Akdeniz foku beş parasız!

Avrupa Birliği'nin başlattığı 'Biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarının yönetimi ve korunması' (SMAP) projesi bitti, Akdeniz fokları 'parasız' kaldı.

İZMİR - Avrupa Birliği'nin başlattığı 'Biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarının yönetimi ve korunması' (SMAP) projesi bitti, Akdeniz fokları 'parasız' kaldı.
Sualtı Araştırma Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) iletişim sorumlusu Yeşim Aslan, 2001 yılında başlayan 170 bin euro'luk projenin, 2003 sonunda bittiğini söyledi.
Foklarla balıkçılar barışmıştı
Aslan'ın verdiği bilgilere göre Akdeniz foku, Avrupa'nın 'en nadir' canlısı ve dünyada nesli tehlike altında bulunan memeliler listesinde altıncı sırada. Azalan balık stokları, Akdeniz foklarıyla balıkçıları karşı karşıya getiriyor.
Aslan şöyle konuştu: "Normalde karşımızda olması gereken balıkçıları yanımıza aldık. SMAP projesiyle, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Aydıncık (Mersin) ve Mordoğan'da (İzmir) Akdeniz foku üreme mağaraları çevresinde,
'balıkçılığa kapalı alanlar' ilan etti. Bu bölgelerde trol ve gırgırla ava getirilen sınırlamalar sonucu küçük kıyı balıkçılarının avladığı balık sayısı ve büyüklükleri de arttı. 'Balıkçılığa kapalı alanlar'da balık stokları arttığı için hem balıkçılar hem de Akdeniz fokları aç kalmıyor.
Buralarda kaymakamlık ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının emrinde koruma botları var. Ancak botta çalışacakların maaş, akaryakıt ile bakım giderleri artık karşılanamıyor. Kamuoyundan destek bekliyoruz."
(Radikal, aa)