Akhanlı'nın acı masalı...

Akhanlı'nın acı masalı...
Akhanlı'nın acı masalı...
21 yıl sonra geldiği Türkiye'de dört ay tutuklu kalan yazar Akhanlı, hücresinde yazmaya başladığı masalın acı bir sonla biteceğini söyledi.

Tutuklu kaldığı dört ayın ardından dün tahliye edilen yazar ve insan hakları aktivisti Doğan Akhanlı, bir ‘adli önyargı’ diye tarif ediyor davayı. Akhanlı, “Eskiden solcu olan adam, o değilse bile, hak etmiştir böyle bir cezayı” diye bakıldığını ifade ediyor. Akhanlı’nın cezaevinde mizahi bir biçimde başladığı sılaya dönüş masalını da acı bir son bekliyor: “Masal formunda giden ama sonunda insanın yumruğu yediği bir forma dönüşecek.” 

Akhanlı, 21 yıl önce bir örgüt adına yapılan soygunda işlenen cinayetle ilgili suçlanıyordu. Aleyhinde ifade veren kişi, işkence altında Akhanlı’nın adını verdiğini söyledi. Öldürülen kişinin oğulları da, kendilerine başka fotoğraf gösterildiğini söyledi ve “Akhanlı değildi” dedi. Akhanlı böylece tahliye oldu. Akhanlı’yla dün avukatı Haydar Erol’un bürosunda konuştuk. 

Siz darbeden sonra da yargılanıp tutuklandınız. İki yargısal süreci karşılaştırabilir misiniz? 
Askeri dönemde, çizilen sınırlar içinde, belli çerçevede hareket ediyorlardı. Burada verilen duygu şuydu: O çerçevenin olmaması. Keyfiyet! Keyfiyet ürküttü beni. 

Tutukluluğunuz nasıl geçti?
Tek kişilik hücredeydim. O benim tercihimdi. Yatacaksam bari zaman öldürmeyip çalışayım, dedim. 

Bir şey çıktı mı?
Bir masal yazdım. Sılaya dönüş masalı... Eylülde bırakılsaydım keyifli bir masal olacaktı. Ama masal kâbusa dönüştü. Bir ara masalı yazarken aniden bıraktım. Ya bir şey olursa babama, dedim. Gazetede babamın ölüm haberini okuduğumda sarsıntı geçirdim. Canımın içi gitti. 

Bitmeyecek mi?
Bitireceğim. Ama artık çok ciddi bir şey oldu. Belki adı yine masal olacak ama masal formunda giden, sonunda insanın yumruğu yediği bir forma dönüşecek. İSTANBUL RADİKAL


    ETİKETLER:

    İstanbul