Akdeniz'de yaz sezonu başladı bile

ABD'li milyoner işadamı Stephen Ziff, heyecanlı. "Çünkü" diyor, "68'inci yaşgünümü çobanlarla kutladım. Köy berberinde tıraş oldum. Binlerce yıllık, pek çok uygarlıktan tarihi kalıntılarda uyudum. Kendimi hep genç bir adam gibi hissettim."

İZMİR - ABD'li milyoner işadamı Stephen Ziff, heyecanlı. "Çünkü" diyor, "68'inci yaşgünümü çobanlarla kutladım. Köy berberinde tıraş oldum. Binlerce yıllık, pek çok uygarlıktan tarihi kalıntılarda uyudum. Kendimi hep genç bir adam gibi hissettim."
Şimdiye kadar ABD ve Avrupa'nın pek çok bölgesinde 15 bin kilometreyi aşkın yol yürüyen Ziff, ABD medyasında 'dünyanın en güzel yürüyüş yolu, Likya'yla ilgili haberleri okuyunca soluğu Türkiye'de aldı. Likya Yolu Fethiye'den Kaş Antalya'ya uzanan 500 kilometreye ulaşan, bazen deniz seviyesine inen, bazen 2 bin küsur metrelere tırmanan bir güzergâh. İzmirli işadamı Can Artabaş'la birlikte yola koyulan Ziff, 12 günde 250 kilometresini yürüdüğü Likya Yolu'na hayran kaldı:
"Likya Yolu, tarih kitabının sayfaları gibi. Her tepeyi aştığınızda farklı uygarlık çıkıyor. Bir tarafta karlı dağlar, diğer tarafta deniz. Çok insan tanıyorsunuz, hepsi misafirperver, yardımsever. Keçi çobanlarıyla aynı evde kalıyorsunuz."
Likyalılar, bilinen ilk demokratik birliğin kurucusu. 23 şehirden oluşan Likya Birliği'nde Ksantos, Patara, Pinara, Tlos, Myra ve Olimpos'un üçer, daha küçük şehirlerinse bir ya da ikişer oy hakkı vardı. Fethiye'den Antalya'ya uzanan kentleri birbirine patikalar zinciri bağlıyordu. Antik dönemlerde 'Likya Yolu' denilen bu yol, 1999 yılında İngiliz araştırmacı ve yürüyüş tutkunu Kate Clow tarafından canlandırıldı.
Bugün parkura girenlere Clow'un taşlara bıraktığı işaretler yön veriyor, sponsor firma parkurun temizlik ve bakımını üstleniyor. Parkurda iki gün boyu insan yüzü görmeden yürünen bölgeler var. Güney Carolina'da çok sayıda alışveriş merkezinin sahibi olan Stephen Ziff parkurun kalan 250 kilometresi için kararlı: "En kısa sürede eşim ve torunlarımla dönüp, kaldığım yerden devam edeceğim." (dha, Radikal)