Akıl almaz bir hikâye: Dayı-yeğen ensesti, töre meclisi, infazcı kardeş...

Akıl almaz bir hikâye: Dayı-yeğen ensesti, töre meclisi, infazcı kardeş...
Akıl almaz bir hikâye: Dayı-yeğen ensesti, töre meclisi, infazcı kardeş...

16 yaşındaki O.T hastaneden çıkarılırken üzeri çarşafla örtülerek gizlendi ve polis geniş güvenlik önlemi aldı. fotoğraf: dha

Ağrı'da 26 yaşındaki Orhan Topkaç yeğeni 16 yaşındaki O.T.'yle birlikte kaçtı. Aileler ölüm kararı verdi. Orhan'ın ağabeyi infazcı oldu; kardeşini öldürdü yeğenini yaraladı

AĞRI - Ağrı’da birbirine düşman iki akraba aile arasında akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. 26 yaşındaki Orhan Topkaç ve karşı taraftan, bir kızla kaçtı.  Ancak bu yaşanan bildik bir aşk hikâyesi değildi. Topkaç’ın beraber kaçtığı kişi, 16 yaşındaki yeğeni O. T.’ydi... Düşman aileler ‘töre’de birleşti. Öldürüleceklerdi, tetikçi de Topkaç’ın ağabeyi seçildi. Ağabey hem kardeşine hem yeğenine kurşun yağdırdı. Orhan öldü ama O.T. yaşıyordu. O.T’nin ölmediğini öğrenen ailesinden insanlar, başka bir hastaneye sevk edilen genç kızı taşıyan ambulansın peşine takıldı. Ambulans şoförü jandarmaya sığındı.
Ağrı’da kısa süre önce törenin vahşetini gündeme getiren bir olay yaşanmıştı. Diyadin ilçesinde başka bir erkekle ilişkiye girdiği gerekçesiyle Yıldız A.’nın, aile meclisinin verdiği ‘ölüm’ kararı üzerine eşi Bayram A. tarafından işkence yapıldıktan sonra ‘öldü’ diye araziye terk edilmesinin yankıları sürerken,  bu kez Doğubeyazıt’tan inanılmaz bir hikâye geldi. Birbirine komşu olan Van’ın Çaldıran ile Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçelerinde oturan iki aile arasında uzun süredir husumet vardı. İki ailede 26 yaşındaki Orhan Topkaç ile yeğeni 16 yaşındaki O.T. İzmir’e kaçtı. İki taraf aile meclislerini toplayarak ‘Her ikisi de öldürülsün’ kararını aldı.
Haklarında alınan bu karardan haberdar olan ve köşe bucak kaçan ikilinin izini, Orhan’ın ağabeyi Mehmet Topkaç sonunda buldu ve onları arayarak “Doğubeyazıt’a gelin. Sizi İran’a geçiririm. Orada canınızı kurtarırsınız” diyerek ikna etti. Mehmet Topkaç, kardeşiyle kaçan O.T.’nin ailesine de durumu bildirdi ve ‘gerekeni’ yapacağını söyledi.
Ağabeyinin sözlerine inanan Orhan Topkaç, sevgilisi O.T. ile birlikte Doğubeyazıt’a geldi. Ağabey Mehmet Topkaç da karşıladığı kardeşi ve yeğenini Doğubeyazıt’tan otomobiline bindirerek 19 Mayıs günü saat 16.10’da Yılanlı köyü yakınındaki Sansu Deresi mevkiine götürdü. Burada aniden belinden tabancasını çıkaran Mehmet Topkaç, kardeşi Orhan Topkaç’a “Namusumuzu beş paralık ettiniz” diye bağırarak kurşun yağdırdı. Vücuduna beş kurşun isabet eden Orhan Topkaç, olay yerinde can verdi. Mehmet Topkaç, O.T.’ye de tek kurşun sıkarak yaraladı. Kalçasından vurulan, yarası çok ağır olmayan O.T., sevdiği adamın öldürüldüğünü görünce baygınlık geçirdi. Panik içindeki Mehmet Topkaç, genç kızın da öldüğünü sanarak otomobiline bindi ve Çaldıran’a doğru kaçtı.

‘Töre’nin sıkı takibi

Çevrede bulunan ve silah seslerine koşan çiftçilerin yardımı ile genç kız önce Doğubeyazıt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk tedavinin ardından Ağrı’ya ambulansla gönderilmek istenen O.T.’yi bir otomobilin takip ettiği görüldü.
Kendilerini silahlı kişilerin takip ettiğini fark eden ambulans şoförü, Doğubeyazıt çıkışında durumu anlatıp jandarmadan yardım istedi. Jandarmanın koruması altında Ağrı’ya götürülen O.T., dün de yine güvenlik eskortu eşliğinde ambulansla Erzurum’a götürüldü. Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan O.T., saldırı olasılığına karşı serviste geniş güvenlik önlemleri altında tedaviye alındı. O.T. öğleden sonra hastaneden beyaz bir yatak çarşafına sarılarak jandarmalar tarafından çıkarıldı. O.T. devlet koruması altına alınırken, Orhan Topkaç’ın cesedi, otopsi yapılması için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Zanlı Mehmet Topkaç ise aranıyor. (dha)