğuk ülkelerde kalmayı tercih edecek. Sıcak hava dalgası, kuraklık, orman yangınları, susuzluk ve tarımda verimsizlik gibi sorunları da beraberinde getirecek.
2 derecelik sıcaklık artışı, binlerce yıldır medeniyetler beşiği olan 45 bin kilometrelik Akdeniz kıyı şeridini şöyle değiştirecek:

 • Kuzey İtalya ve Türkiye gibi denizin hafifletici etkisinden uzak kalan iç kesimlerde sıcaklık 5 dereceye kadar artacak. Güney Akdeniz'de yıllık yağış oranı yüzde 20 azalırken Kuzey Akdeniz'de, yaz döneminde yüzde 30 artacak.
 • 35 dereceyi aşkın sıcaklıklar, dolayısıyla orman yangını riski taşıyan gün sayısı yılda 6 haftayı aşacak. Yangınlar, toplam 40 milyon hektar ormanlık alanı tehdit edecek. Raporun bilimsel koordinatörü Dr. Tina Tin, "Aileler, sıcak hava dalgaları ve orman yangınları yüzünden yaz tatillerini başka yerde geçirecek" dedi.
 • Sıcaklık değişikliğine bağlı yaz yağmurları ortadan kalktıkça, fasulye, mercimek, ayçiçeği gibi düzenli sulama gerektiren ürünler azalacak. Bu ürünlerin verimi yüzde 40 düşecek.
 • Daha kurak iklim, az yağış, tarımda su tüketiminin giderek artması halihazırda büyük su sıkıntısı yaratıyor. İspanya'da 1 derecelik artış su oranının yüzde 5-14 azalmasına yol açıyor.
 • 2 derecelik sıcaklık artışı Kuzey Akdeniz bölgesinde bitkilerin yüzde 50 azalmasına yol açacak. Bu kayıp İspanya'nın kuzeyi ve özellikle de Fransa'da yüzde 80'e çıkabilecek.
  İklimin Akdeniz ekonomisine getireceği geri dönülemez zararları vurgulayan WWF'nin İklim Değişikliği Programı yöneticisi Jennifer Morgan "Gelecek hafta İskoçya'da G8 zirvesinde bir araya gelecek dünya liderleri, karbondioksit salınımlarını azaltmak ve iklim değişikliği tehlikesini önlemek için somut çözümler ve eylem planıyla ortaya çıkmalıdır" diye konuştu.


  • http://www.radikal.com.tr/7508427508420

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.