Akil insan Uşşak: Artık 'bebek katili' demenin anlamı yok

Akil insan Uşşak: Artık 'bebek katili' demenin anlamı yok
Akil insan Uşşak: Artık 'bebek katili' demenin anlamı yok
Akil İnsanlar Heyeti'nden Cemal Uşşak, süreçte kullanılan bildik bazı söylemlerin zarar verdiğini söyledi. Uşşak Öcalan'ı kast ederek, "Yıllardan beri kullandığımız sıfatları kullanmanın bir anlamı yoktur. Bebek katili veya şudur budur gibi" dedi.

KAYSERİ - Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Sözcüsü Cemal Uşşak, şu ana kadar 9 ilde toplantılar yaptıklarını belirterek, sürece desteğin yüzde 60'lar civarında olduğunu söyledi. Uşşak, süreçte siyasilerin konuşmalarına, medyanın da diline dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekip, alışılmış, bildik bazı söylemlerin sürece zarar verdiğini ifade ederek, "Malum örgütün liderini ve kurucusunu merkeze alan bir habercilik anlayışı, Kürt olmayanların duygularını tahrik eder. O kişi hakkında hal böyleyken, yıllardan beri süre gelen ve kullandığımız sıfatları kullanmanın bir anlamı yoktur. Bebek katili veya şudur budur gibi'' dedi.
Küçük Millet Meclisi Toplantısı'na katılmak için Kayseri'ye gelen İç Anadolu Akil İnsanlar Heyeti Sözcüsü Cemal Uşşak, Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, çözüm sürecine ilişkin bugüne kadar yaptıkları çalışmaları değerlendiren Uşşak, medyanın şu ana kadar görevini yerine getirmediğini söyleyerek, "Ne yazık ki, medyadan gereken desteği göremedik. Medya bugüne kadar kötü haber, iyi haber mantığıyla hareket etti" diye konuştu. 

SÜRECE DESTEK YÜZDE 60'LAR CİVARINDA 
Şu ana kadar 9 ilde toplantılar yaptıklarını belirten Uşşak, desteğin yüzde 60'lar civarında olduğunu belirtti. Uşşak, "Vatandaşlarla sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüşmeler 
yaptık. Bu görüşmelerde bazı vatandaşlar eyalet sisteminin geleceğini, ülkenin bölüneceği, Abdullah Öcalan'ın serbest kalacağı, dağdan inen teröristlerin normal hayatlarına devam edeceği yönündeki endişelerini dile getirdiler. Toplumda oluşan kaygılar bunlar. Ama sürece inanan ve destek verenlerin sayısı oldukça fazla. Bununla ilgili bir araştırma yok ama, ben izlenimlerim itibariyle desteğin yüzde 60'lar civarında olduğunu gözlemledim" dedi.

40 BİN CAN TELEF OLDU 
17 yıldır sürekli sarı basın kartı taşıdığını hatırlatan Uşşak, çözüm sürecinde siyasilerin konuşmalarına, medyanın da diline dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:
"Dünyanın her ülkesinde böyle süreçten geçilirken medyanın dili önemli olmuştur. Bizim ülkemiz gibi kanlı kinli, geride 40 bin canın telef olduğu dönemde medyanın katkısı olmadan bu iş çözülemez. Geçen dönemde arkadaşlarımızın parantez içinde söylüyorum, asıl sorumluluk merkezlerdedir. Bu sürece kimi medya kuruluşlarının ve yazarlarının pek destek olmadığını, genel kalıplaşmış ifadelerle barış dilini kullanmadıklarını görüyoruz. Bu süreçte medya diline dikkat etmelidir. Elbette gazetecilik yapılacak ama birincisi; malum örgütün liderini ve kurucusunu merkeze alan bir habercilik anlayışı, Kürt olmayanların duygularını tahrik eder. İkincisi; o kişi hakkında hal böyleyken yıllardan beri süre gelen ve kullandığımız sıfatları kullanmanın bir anlamı yoktur. Bebek katili veya şudur budur gibi. Her doğru her yerde söylenmez. Geçen zamanda gördük ki, buna riayet edilmedi. Bunun yanında, anayasayı, 'Şu isimler yapsın', 'Şu maddeler anayasada yer alsın' gibi söylemler de ne yazık ki, süreci olumsuz etkileyen söylemler arasında yer alıyor. Bugüne kadar binlerce insanımızı kaybettik.'' (Cafer ZENGİN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113218611321867

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bebek katili - bipartitus

  öldürülen bir bebek varsa bir bebek katili de vardır ve o bebeğin katilinden hesap sorulmadan karanlık işler çözülemez. vatandaşının katlinin hesabını sormayan devleti kim tanır?

  halk çok iyi biliyor. - Agér

  o bebekleri kimin öldürdüğünü belki siz ya işinize gelmediğinden ya da basının yalanlarına inanmak kolayınıza geldiğinden bilmezsiniz ama doğudaki halk katillerini çok iyi tanır. özel harekatçıların gerilla kıyafeti ile köy basmalarını yol kesmelerini unutmuş değil. siz kafanızı kuma gömmeye devam edin, bu kafa ile size barş biraz zor gelir.

  akil adam(?) - ISIRGAN

  Akil adam diyor ki"40.000 kisi telef olmustur" Telef olmak deyimi genelde hayvanlar icin kulanilir, ya hastaliktan ya selden yildirimdan telef olunca. Ama bunu insanlar icin telef oldu diye kullanmak ya cahilligin en buyugudur yada tamami ile o hayatlarini kaybeden insanlarin anisina hicbir sekilde saygi duymamaktir.Ayipliyorum!

  KİN VE NEFRETTEN ARINMIŞ USLUBA ÖZLEM. - m.rozbilen

  Sayın Uşşak yerden göğe kadar haklı.Birine bebek katili,İmralı canisi derseniz,çok uzağa gitmeye gerek yok yakın zamanda işlenen ROBOSKİ katliamı ile PKK'nın üzerine yıkılan 1994 teki Şırnak'ın iki köyünün bombalanıp 38 kadın ve çocuğun katledilmesine ne demeli. Bunları yapanlar cani değil mi? 1938 Deresimde mağaralara sığınan kadın çocuk binlerce insanın fare gibi öldürülmelerini neyle izah edebiliriz.Bu katliama sıfat takılsa ne olur? Soykırım bile az gelir.Artık kin ve nefretten arınmış çözüm ve kardeşlik dilini kullansak ne kaybederiz?

  DOĞRU OLMAYAN BİR ASILSIZ YAKIŞTIRMADIR. - pispor

  Eğer devlet bir barış süreci yada gelecekte kardeşlik için yeniden yüzlşemenin yapılıp birlikte iki eşit halk olarak yaşamaya devam edecek ise.sayın öcalana yapılan bu hakaretler karşısında sesiz kalmamalıdır.bu gün TBMM inde 3.5 milyon kürt insanının Sayın Öcalan benim irademdir deyip imza vermiş ise bundan böyle sayın öcalana "bebek katili" deyip hakaret edenler hakkında devletin savcıları sesiz kalmamalıdır.hükümet tarafıda sesiz kalmamalıdır.sürece sadece Türk halkı yada şehit asker polis olarak bakılmaz.5 bine yakın boşaltılmış yakılıp yıkılmış kürt köyü,40 bine yakın bu svaşta hayatını kaybetmiş kürt genci,17500 kayıp ve bir mezarı olmayan faili devlet olan kürt halkının ve 3,5 milyon göçertilmiş,metropollerde aç sefil yaşamaya terk edilmiş kürt halkınında hasasiyetleri göz önünde bulundurularak bakılmalıdır.sayın akil insanlarımızında öyle rastgele bu doğrudur deyip iki lik yapmamalıdır.artık herkes aklını başına toplamalıdır ve bu sayın öcalan tarafından başlatılan barış sürecinin yürümesi için her insanım diyen her iki tarafında hasasiyetlerini göz önünde bulundurması acil bir durumdur.tıkanma provake etmek demek bu ülke için kiyamet günüdür.

  Sayın................ - citizen

  Çünkü barış süreci akil insanlarının da eşbaşkanıdır Abdullah Öcalan. Öyle bebek katili, terörist başı filan demek olmaz artık. O dün öyleydi. Dün dündür-bugün bugündür. Sayın diye başla gerisine ne dersen de....Değil mi akil insan....

  devlet - yusufyusuf

  devletde bebekleri öldürmüştür diyemiyormusun.ozaman akillerde ne işin var?