Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te protesto edildi

Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te protesto edildi
Akil İnsanlar Heyeti Karabük'te protesto edildi
Karadeniz Bölgesi'nde görevlendirilen Akil İnsanlar Heyeti, Karabük'te ellerinde bayraklar olan 600 kişilik grup tarafından protesto edildi.

KARABÜK - Akil İnsanlar Karadeniz Grubu'ndan Fatma Benli ve Vedat Bilgin'in bu sabah Karabük Öğretmen Evi'nde düzenlediği b.asın toplantısının ardından, heyet üyeleri Yenişehir Mahallesi'nde bulunan Büyük Kulüp'te sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Akil İnsanlar Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, heyet üyeleri Kürşat Bümin, Fatma Benli, Bendevi Palandöken, Oral Çalışlar, Vedat Bilgin ve Yıldıray Oğur'un sivil toplum kuruluşları temsilcilerine çözüm sürecini anlattığı sırada, protesto başladı.


İnönü Caddesi üzerinde bulunan MHP İl Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 500 kişi toplantının yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti. Türk bayrakları açan gruba yürüyüş sırasında Türkiye Gençlik Birliği ve Alperen Ocakları'ndan da kişilerin katılması dikkati çekti.

Yaklaşık 600 kişi ' AKP 'nin akili Karabük'ten defol', 'Kahrolsun PKK , işbirlikçi AKP', 'Türk-Kürt kardeştir, AKP kalleştir' sloganları atarak Büyük Kulüp önüne gelen protestocu grup burada polis barikatıyla karşılaştı. Büyük Kulüp'ün çevresinde önlem alan polislerin kurduğu barikatın önünde protesto devam ederken, demir bariyerlerden biri devrilince gerginlik tırmandı. Bu sırada grubun öncülerinden bir kişi, "Merak etmeyin bariyeri aşmayacağız" diyerek polisle birlikte devrilen demiri kaldırıp yeniden barikata yerleştirdi.

Akil İnsanlar heyeti içerde toplantıyı sürdürürken dışarıdaki 600 kişilik grup 'Akiller dışarı' sloganları attı. Protestocu gruptakiler İstiklal Marşı'nı söylerken bir polisin saygı duruşunda bulunmaması gerginliğe neden oldu. Bir kişi polise "Niye hazır ola geçmiyorsun, sırıtıyorsun. Sen nasıl devletin memurusun" diye tepki gösterdi.

BASIN TOPLANTISI
Toplantı öncesi Öğretmen Evi'nde Fatma Benli ile basın toplantısı yapan Vedat Bilgin, çözüm sürecinde gelinen noktayı anlattı. PKK'nın 30 yıldır Türkiye'nin başına bela olduğunu belirten Vedat Bilgin, "2011-2012 yılları arasında PKK ile çok ciddi mücadele edildi. PKK bu süreçte 2 bin 700 üyesini kaybetti. PKK, 400 kilometrekarede hakimiyet kuracağını açıklamıştı ama bir tane bile mağarada hakimiyet kurma şansını asker ortadan kaldırdı" dedi.

Yabancı servislerin yardımlarına rağmen PKK'nın silahlı mücadele ile gideceği yer kalmadığını anlatan Vedat Bilgin, devletin de terörle mücadelede yeni bir konsept belirlediğini söyledi. Bilgin, PKK'nın Arap baharı olarak bilinen gelişmelerle iyice çıkmaza girdiğini ve dışarıdaki dostlarını da kaybettiği görüşünü savundu.

DHA - Mutlu YUCA / Bülent DİKTEPE


  http://www.radikal.com.tr/1130912113091217

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hakatten birlikte yaşamayalım - Efendisiz65

  biz birlikte yaşayamayaz. hakaten yaşayamayız. en azından aşağıda hala kürt meselesi diye bir meselenin var olmadığını savunan okurlar bile birlikte yaşamamamız gerektiğinin açık ifadesi. kürt meselesi yoksa ne meselesi var? terör mü? terör diyorsanız kürtlere saygı duymuyorsunuz çünkü orayı besleyenler (ki bazılarının ailesi devlet yanlısıdırda) yine kürtler. kürt meselesi yok diyorsanız ısrarlakendi ölülerinizden utanın. sonra çıkıp sallayın. yok zenginmiş yok bilmem iyi yaşıyormuş. sen hiç dışkı yedirilen bi türkle karşılaştın mı? sırf türk diye hemde. bi gidin yaw

  TURKLER VE KURTLER HER ZAMAN KARDES GIBI YASADI VE YASAMAYADA DEVAM! - arkadash

  Kurt sorunu diye milleti yutturmaya calisiyorlar, Kardesim hangi kurt sorunundan bahsediyorsunuz? Bu memlekette turklerden daha iyi yasayan daha zengin olan bir cok kurt var, Bir bakin ne kadar kurt kokenli milyoner var ve hangi sektorlerde en cok kurtler bulunuyor, Ustelik bir cok kurt doguda yasamiyor, bir cogu Istanbulda, Ankarada, Izmirde, ve daha bir cok illerde Eger gercekten bir kurt sorunu olsaydi bu illerimizde hic biri rahatca huzur icinde yasayamazdi! Bu acilim, ogurluk kardeslik bilmem diye abuk subuk seyler sunuluyor halkin onune Turk- kurt herzaman kardes gibi yasadi ve yasamayada devam ediyor, simdiki yayilan siyasete bakarsak Sanki turkler kurtleri eziyor somuruyor, mallarini namuslarini el koyuyor!! Kusura bakmayin ama burada Turk-kurdun ortak bir dusmani varsa, oda teroristler, 3-5 capulcu cikmis daga onderleriyle, kurt ve turk halkina zulm etmekte, eminim bir cok is sahibi olan kurt karedsimiz bunu bilir nasil PKK lilar zorla onlardan para yardimi ister, vermezlersede kotu olur... ve simdiki iktidar oturmus bu teroristlerle pazarlik ediyor, boyle bir sacmalik olurmu bilinki hic bir ulke kanununda teroristle oturup pazarlik etmek yoktur !!! siz sacmaliklarinizi boyle devam edin asil kurt-turk sorunu o zaman baslar !

  600 kişi - sakar47

  MHP lilerle (ÇBS)=çizgisi belli olmayan İŞÇİ partisi birleştiler mübarek olsun, iki partide ergenekoncu

  6 kişi - turg

  bu 600 kişi savaşa ne kadar da meraklı, barışdan korkmayın hepinize ve hepimize gerekli, ekmek su gibi birşeydir

  600 kişi - Efendisiz65

  elbette insanlar tepkilerini dile getirebilir bu insanlar böyle düşünüyor. işin aslı bu insanlar bu ülkenin en dürüst insanları. sevmiyorlar zorla mı? bizde sevmiyoruz. bu devleti vatanı ve bölünmez bütünlüğüyle sevmiyorum. bölünmesi taraftarıyım. ama olmuyor! kardeşlik palavralarını yutmuyorum. türkleştirilmişlerle (tuhaf bi şekilde asıl türklerle hiç problemim olmadı) kardeş mardeş olmam. selam vermem, aynı dinden değilim, aynı dili konuşmak istemem. bütün bu düşüncelerim tamamen normal. bu 600 kişi ve gibileriyle aynı kimlikle anılmak istemiyorum. ama zorla bizi birlikte yaşatacaklar yine ne yapalım...

  Yine bayrak.. - Bratz

  Olayların düğümününün açılmamasının tek nedeni şu bayrak ve onu taşıyan yurdum insanı. Korkmayın ülke bölünmüyor sadece her etnik ırka aynı imkanlar sunulacak

  akil - ibrahimbaytak

  AKİL İNSANLARIN toplantılarına kimler girebiliyor? kimler giremiyor? herkese açık değil mi? YANDAŞLARA MI konuşuyorlar*