Akdeniz fokuna hayat öpücüğü

Bodrum'un Yalıkavak ve Gümüşlük sahilleri karşısındaki adalarda barınan ve sayıları giderek azalan Akdeniz foklarının yaşam alanlarının iyileştirilmesi, korunabilmesi ve envanterinin çıkarılması için belediye ve sivil toplum örgütleri seferberlik başlattı.

MUĞLA - Bodrum'un Yalıkavak ve Gümüşlük sahilleri karşısındaki adalarda barınan ve sayıları giderek azalan Akdeniz foklarının yaşam alanlarının iyileştirilmesi, korunabilmesi ve envanterinin çıkarılması için belediye ve sivil toplum örgütleri seferberlik başlattı.
Turizm şirketleri foklar için turistlerden yardım toplarken, dalgıçlar da fokların barındığı mağaraların civarına dalış yapıp çevreyi temizledi, balık ve yem bıraktı. Yalıkavak Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Saruhan, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) ile işbirliği yaparak, bölgede yaşayan fokların üremelerinin sağlanması için gerekli koşulları oluşturacaklarını söyledi. Öte yandan Tussock Turizm ve Seyahat Acentesi'nin başlattığı Akdeniz Fokuna Yardım Kampanyası'yla turistlerden geçen yıl 2 bin 300 avro (yaklaşık 4 bin YTL), bu yıl da yılbaşından bu yana 2 bin 300 avro bağış topladı. Acentenin genel müdürü Mustafa Toker, bu parayı SAD-AFAG Koruma Birimi Sorumlusu Yalçın Savaş'a teslim etti.


    http://www.radikal.com.tr/7461467461460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.