Akfırat operasyonunda üçüncü dalga

İSTANBUL - Tuzla ilçesine bağlı Akfırat Belde Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında yeni bir operasyon daha yapıldı. Jandarma operasyonunda 30 kişi gözaltına alındı.
Tuzla’nın eski Akfırat Belde Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin geçen yıl başlattığı çalışmalar sürüyor.
Çalışmalar çerçevesinde, yolsuzluk iddialarına ilişkin düzenlenen üçüncü dalga operasyonda 30 kişi daha gözaltına alındı. ‘İhaleye fesat karıştırmak, Sahte belge düzenlemek ve Belediyeyi 10 milyon TL zarara uğratmak’ iddialarıyla gözaltına alınan şüpheliler, Çekmeköy Jandarma Karakolu’na götürüldü.
Şüpheliler arasında, eski Akfırat Belediyesi çalışanlarının da bulunduğu öğrenildi. Jandarmanın operasyonu sürürken, şüphelilerin işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilecekleri bildirildi.

Eski başkan tutuklu yargılanıyor
Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve oğlu Enes Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 50 sanığın yargılanması ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Davanın iddianamesinde, sanıklar, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, İhaleye fesat karıştırmak, Resmi belgede sahtecilik, Zimmet, Görevi kötüye kullanmak, İrtikap, Resmi belgeyi bozmak, Mühürde sahtecilik, Vergi kaçakçılığı, İftira, Tehdit, Yaralama, Yağma, Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, Mala zarar verme, Hırsızlık ve Silahlı tehdit gerekçeleriyle suçlanıyor. Soruşturmada bir tanığın ifadelerinde Akfırat Belediyesi’ndeki haksız kazancın AKP İl Teşkilatı ve Tuzla İlçe Başkanlığı’na da aktarıldığı öne sürülmüştü. Yıldız operasyondan önce AKP’den atılmıştı. (Radikal)