Akdeniz'de bir ilk: Denizcilik Festivali

Akdeniz'deki ilk ve tek uluslararası denizcilik festivali Marmaris'in ev sahipliğinde dün başladı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

MARMARİS - Akdeniz'deki ilk ve tek uluslararası denizcilik festivali Marmaris'in ev sahipliğinde dün başladı. Açılışı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından gerçekleştirilen Marmaris Uluslararası Denizcilik Festivali'ne Türkiye ile birlikte 13 ülke toplam 16 savaş gemisiyle katılıyor. Festivale son günlerde Kardak nedeniyle sorunlar yaşanan Yunanistan da bir savaş firkateyni gönderdi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Muğla Valiliği'nin himayesinde Marmaris Belediye Başkanlığı ve Aksaz Deniz Üs Komutanlığı tarafından düzenlenen Denizcilik Festivali'nin açılışına, Cumhurbaşkanı Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal katıldı. Festival öncesi Aksaz Deniz Üssü'nde 4. Hücumbot Filotillası Komodorluğu'nun sancak töreni gerçekleştirildi
Sezer daha sonra festivalin açılışı için TCG Kemal Reis Firkateyni'yle Aksaz Üssü'nden Marmaris'e geçti. Sezer'i Marmaris'e girişinde limanda bulunan 13 ülkeden 16 gemi 21 pare top atışıyla karşıladı. Yunanistan'ın yanı sıra İspanya, ABD, İngiltere, İtalya, Rusya, Avustralya, Ukrayna, İsrail, Bulgaristan, Romanya ve Almanya savaş gemilerini festivale destek için Marmaris'e gönderdi.
Sezer'e 'Che' parçası
Sezer, TCG Kemal Reis Firkateyni'nden ayrılarak makam motoru ile Marmaris Limanı'na gelirken belediyenin hoporlörlerinden Küba devrim liderlerinden Che Guavera anısına yazılmış 'Comandante Che Guavera' parçasının çalınması dikkat çekti. Sezer, limana yanaşmasının ardından festival ateşini yaktı. Daha sonra festival yürüyüşü gerçekleştirildi. Halkın büyük ilgi gösterdiği festival için Marmaris'e 30 bin kişinin geldiği belirtildi.
Festivalde neler var?
1 Mayıs'a kadar sürecek festivaldeki bazı etkinlikler şöyle: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bir savaş gemisinin helikopter pistinden halka konser verecek. Dalgıç Yasemin Dalkılıç, rekor denemisinde bulunacak. Askeri gemiler, filika, kürek ve halat çekme yarışı yapacak. Sat ve Sas komandoları ile Deniz Harp Okulu su kayağı sörf takımı gösteriler sunacak. Festival süresince tüm savaş gemileri ziyaretçilere açık olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7443617443610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.