Akdeniz Üniversitesi'nde akademisyenlere soruşturma

Akdeniz Üniversitesi'nde akademisyenlere soruşturma
Akdeniz Üniversitesi'nde akademisyenlere soruşturma
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Tam Gün Yasası nedeniyle üniversiteden ayrılan ancak önemli tetkikleri üniversite hastanesinde yaptığı iddia edilen 2 doktora yönelik soruşturma açıldığı öne sürüldü. Antalya Emniyet Müdürlüğü soruşturmada yüz nakli ameliyatlarıyla tanınan Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Özlenen Özkan'ın adının geçmediğini açıkladı.

ANTALYA –Bir ihbarı değerlendiren Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerine Tam Gün Yasası nedeniyle üniversiteden ayrılan ve hastaların tetkiklerini üniversitede yapmaya devam ettiği öne sürülen 2 öğretim üyesine yönelik soruşturma başlatılması talimatını verdi. 

Talimat üzerine polis ekipleri ismi açıklanmayan ve kadın doğum uzmanı olduğu belirtilen 2 doktorun 3 hastasının ifadesine başvurdu. Soruşturma kapsamında doktorların ifadesinin henüz alınmadığı kaydedildi. 

EMNİYET'TE YALANLADI

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bazı basın yayın organlarında çıkan "Soruşturma kapsamında Türkiye 'nin ilk yüz nakli ile dünyanın kadavradan ilk rahim naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Özlenen Özkan'ın da ifadesi alındı" şeklindeki haberleri yalanladı ve soruşturmada Özkan çiftinin isminin geçmediğini bildirdi. (AA)

PROF. ÖZKAN: Haberler asılsız

Antalya Akdeniz Üniversitesinden, ‘Tam Gün Yasası’ nedeniyle ayrılan bazı doktorların çalıştıkları özel kurumlarda yaptıkları büyük ameliyatları Akdeniz Üniversitesi bünyesinde yapıldığını gösterip dolandırıcılık yaptıkları ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından akademisyenler hakkında soruşturma açıldığı iddiaları üzerine Prof.Dr. Ömer Özkan Radikal’e konuştu. 

Savcılık tarafından hakkında başlatılan bir soruşturma olmadığını söyleyen Özkan, ‘haberleri gördüğümde çok şaşırdım. Haberlerde hakkımda soruşturma açıldığı yazılıyor. Hakkımda açılan bir soruşturma yok. Varsa da benim haberim niye yok? Şu anda rektörlük binasındayım. Rektörlüğün de böyle bir soruşturmadan haberi yok. Hakkımda soruşturma açıldığını söyleyen haberlere gülüyorum. Bu haberler asılsız.’ dedi.

Nitelikli dolandırıcılık yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu belirten Özkan sözlerine şu şekilde devam etti: 
"Haberlere göre dışarıda yaptığım ameliyatları üniversite bünyesinde yapılmış gibi gösterildiğim için hakkımda soruşturma açılmış. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu olamaz. Yaptığım bütün ameliyatlar zaten biliniyor.’’ (Radikal- İdris Emen/ İstanbul )