Akdeniz'i siyaset kurtarır

Avrupa Çevre Ajansı (EEA) ve BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı Birimi'nce (UNEP/MAP) hazırlanan Akdeniz Bölgesi'nde Öncelikli Sorunlar adlı rapor...
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

SLOVENYA - Avrupa Çevre Ajansı (EEA) ve BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı Birimi'nce (UNEP/MAP) hazırlanan Akdeniz Bölgesi'nde Öncelikli Sorunlar adlı rapor, bölgede çevre sorunlarının artacağına dikkat çekerken, çevre mevzuatını uygulayacak siyasal irade olmadıkça sorunların çözülemeyeceği uyarısında bulunuyor.
Rapor, 8-11 Kasım tarihlerinde Slovenya'nın Portoroz kentinde düzenlenen Barcelona Konvansiyonu 14. taraflar toplantısında önceki gün açıklandı. Eski ve yeni ortaya çıkan çevre sorunlarını irdeleyen rapor bölgesel düzeyde değerlendirmeler yaparken, her Akdeniz ülkesi için de ayrı profil sunuyor. Yeni tehditler arasında balık çiftlikleri ve zararlı deniz yosunları da var.
Rapora göre kirletici kaynaklarla mücadele için daha kararlı yasal mevzuat gerekiyor, ancak Akdeniz ülkelerinin siyasi idaresi olmaksızın yasalar etkisiz kalacak.
EEA İcra Kurulu üyesi Prof. Jacqueline McGlade, dünyada en çok turist çeken bölge olan Akdeniz'de, bir tür habitat (canlıların yaşam ortamı) tahribatı yaşandığını belirterek "Gözlemlerimiz tahribatın artacağını gösteriyor. Hasarın boyutu alarm verici nitelikte. Akdeniz için en önemli öncelik, mevcut mevzuatın işletilmesi" dedi.
Rapordaki önemli saptamalar şöyle:

 • Türkiye de dahil Doğu ve Güney Akdeniz ülkelerindeki temel sorun, kentsel atıkların arıtılmadan denize boşaltılması. Sorun turizmle arttı. Sorunlarla baş edecek ekonomik koşullar ve teknoloji yetersiz.
 • Kuzey Akdeniz ülkelerinin en büyük sorunu ise sanayiden kaynaklanan kimyasal atıklar. Akdeniz ekosistemine geri dönülmez şekilde zarar veriyorlar.
 • Dünya petrol taşımacılığının yüzde 30'u Akdeniz'den yapılıyor ve her yıl toplam 40 ton petrol Akdeniz'e dökülüyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7630607630600

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.