Akdeniz'in suyu Beyşehir'e!

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölüyken kurumaya başlayan Beyşehir Gölü, yeni su kaynaklarına kavuşuyor. Akdeniz'e akan dereler, kar suları, düdenler Beyşehir'e akacak.

KONYA - Türkiye'nin en büyük tatlı su gölüyken kurumaya başlayan Beyşehir Gölü, yeni su kaynaklarına kavuşuyor. Akdeniz'e akan dereler, kar suları, düdenler Beyşehir'e akacak. Konya Ovası'na tarımsal sulama için yılda 300 milyon metreküp su veren Beyşehir Gölü'nün beslenmesiyle ilgili projede son aşamaya gelindi.
Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Son derece dağlık olan bölgede çeşitli şekillerde yeryüzüne çıkan ya da eriyen kar sularının oluşturduğu dereler, düden tabir edilen, dağların altındaki derin çukurlardan Akdeniz'e doğru, boşa akıp gidiyordu. Bu suyu, inşaatı son aşamaya gelmiş olan,
54 metre gövde yüksekliğine sahip Derebucak Barajı'nda tutacağız. Burada toplanan suyu ise 16 kilometrelik su kanalıyla Beyşehir Gölü'ne aktaracağız. Dağın altında açılan Gembos Derivasyon Tüneli bitmek üzere. Göle akacak suyun nakledileceği Derebucak Barajı ve Gembos Derivasyon Tüneli'nin yüzde 80'i yıl sonuna dek tamamlanacak. Böylece, DSİ olarak yılda 300 milyon metreküp su çektiğimiz Beyşehir Gölü, çekilen suyun yaklaşık yarısını geri kazanacak. Göl yeni kaynağından su almaya en geç 2007'de başlayacak" diye konuştu. Proje 131 milyon YTL'ye mal olacak.


    http://www.radikal.com.tr/8479588479580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.