Akıl hastanesi yerine katliama gittiler

Akıl hastanesi yerine katliama gittiler
Akıl hastanesi yerine katliama gittiler

15 haneli Buhan mezrasından dün çığlıklar yükseldi. Helikopterle aranan baba ve oğulları, katliamdan önce ?Bizi kimse sevmiyor. Hepinizi öldüreceğiz? demişti. FOTOĞRAFLAR: ŞAH İSMAİL GEZİCİ / DHA FOTOĞRAF: DHA

Elazığ'da baba ve oğulları altı kişiyi öldürdü. Köylülerin şikâyeti üzerine önceki gün ifade veren zanlılar akıl hastanesine sevk edilmişti ama onlar dün hastane yerine katliama gitti
Haber: ŞAHİSMAİL GEZİCİ / Arşivi

ELAZIĞ - Mardin’deki Zanqırt (Bilge) köyünden sadece 2.5 ay sonra, bir katliam haberi de Elazığ’dan geldi.
Baskil ilçesi, Karaali köyü Buhan mezrasında akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen baba ve iki oğlunun pompalı tüfekle açtığı ateşte altı kişi öldü, üçü ağır yedi kişi yaralandı. Ölenlerden biri çocuk, ikisi kadın.
Köylüler, dört yıl önce öz kardeşine ateş açan baba Haşim Yükselen’in son zamanlarda “Bizi kimse sevmiyor. Hepinizi öldüreceğiz” diye tehditler yağdırdığını; bunun üzerine aileyi savcılığa ve  jandarmaya şikâyet edip “Silahlarını alın” dediklerini, ancak başaramadıklarını anlattı...
Köylülerin şikâyeti üzerine Haşim Yükselen ve iki oğlu önceki gün Biskil Savcılığı’na ifade verdi. Savcı bu kişileri akli dengeleri ve ruh sağlıklarının tespit edilmesi için Elazığ Ruh Sağlığı Hastanesi’ne sevk etti. Baba ve iki oğlu dün hastaneye gitmeleri gerekirken çok farklı planları vardı.
Görgü tanıklarının anlatımına göre 15 haneli Buhan mezrasını kana bulayan olay şöyle gelişti:
50 yaşındaki Haşim Yükselen dün saat 06.30’da oğulları 26 yaşındaki Metin ve 17 yaşındaki N.’yi yanına alarak, yıllardır küs olduğu kardeşi Mehmet Yükselen’in evine yöneldi. Yükselen evin önünde yengesi 36 yaşındaki Emine Yükselen’i öldürdü, kardeşi Mehmet’i yaraladı. Mehmet Yükselen’i öldü zannederek yakındaki kayısı bahçesine yönelen baba ve oğulları bahçede çalışan köylülerin üzerine rastgele ateş açıp kaçtı.
80 yaşındaki İbrahim Esendemir, 35 yaşındaki oğlu İzzet ve 12 yaşındaki torunu Ahmet Sis olay yerinde, 54 yaşındaki Nafiye Coşkun ile 28 yaşındaki oğlu Mustafa Coşkun Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde öldü. Hanefi Çoşkun, Orhan Çoşkun, Mehmet Yükselen, Kenan Sürekli, Abdullah Arslan, Hikmet Arslan ve Murat Buldur yaralandı. Yedi yaralıdan üçünün durumu ağır. 

BALDIZINI İSTEDİ, VERMEDİLER: Baskil Kaymakamı Mustafa Irmak mezrada incelemelerde bulunurken, kaçan baba ile iki oğlunun yakalanması için jandarma  operasyon başlattı. Haşim Yükselen’in 14 yaşındaki oğlu N.Y. de evinde gözaltına alındı. Yükselen’in, dört yıl önce eşini kaybedince baldızıyla evlenmek istediği olmayınca bunalıma girdiği iddia edildi. 

SİZİ ÖLDÜRECEĞİZ DEMİŞLER (Elazığ Valisi Muammer Muşmal): Zanlıların akli dengesinin yerinde olmadığı söyleniyor. Baba köylülere bazen ‘Siz bizi öldüreceksiniz, siz bizi öldürmeden biz sizi öldüreceğiz’ gibi şeyler söylüyormuş.

SİLAHLARINI ALIN DEDİK AMA ALMADILAR (Rifai Coşkun): BBu ailenin köyde böylesi bir şey yapabileceğini düşünerek silahlarının alınması için geçen yıl Baskil Cumhuriyet Savcılığı ile İlçe Jandarma Komutanlığı’na başvuruda bulunduk. Silah sesi üzerine dışarı çıktım. Abimi (Orhan Coşkun), yengemle yeğenimi kanlar içinde gördüm. Bazı yaralıları biz kendi imkânlarımızla, bazısını ambulanslarla hastanelere kaldırdık. 

KÖYDEN DIŞLANMIŞLARDI (Bayram Erkuş): İki yıldır oğullarıyla birlikte köyde ellerinde silahlarla geziyordu. Köylülere sürekli asarım, keserim, öldürürüm gibi tehditlerde bulunuyordu. Baskil İlçe Jandarma Komutanlığı ile savcılığa başvurduk. Haşim Yükselen ile oğullarını kimse adam yerine koymuyor, içlerine almıyordu. 

SİLAHI ALINMIŞ, YENİSİNİ EDİNMİŞ (Eski köy muhtarı Hanbey Esendemir): Dört yıl önce eşini kaybedip dört çocuğuyla kalınca psikolojik sorunlar yaşadı. Kardeşini vurunca silahı alınmıştı. Bir süre sonra yeniden tüfek ruhsatı aldığını duyduk. Kendilerini köylülerden soyutlamışlardı.