Akhisar'da bir Yunan köyü

İsmail Keskinoğlu, Yunanistan'ın Kavala iline bağlı Ravika Köyü'nde doğup büyüdü. Ama sonra hayat onu Ege'nin karşı yakasına, Türkiye'ye attı.
Haber: ERTAN KORKMAZ / Arşivi

MANİSA - İsmail Keskinoğlu, Yunanistan'ın Kavala iline bağlı Ravika Köyü'nde doğup büyüdü. Ama sonra hayat onu Ege'nin karşı yakasına, Türkiye'ye attı. Keskinoğlu, 1963 yılında bir tavuk çiftliği kurdu. Bu çiftlik, bugün tavukçuluk sektörünün önde gelen firmalarından Keskinoğlu Şirketler Grubu'nun ilk adımı oldu.
İsmail Keskinoğlu'nun oğlu ve torunları ise iki yıl önce harekete geçti ve dedelerinin anısına doğup büyüdüğü Ravika Köyü'nün ikizini Akhisar ilçesinde inşa ettirmeye başladı. Ravika'nın Akhisar'daki ikizindeki zeytinlerden 'sembolik' olarak zeytinyağı üreten torunlar, zeytinyağları çok beğenilince seri üretime de geçti!
İsmi bir generalden
Yunanistan'daki köyü, Ravika adlı bir generalin kurduğunu söyleyen grubun yönetim kurulu üyesi Keskin Keskinoğlu, bu köyün benzerini turizme açacaklarını söyledi.
Keskinoğlu'nun oğlu ve torunları, son olarak da köyün çevresinde bulunan zeytin ağaçlarındaki mahsulleri değerlendirmek istedi. Zeytinyağını işleyecek tesis kurmak için harekete geçen Keskinoğlu Grubu, köyün tarihi yapısını dikkate alarak, İtalya'nın köylerinde kullanılan taş baskı soğuk sıkım yöntemini tercih etti. Makineleri İtalya'nın köylerinden satın alarak Ravika Köyü'ne getirdiler. Drama Yağhanesi adını verdikleri yağhanede dedelerinin anısına Ravika markasıyla zeytinyağı üretmeye başladı.
Gurmeler beğendi
İlk aşamada sembolik üretilen zeytinyağı, çevreden gelen olumlu görüşler üzerine makinelerde revizyon yapılarak, haziran ayından itibaren seri üretilmeye başlandı. İtalya'da özel bir şişe tasarlandı. Zeytinyağı, büyük süpermarketler yanı sıra havaalanlarındaki standlarda ve yurtdışındaki gurme shop'larda da satışa sunuldu. Ravika özel zeytinleri ve sabunları da özel paketlerde satılıyor. Pazarlama grup başkanı Keskin Keskinoğlu, anıları canlı tutmak için giriştikleri projeden zeytinyağı üretimine girdiklerini belirterek şunları söyledi: "Günlük 10 ton zeytin işleme kapasitesine sahip tesislerimizde elde ettiğimiz zeytinyağının satışı, öncelikli olarak ihracata yönelik şişeli gurme pazarına oldu. İç piyasada zincir mağazalarda da satışa başlandı. Yapılan ihracat bağlantılarında üretimin yüzde 70'i ihraç ediliyor. Kanada, ABD ve Avustralya'ya satış önemli yer tutuyor. Amacımız, şişeli butik pazarında söz sahibi olmak."


    http://www.radikal.com.tr/7515347515340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.